8 października 2024
stół w kuchni

Stół idealny – 5 zasad, które musisz znać

Wygoda ponad wszystko

Realizacja kryterium komfortu w przypadku stołu ma dwojakie znaczenie. Z jednej strony chodzi oczywiście o to, by dobrać taki stół, przy którym będzie nam i naszym gościom wygodnie zasiąść. Oznacza to, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę na szerokie rozstawienie nóg stołu, które powinny być nieco cofnięte od brzegów. Taki układ elementów konstrukcyjnych pozwoli na nieskrępowane wsuwanie oraz odsuwanie krzeseł, na których będziemy mogli się bezproblemowo usadowić.

Druga istotna kwestia, związana z wygodą użytkowania, to dostosowanie stołu do liczby domowników oraz ewentualnych gości. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy nie są nam obce wystawne kolacje, obiady czy przyjęcia. Wtedy najlepiej będzie zakupić stół rozkładany, co oczywiście należy uwzględnić w jego ustawieniu w części jadalnej, aby bez przeszkód przygotować go na więcej nakryć. Innym dogodnym rozwiązaniem powiększenia stołu może być zakup identycznych dostawek. Jako wolno stojące, samodzielne elementy mogą one służyć nam w salonie czy innych pokojach i pełnić funkcje biurka lub konsoli, jeśli zaś zajdzie potrzeba przygotowania dużego stołu, możemy stworzyć z nich większą całość, która pozwoli ugościć naszych bliskich i rodzinę.

Inną kwestią, która być może niebezpośrednio dotyka kryterium komfortu, jest wygodne czyszczenie naszego stołu i łatwość jego konserwacji. Sugeruje się zatem, by wybierać blaty z powierzchnią odporną na plamy i zniszczenia, bezproblemowe w czyszczeniu. Można również szukać wśród takich rozwiązań, gdzie blat będzie niejednorodny, a co za tym idzie – brud czy zniszczenia pozostaną niewidoczne.

Dobierz stół do swojego wnętrza

Stół sam w sobie także stanowi element większej całości, musi zatem z nią współgrać i wspierać realizację postulatów ergonomii i harmonii. Z tego względu naszą uwagę powinien zwrócić jego kształt. Jeśli chcemy ustawić go na środku pokoju jadalnego, wskazany będzie zakup stołu okrągłego, który łatwiej obejść. Jego forma pozwoli także na udane aranżacje, łatwe porozumiewanie się ze współuczestnikami kolacji oraz podkreślenie charakteru tego centralnego miejsca, które ma przecież służyć radosnym spotkaniom. Jeśli jednak preferujemy ustawienie stołu pod ścianą, bardziej trafiony może być jego kwadratowy lub prostokątny kształt.

Na nasz wybór wpłynąć mogą także styl aranżacyjny wnętrza oraz jego metraż. Wtedy w zależności od upodobań możemy dobrać mebel wpasowany w całość lub nieco odróżniający się. Jeśli zaś chodzi o powierzchnię mieszkania, w małym bardziej sprawdzą się sprawiające wrażenie lekkich szklane stoły, które optycznie będą „niewidoczne”. Z kolei w dużych jadalniach wskazane będzie zakupienie mebla masywnego, dodającego charakteru i wypełniającego niemałą przestrzeń.

Zastosowanie się do opisanych porad gwarantuje, że znajdziemy stół, który będzie odpowiadał nam nie tylko pod względem wizualnym, ale będzie również w pełni funkcjonalny i zgrany z naszą jadalnią. Warto zatem dać sobie czas na poszukiwanie stołu idealnego. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz