28 marca 2024
zdjęcie do artykułu zakup mieszkania na własną rękę czy z pośrednikiem nieruchomości

Zakup mieszkania – z pośrednikiem, czy na własną rękę?

Zakup mieszkania lub domu to ogromna inwestycja, ale często również długotrwały i złożony proces. W większości przypadków wiąże się z kredytem hipotetycznym, który staje się zobowiązaniem na kilka a nawet kilkanaście lat. Dodatkowo poszukując lokalu na rynku wtórnym należy uważać na wiele innych czynników jak np. wady prawne. Bardzo dużo ofert sprzedaży mieszkań i domów pochodzi z biur agencyjnych, co sprawia, że często kosztami pośrednika nieruchomości obciążany jest także kupujący. Nabywca może również sam wynająć agenta, który pomoże mu przejść przez cały proces zakupu nieruchomości. Które rozwiązanie jest więc lepsze i po prostu bardziej się opłaca?

Na własną rękę

Decydując się na zakup mieszkania na własną rękę, warto przede wszystkim szukać informacji w internecie, gdzie można znaleźć największą bazę ogłoszeń . Należy również wziąć pod uwagę fakt, że na poszukiwaniu mieszkania się nie kończy. Wszystkie oferty trzeba samodzielnie przejrzeć i pojechać na miejsce, aby obejrzeć te już wyselekcjonowane.

Jednak bez względu na to, w jaki sposób poszukuje się mieszkania, konieczne jest sprawdzenie, czy nie ma ono wad prawnych. Wiele dokumentów sprzedający powinien posiadać przy sobie, ale niektóre z nich trzeba będzie znaleźć samodzielnie. W tym celu, na samym początku powinno skorzystać się z elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych i zweryfikować, kto jest właścicielem nieruchomości i czy posiada jakieś obciążenia. Następnie należy poprosić sprzedającego o aktualne zaświadczenia o niezaleganiu z zapłatą podatku od nieruchomości oraz opłatami za lokal. Gdy sprzedającym jest przedsiębiorca można również zwrócić się z prośbą o przekazanie pisma poświadczającego opłacanie składek w ZUS-ie.

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym trzeba również zwrócić uwagę na stan techniczny budynku, wygląd klatki schodowej, osiedle i jego plany zagospodarowania przestrzennego oraz czy konieczny będzie generalny remont lokalu. Kupujący musi się uzbroić w cierpliwość, ponieważ czasami zanim dojdzie do transakcji zakupu mieszkania trzeba przejrzeć wiele ofert oraz dokładnie zweryfikować nieruchomość, na której zakup się ostatecznie zdecyduje.

Jakie mieszkanie kupić na flipa?

Z pośrednikiem

Osoby współpracujące z pośrednikiem nieruchomości mają dostęp do szerokiej bazy ofert mieszkań i domów, niedostępnych dla poszukujących na własną rękę. Działa to tak, że oferty nieruchomości z dokładnym opisem i zdjęciami wysyłane są na wskazany przez klienta adres e-mail. W bardzo krótkim czasie, a co najważniejsze bez angażowania się w przeglądanie tysiąca stron internetowych można dokonać wstępnej selekcji. Pracownik biura nieruchomości doskonale zna lokale i ich mankamenty, dlatego już na samym początku pozwala to odrzucić niektóre z nich.

To pośrednik zajmuje się umawianiem terminu spotkań. Bardzo ważne jest również to, że towarzyszy klientowi podczas oględzin wybranego mieszkania. Zwykle posiada dużą wiedzę zarówno na temat właściciela, jak i danej nieruchomości. Dzięki temu, pozornie prostemu, zadaniu oszczędza się bardzo dużo czasu, ale i pieniędzy.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie agent załatwia większość formalności. Dodatkowo jednym z jego ważniejszych zadań jest również pomoc w negocjacjach ceny i warunków umowy kupna nieruchomości. Pośrednik nieruchomości to z reguły ekspert w dziedzinie prawa związanego z obrotem nieruchomościami. Dzięki temu łatwiej negocjuje ze sprzedającym, drugim pośrednikiem, prawnikiem czy notariuszem. Dodatkowo musi być na bieżąco ze wszystkimi zmianami prawa dotyczącymi nieruchomości. Znacznie przyśpiesza to proces zakupu i nowym mieszkaniem można się cieszyć już w zaledwie kilka tygodni po podjęciu decyzji.

Ponadto, korzystając z usług pośrednika, klient może czuć się bezpiecznie. Ewentualne negatywne skutki transakcji, będące wynikiem błędów popełnionych przez pracownika biura nieruchomości mogą zostać pokryte z obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Po stronie klienta leży podpisanie umowy pośrednictwa zawartej w formie pisemnej. Pozostałe obowiązki nabywcy zostają w niej dokładnie określone – jak np. obowiązek zapłaty wynagrodzenia  za wykonaną usługę w określonym terminie.

Kupujesz nowe mieszkanie? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze dewelopera.

Które rozwiązanie?

Podobnie jak przy sprzedaży mieszkania, tak i przy jego zakupie korzystanie z usług pośrednika nieruchomości jest rozwiązaniem idealnym. Sprawdzi się ono szczególnie w przypadku osób, które wolą przekazać proces transakcji profesjonalistom bez tracenia czasu na związane z tym czynności. Ci, którzy natomiast kupują mieszkanie nie pierwszy raz poradzą sobie sami zarówno z transakcją, jak i przygotowaniami. Warto jednak pamiętać, że wymaga to dużego zaangażowania i poświęcenia czasu, którego po prostu często nam brakuje.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz