25 maja 2024
zdjęcie do artykułu siłownia domowa

Siłownia w domu – jak urządzić?

Dobrze dobrany trening pozwoli nam nie tylko osiągnąć wymarzoną sylwetkę – jest to również inwestycja w zdrowie. Jeżeli odstrasza nas myśl o zatłoczonym klubie fitness, możemy pomyśleć o wydzieleniu w domu miejsca na własną salę treningową. Nie wymaga to wcale tak dużo miejsca. Jak urządzić domową siłownię?

Wybieramy pomieszczenie

Na domową siłownię najlepiej przeznaczyć osobne pomieszczenie. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami: przede wszystkim efektywny trening wymaga skupienia, więc nie przysłuży nam się w tym celu salon, w którym spędzają czas wszyscy domownicy. Jeżeli myślimy o zakupie profesjonalnego sprzętu, to osobna przestrzeń będzie nam wręcz niezbędna. Maszyny do ćwiczeń potrafią ważyć po kilkanaście kilogramów i przesuwanie ich, bądź przenoszenie, raczej nie wchodzi w grę, nie mówiąc już o tym, że psują wizualny efekt naszych domowych aranżacji. Musimy też brać pod uwagę, że ciężki sprzęt może stanowić zagrożenie dla innych domowników, szczególnie dzieci i zwierząt.

Zamieszkaj w mieście, gdzie spotykają się style architektoniczne wielu wieków – sprawdź naszą ofertę nowych mieszkań w Toruniu

Jakie warunki powinna spełniać domowa siłownia?

Pomieszczenie, które przeznaczymy na siłownię powinno mieć wymiary minimum 2,5 x 3 m, abyśmy mieli swobodę ruchu przy wykonywaniu ćwiczeń. Zadbajmy o to, aby pokój miał dobrą wentylację. Nie ograniczajmy się do okna jako jedynego źródła świeżego powietrza – zimą może się to okazać niekomfortowe. Kolejną ważną sprawą jest izolacja akustyczna. Podłoga w takim pomieszczeniu powinna być wyłożona gumowymi matami, które świetnie wytłumią odgłosy, a dodatkowo zabezpieczą panele przed uszkodzeniem. Są one antypoślizgowe, co minimalizuje ryzyko upadku i kontuzji. Ściany najlepiej będzie pokryć betonem, co uchroni je przed otarciami i pomalować zmywalną farbą – sprawi to, że z łatwością usuniemy z nich plamy zabrudzenia.

Wbrew pozorom, ważną kwestią jest oświetlenie. Najlepszą opcją będzie chłodne, białe światło, które podniesie nasz poziom energii. Zainwestujmy w lampki halogenowe rozmieszczone na całej powierzchni sufitu. Zapewni nam to optymalne oświetlenie i zminimalizuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia źródła światła w czasie ćwiczeń.

Siłownia domowa powinna mieć wyodrębnione dwie strefy: strefę ćwiczeń i relaksu. W strefie ćwiczeń znajduje się ciężki sprzęt, którego nie przestawiamy – rowerek stacjonarny, bieżnia, “wioślarz”, czy sztangi. W strefie relaksu ustawmy szeroką, stabilną ławkę, na której będziemy mogli odpocząć w trakcie i po treningu. Przyda się również szafka, w której możemy trzymać schematy ćwiczeń, odżywki, pomocniczy sprzęt treningowy, czy też ręczniki.

Kamień elewacyjny – co warto o nim wiedzieć?

Wyposażenie domowej siłowni

To, jak wyposażymy swoją siłownię, zależy od rodzaju wykonywanego treningu i celów, jakie chcemy osiągnąć. Inne przyrządy posłużą nam do ćwiczeń siłowych, a inne do aerobowych. Niemniej jednak nie zakładajmy, że ograniczymy się do jednego rodzaju treningu, bo potem może się to zmienić. Na początku pomyślmy o:

  • zestawie hantli (ewentualnie może to być gryf i talerze o różnym obciążeniu)
  • ławce
  • macie
  • orbitreku, bieżni lub rowerku
  • drążku do podciągania
  • piłce (do pilatesu)
  • skakance

Taki zestaw sprzętów pozwoli nam na wykonywanie większości podstawowych ćwiczeń. Jeżeli pojawi się potrzeba dokupienia dodatkowych przyrządów, bądźmy na to przygotowani – projekt naszej domowej siłowni powinien przewidywać powiększenie asortymentu urządzeń.

Oceń ten artykuł!

One thought on “Siłownia w domu – jak urządzić?

Dodaj komentarz