Ogrody wertykalne stały się w Polsce bardzo popularne. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na przydomowy ogródek, który wyczerpie naszą potrzebę kontaktu z naturą. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się ogród wertykalny – ściana pełna zieleni pozwoli odpocząć naszym oczom, zredukuje ilość zanieczyszczeń w powietrzu i skutecznie poprawi nastrój. Jak założyć taki ogród w domu?
Wybór miejsca
Duże ogrody wertykalne, zajmujące znaczną przestrzeń, są zazwyczaj zakładane przez profesjonalne firmy, ale z mniejszą wersją możemy sobie poradzić sami. Po pierwsze musimy wybrać odpowiednie miejsce. Najlepiej aby było to pomieszczenie z ekspozycją na zachód lub południe – zapewni to roślinom wystarczające doświetlenie. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, to do kompozycji należy wybrać rośliny, które dobrze znoszą zacienienie. Ściana na której powstanie konstrukcja powinna być odporna na obciążenia – nasz ogród, w zależności od wielkości, nie będzie należał do najlżejszych. Ciężar całej instalacji może wynosić nawet do kilkudziesięciu kilogramów na metr kwadratowy. Kluczowe także będzie zabezpieczenie ściany przed wilgocią, na przykład za pomocą folii PVC – rośliny mają tendencję do gromadzenia wody.
Zamieszkaj w stolicy kulturalnej Polski – Rynek Pierwotny oferuje największy wybór ofert nowych mieszkań w Krakowie
Montaż
Profesjonalne firmy zajmujące się zakładaniem ogrodów wertykalnych, zazwyczaj wykorzystują do tego celu gotowe panele z systemem nawadniającym. W przypadku gdy chcemy założyć ogród samodzielnie, najprostszą opcją wydają się moduły złożone z donic lub kieszeni, zawieszane na drewnianych kratownicach. System ten ma tę zaletę, że poszczególne moduły możemy z łatwością wymieniać na inne lub przemeblowywać. Innym sposobem jest wykorzystanie do budowy palet, które po drobnych przeróbkach stworzą wygodną, piętrową konstrukcję. Nowatorskim pomysłem jest urządzenie ogrodu na podłożu z filcu – clue tej idei stanowi przekonanie, że rośliny do rozwoju nie potrzebują gleby, ale światła i wody.
Neo mint – pomysły na aranżację
Jakie rośliny wybrać?
Najlepszym wyborem będą rośliny, które nie mają zbyt wielkich wymagań pielęgnacyjnych i nie wytwarzające wyjątkowo dużego systemu korzeniowego. Warto zdecydować się na takie, które mają właściwości oczyszczające powietrze. Spośród konkretnych gatunków polecane są:
- bluszcz pospolity
- filodendron pnący
- begonia
- petunia
- anturium
- skrzydłokwiat
Ciekawym i praktycznym pomysłem jest włączenie do naszej kompozycji ziół, jak na przykład bazylia, oregano, mięta, tymianek, czy pietruszka. Możemy też pójść dalej i uzupełnić ją o warzywa, takie jak cykoria, rukola, seler naciowy i szpinak. W ten sposób nasz ogród wertykalny będzie nie tylko spełniał funkcję estetyczną, ale także służył jako źródło witamin dla nas i naszej rodziny.
Łatwe w hodowli i równie efektowne są mchy i porosty. Długo trzymają wilgoć, więc nie potrzebują częstego podlewania – ma to duże znaczenie dla osób, które mało czasu spędzają w domu i w związku z tym nie są w stanie zadbać o bardziej wymagające rośliny. Mchy nie potrzebują światła, a po tak zwanej “stabilizacji” nie wymagają również przycinania.