Wybierając mieszkanie, warto się zainteresować jego zorientowaniem na strony świata. W przyszłości przełoży się to na nasz komfort zamieszkania, a także pozwoli oszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Jak rozplanować pomieszczenia, żeby jak najlepiej wykorzystać położenie naszego “M”?
Sypialnia i kuchnia na wschodzie
Jeżeli mamy problem z porannym wstawaniem, przeznaczmy na sypialnię pokój usytuowany w kierunku wschodnim. Wtedy największa ilość promieni słonecznych będzie do nas docierała wczesnym rankiem i słabła w miarę upływu dnia. Taka ekspozycja na światło jest najbardziej zgodna z naturalnym rytmem naszego organizmu – z samego rana dostajemy zastrzyk energii, a kiedy wieczorem przygotowujemy się do odpoczynku, czeka na nas chłodna sypialnia. Jeżeli jednak nasz rytm dnia jest inny i przeszkadza nam słońce wczesnym rankiem zaglądające do okien, zrezygnujmy z sypialni na wschodzie.
Kupno mieszkania – o czym trzeba pamiętać?
Pomieszczenie zorientowane na wschód nada się również na kuchnię. Strefa ta nie potrzebuje maksymalnego doświetlenia i dogrzania w miarę upływu dnia, ponieważ tam, gdzie gotujemy, temperatura i tak będzie wyższa. Położenie kuchni na wschodzie zapewni nam naturalne światło rano, kiedy przygotowujemy śniadanie, a przy tym zapobiegnie niepotrzebnemu nagrzewaniu pomieszczenia w trakcie dnia.
Salon na południu
Jest to miejsce gdzie w założeniu człowiek wykazuje największą aktywność w ciągu dnia, dlatego powinno ono jak najdłużej pozostawać oświetlone i dogrzane promieniami słońca. Najczęściej jest to również największe pomieszczenie w domu, dlatego też przy maksymalnym wykorzystaniu naturalnego oświetlenia, oszczędności na rachunkach będą tutaj największe. Możemy dodatkowo wspomóc tę absorpcję, instalując w południowym salonie duże okna, aby wpuszczały jak najwięcej słonecznego światła. Latem, kiedy intensywne nasłonecznienie może się okazać męczące, wyregulujemy je za pomocą rolet.
Nowe mieszkania w Olsztynie – oryginalne, nowoczesne inwestycje znajdziesz na portalu Rynek Pierwotny
Pokój dziecięcy na zachodzie
Urządzenie azylu dziecka na zachodzie pozwoli mu korzystać ze światła słonecznego w czasie największej aktywności przedszkolaka i ucznia – czyli po południu. Będzie on mógł odrabiać lekcje i bawić się przy świetle dziennym, co okaże się zbawienne dla jego wzroku. Kolejną zaletą takiego usytuowania pokoju dziecięcego jest fakt, że na zachodzie światło słoneczne nie jest tak intensywne jak na południu, co pozwoli zachować odpowiednią temperaturę do nauki i późniejszego odpoczynku. Z tego względu, jest to również dobra lokalizacja do urządzenia gabinetu do pracy.
Strefa gospodarcza na północy
Pomieszczenia usytuowane na północy otrzymują najmniej promieni słonecznych w ciągu dnia. Są też najchłodniejsze, dlatego najlepiej przeznaczyć je na strefę gospodarczą, przedpokój, czy też łazienkę. Dobrym pomysłem może być również urządzenie w takim pokoju sypialni, ponieważ niższe temperatury lepiej sprzyjają wypoczynkowi. Należy jednak pamiętać, że pomieszczenia te są bardzo podatne na akumulowanie wilgoci, co może w przyszłości wpływać na rozwój pleśni. Wymagają one regularnego wietrzenia i badania poziomu wilgotności powietrza.
Jak nawilżyć powietrze w domu – sprawdzone porady