25 maja 2024
morskie oko, góry w Polsce

Wakacje w Polsce? Zdecydowanie polecam

Sezon wakacyjny w pełni, jeśli nie macie jeszcze planów — nic straconego!

W tym artykule przedstawię Wam kilka sprawdzonych pomysłów na wakacje w Polsce. Jest w czym wybierać, ponieważ Polska za sprawą położenia geograficznego jest bardzo zróżnicowana.

Urlop nad morzem

Bałtyk to setki kilometrów plaż dla zwolenników słonecznych kąpieli. Jeżeli na myśl o zatłoczonym Trójmieście czy Władysławowie całym w parawanach przechodzą Was dreszcze, uspokajam — polskie wybrzeże ma 770 km długości. Piaski to dawna wioska rybacka położna na Mierzei Wiślanej, obecnie należą do Krynicy Morskiej. W pobliżu Piasków znajduje się plaża nudystów. Co więcej, od strony wschodniej Piaski położone są bardzo blisko (ok. 1,5 km) od rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego. Wystarczy paszport (od 2019 nie potrzebujemy wiz), aby wybrać się na jednodniową wycieczkę do Rosji.

Rewa z kolei to doskonała baza wypadowa do Trójmiasta, ale ze zdecydowanie bardziej kameralną plażą. Po kąpieli w słonecznych promieniach warto udać się na zwiedzanie Gdańskiej Starówki lub długi spacer brzegiem aż do klifu w Gdyni.

Białogóra to malownicza letniskowa wioska położona nad Zatoką Gdańską. Na osłoniętej lasem, szerokiej plaży nie zabraknie miejsca dla miłośników opalania. Jeżeli jednak znudzi Wam się leżenie plackiem na słońcu, warto wypożyczyć rower i udać się na dłuższą przejażdżkę do Słowińskiego Parku Narodowego.

Jeśli chcecie spróbować sił w wind lub kite surfingu powinniście odwiedzić półwysep helski. Pomiędzy Juratą a Helem nie brakuje piaszczystych plaż.

Weekend na mazurach

Mazury to raj dla żeglarzy, wędkarzy, cyklistów i osób kochających naturę.

Znajduje się tam ponad 2600 naturalnych zbiorników wodnych, nad którymi bez problemu znajdziecie dyskretne plaże. Mało znaną miejscowością jest Pelnik położony w pobliżu jeziora Isąg. Do maleńkiej wioski dociera niewielu turystów. Na mazurach czas płynie wolniej, a otaczająca cisza sprzyja oddaniu się lekturze lub praktyce jogi. Od kilku lat szkoły jogi z całej Polski właśnie w tej części kraju organizują wakacyjne warsztaty na łonie natury.

Wakacje w Tatrach

Polskie Tatry przez wielu kojarzone z zatłoczonym szlakiem nad Morskie Oko, w rzeczywistości obfitują w nieziemsko piękne szlaki, na których wcale nie łatwo spotkać innych taterników. Jednym z nich jest długi szlak na Starorobociański Wierch przez Ornak. Całodniowa wycieka po Tatrach Zachodnich, na każdym kroku zaskakuje bajecznymi krajobrazami. Szlak potrafi wycisnąć siódme poty, a do tej wyprawy należy się dobrze przygotować.

Krótszym szlakiem z równie pięknymi widokami jest trasa na Halę Gąsienicową i Czarny Staw Gąsienicowy, rozpoczynający się w Kuźnicach. Nie trudny szlak wyprowadza w naprawdę wysokie góry i raczy alpejskimi krajobrazami. Na hali warto skorzystać z oferty gastronomicznej schroniska, nie ma nic lepszego od szarlotki na wysokości 1500 m n.p.m. Pół godziny od Murowańca położony jest Czarny Staw Gąsienicowy, cudowny zbiornik wody w górskim otoczeniu robi wrażenie i wart jest każdej kropli potu.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz