5 grudnia 2024
przedpokój

5 najczęściej popełnianych błędów podczas urządzania przedpokoju

Urządzając lokal przykładamy dużą wagę do głównych pomieszczeń, w których toczy się życie rodzinne. Jak nie popełnić błędu przy ich stylizacji?

Staramy się, aby zarówno salon, kuchnia czy sypialnia był jak najbardziej funkcjonalne. To samo dotyczy też łazienki. Skupiając się na dużych aranżacjach, związanych ze sporymi wydatkami i pochłaniającymi sporo czasu, często zapominamy o tych, które wydają się najmniej ważne, czyli na przykład o przedpokoju. Źle zaaranżowany przedpokój to nerwy już po wejściu do domu. Podpowiemy Wam, jakie są najczęściej popełniane błędy i co zrobić, żeby ich uniknąć.

1. Poświęcanie uwagi innym pomieszczeniom

Wspomniany na wstępie brak dostatecznej uwagi podczas urządzania przedpokoju, jest jednym z najczęściej powtarzanych błędów. Projektując wnętrze od A do Z, przemyślcie co ma dla Was największe znaczenie tuż po wejściu do domu. W przedpokoju, w zależności od jego wielkości, znaleźć się powinny wygodne wieszaki, szafki na buty, odpowiednie, łatwo dostępne do włączenia, oświetlenie, oraz w miarę możliwości, dość dużo miejsca dla kilku osób, aby uniknąć problemów podczas wychodzenia z domu.

Duże znaczenie mają kolory, ponieważ jest to pierwsze miejsce, w jakim się znajdziecie, wracając po długim dniu do domu. Nieodpowiednio dobrane barwy, zbyt ponure lub agresywnie ostre, mogą zaburzać percepcję i wpływać na Wasz nastrój. Znacznie przyjemniej wraca się do domu, który wita nas przyjemnie i funkcjonalnie urządzonym przedpokojem.

2. Brak roślin

W związku z tym, że przez wiele lat przedpokój nie był pomieszczeniem, na które specjalnie zwracało się uwagę, kilka błędów nadal jest powielanych. Kolejnym z nich jest niewykorzystywanie roślin jako dodatków, z uwagi na przeświadczenie o nie wystarczającej ilości światła. Nic bardziej błędnego.

Rośliny naturalne świetnie ożywiają wnętrze, dodają energii i atrakcyjności. Jeśli w Waszych przedpokojach nie ma dostępu do światła naturalnego lub jest ono mocno ograniczone, poszukajcie roślin, które w takich warunkach dobrze sobie poradzą. Będziecie zaskoczeni, jak dużo gatunków przeżyje w ciemnym pomieszczeniu, a Wasz przedpokój nabierze w końcu zupełnie nowego charakteru.

3. Bałagan

Nie sposób nie wspomnieć o często powielanym błędzie, a mianowicie złej organizacji przedpokoju. Jeśli nie przemyślicie wcześniej co i jak ustawić, aby wszystko miało swoje miejsce, skończycie w wiecznym, niekończącym się chaosie. Odpowiednia organizacja kilku tylko elementów wyposażenia znacząco wpłynie na przyszłe użytkowania. Kupując szafkę na buty, zastanówcie się, czy jej wielkość jest odpowiednia. Jeśli nie będzie wystarczająco duża, buty będą stały wszędzie, co prędzej czy później doprowadzi Was do furii.

Bardzo dobrze sprawdzi się też szafa na ubrania wierzchnie, ale tylko i wyłącznie wtedy, jeśli jej rozmiar nie zajmie połowy przedpokoju. Jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże, nie próbujcie wciskać szafy na siłę. Dobrze dobrany wieszak, powieszony na odpowiednim poziomie spełni swoją funkcję znacznie lepiej niż wielka, niewygodna szafa.

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami dużego przedpokoju, możecie spokojnie pomyśleć o zakupie szafy dostosowanej do wymiaru pomieszczenia, ponieważ będzie to dodatkowe miejsce w domu do przechowywania, a tych nigdy nie za wiele. Warto pomyśleć także o zamontowaniu szafki na klucze. Ten prosty trik sprawi, że po krótkim czasie przyzwyczaicie się do odkładania kluczy w to samo miejsce i unikniecie ciągłych, irytujących poszukiwań.

4. Źle dobrane meble i dodatki

Wybierając meble do przedpokoju, powinniście kierować się wielofunkcyjnością i praktycznością, ponieważ dzięki temu zaoszczędzicie sporo miejsca. Przedpokój ma kilka określonych ról i na tym powinniście się skupić. Odpowiednio dobrane elementy wystroju znacznie wpłyną na jego funkcjonalność.

Na rynku znaleźć można wiele rozwiązań, które świetnie sprawdzą się w małym pomieszczeniu, Unikajcie ciężkich mebli, które trudno przesunąć oraz zbyt wielu dodatków, o które łatwo zahaczyć. Prostota i maksymalne wykorzystanie powierzchni to sprawy, którymi przede wszystkim powinniście się kierować.

5. Brak spójności

Urządzając przedpokój, często zapominamy o tym, jak ważne jest spójne i jednolite wnętrze, bez zbędnych kombinacji wpływających na wygląd ii funkcjonalność pomieszczenia. Tutaj zdecydowanie sprawdzi się zasada – im mniej, tym lepiej. Jeśli nie potrafimy łączyć ze sobą stylów, bez wprowadzania chaosu, nie róbmy tego. Spójność jest znacznie ważniejsza w codziennym użytkowaniu niż silenie się na oryginalność. Jeśli chcecie dobrze czuć się we własnym domu, przemyślcie dobrze urządzenie przedpokoju, aby każdy powrót do domu wiązał się z poprawą nastroju, a nie irytacją i kopaniem butów pod nogami.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz