19 marca 2024
deweloperzy w krakowie

Deweloperzy w Krakowie – na co zwrócić uwagę?

Kraków zaczyna doganiać najbardziej rozwijające się miasta na rynku nieruchomości. Na ten moment powstaje około 200 inwestycji. Na rynku spotykamy małe firmy deweloperskie, ale także duże, doświadczone przedsiębiorstwa. Pod ich nadzorem powstają nowe inwestycje, co wpływa na rozwój Krakowa. Zainteresowana osoba musi spieszyć się z wyborem, ponieważ mieszkania sprzedają się w zawrotnym tempie. W innym przypadku zostanie wykupiona przez innego nabywcę, a deweloperzy w Krakowie spożytkują to na swoją korzyść nie poświęcając wystarczającej uwagi kupującym, czy też podnosząc ceny mieszkań. Zatem, zadajemy pytanie – na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru dewelopera z Krakowa?

Czego oczekujemy od deweloperów z Krakowa?

Osoby poszukujące mieszkania z rynku pierwotnego są objęci tzw. ustawą deweloperską. Zawiera ona wymóg przedstawienia kupującym prospektu informacyjnego oraz prawnego. Polega na przedstawieniu projektu dotyczącego nowopowstałego osiedla razem z jego otoczeniem, a także informacje prawne, które tyczą się działki. Warto także zapytać o hipotekę. Często deweloperzy w Krakowie planują budowę nowego bloku mieszkalnego na działce, której stan prawny jest nieuregulowany. Ponadto, należy dopytać o informację związane z długami, z prowadzonymi postępowaniami sądowymi, prowadzeniem rachunku powierniczego oraz w jaki sposób jest finansowana ta inwestycji. Aby jeszcze lepiej poznać dewelopera, przystoi zapytać o poprzednie realizacje, o standard i jakość wykończenia.

Ukończone realizację deweloperów w Krakowie

Deweloperzy w Krakowie posiadają dużą ilość zrealizowanych projektów, co pozwoli na obejrzenie inwestycji, które zostały wybudowane kilka lub kilkanaście lat temu. W ten sposób możemy sprawdzić, czy deweloper postawił inwestycję zgodnie z projektami. Odwiedzenie powstałych osiedli pozwoli ocenić jakość wykonania oraz jak przedstawia się inwestycji z perspektywy lat. Zapytanie mieszkańców o ewentualne usterki oraz jakość materiałów budowlanych pozwoli na lepsze poznanie dewelopera. Z wcześniejszych realizacji deweloperów, można wyciągnąć wnioski o trwałości budynków oraz dbałości o potrzeby mieszkańców. Nieodpłatna rezygnacja z mieszkania możliwa jest w przypadku kiedy deklaracja dewelopera, dotyczy konkretnej jakości używanych materiałów, podczas gdy w rzeczywistości używane są gorsze zamienniki.

Co powinna zawierać umowa deweloperska?

Podstawą do zakupu nieruchomości jest umowa deweloperska. Wiąże się z zakupem nowego mieszkania od dewelopera. Zdarzają się przypadki, gdzie umowa zawiera niedozwolone klauzule. Istotną poradą jest zapoznanie się z ustawą deweloperską zawierającą ważne wzmianki, jakie nie mogą pojawić się w podpisywanych umowach. O pomoc w sprawdzeniu umowy można poprosić prawnika. Podczas sprawdzania może także wyłapać podejrzanie wyglądające zapisy w umowie np. wysokie kary umowne. Deweloperzy w Krakowie uwzględnią ten zapis, broniąc się przed zerwaniem umowy deweloperskim z powodów osobistych nabywcy. Kary nałożone z powodu zerwania ponoszą osoby, które np. w ostatniej chwili znaleźli lepszą ofertę. Z nowych inwestycji nabywanych u dewelopera w Krakowie nie można zrezygnować bez kary zawartej w umowie, jeżeli takowa spełnia wszystkie zobowiązania ustawy deweloperskiej.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz