30 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu mieszkanie na parterze plusy i minusy

Mieszkanie na parterze – zalety i wady

Jednym z wielu czynników, które bierzemy pod uwagę przy zakupie mieszkania, jest kondygnacja na której ono się znajduje. Wiele osób naturalnie wyklucza lokale położone na parterze – z tego powodu cena za metr takiego lokum jest niższa niż w przypadku “M” usytuowanych wyżej. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Jakie są plusy i minusy parterowych mieszkań?

Zimno i niebezpiecznie

Podstawowe zarzuty przeciwko mieszkaniom parterowym dotyczą najczęściej tego, że są one chłodniejsze i bardziej narażone na włamania, niż lokale wyżej położone. Faktycznie, fizyczne usytuowanie w mniejszej odległości od ziemi wpływa zarówno na komfort cieplny, jak i na bezpieczeństwo, ale ma to znaczenie głównie na starszych osiedlach. Obecnie deweloperzy starają się zapewnić dodatkowe ocieplenie najniższym kondygnacjom, a całe osiedle otoczyć ochroną w postaci ogrodzenia i monitoringu. Niektórzy z nich stosują rozwiązania w postaci “wysokiego parteru”, czyli de facto usytuowania parteru na poziomie pierwszego piętra. Wtedy najczęściej kondygnację najniższą zajmują lokale usługowe.

Jak powinno wyglądać mieszkanie dla seniora?

Problemem parterowych mieszkań jest również hałas i brak prywatności. Na starszych osiedlach, takie lokale położone są często przy klatkach schodowych, co sprawia, że mieszkańcom cały czas towarzyszą odgłosy z ulicy, placu zabaw, zatrzaskiwania drzwi wejściowych, czy też dźwięk domofonu. Dodatkowo, okna w takim mieszkaniu znajdują się praktycznie na wysokości ludzkiego wzroku, co może się okazać niekomfortowe dla osób dbających o swoją prywatność. Nie jest to zatem rozwiązanie dla wysoce wrażliwych – nagromadzenie bodźców w postaci zapachu spalin, hałasu dochodzącego z ulicy i konieczności zasłaniania okien przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów może się okazać prawdziwą męką.

Klimatyczna inwestycja położona nad rzeką Łyną – Villa Jana w Olsztynie zachwyca miłośników stylowego budownictwa

Wygodnie i zielono

Z drugiej strony, mieszkanie na parterze to wygoda, której możemy kiedyś bardzo potrzebować. Dotyczy to głównie osób starszych i niepełnosprawnych, mających ograniczenia ruchowe – z pewnością łatwiej będzie im się dostać do “M” położonego niżej. Do tego dochodzą zwykłe codzienne sytuacje typu przeprowadzka i wnoszenie po schodach ciężkich sprzętów, czy też wózka z dzieckiem. Nie zawsze możemy liczyć na windy, które bywają awaryjne. 

Inną zaletą mieszkania na parterze jest często dodatkowa przestrzeń w postaci ogródka. Po wcześniejszym uzgodnieniu, możemy ten kawałek zieleni wykorzystać jako taras, posadzić tam kwiaty, warzywa, czy drzewka owocowe. Dla osób tęskniących dla naturą i lubiących spędzać czas wolny przy pracy z roślinami, jest to znaczący argument na plus. Pamiętajmy jednak, że wymarzony ogródek również może nam przysporzyć powodów do zdenerwowania – sąsiedzi mogą wyrzucać do niego niedopałki papierosów i inne drobne śmieci, a ich zwierzęta domowe załatwiać w nim potrzeby fizjologiczne.

Farby ceramiczne – czy warto stosować?

Bywa, że argumentem za zakupem mieszkania na parterze jest jego cena – często znacząco niższa. Aby podnieść atrakcyjność najniżej położonych “M”, deweloperzy decydują się również na dodanie gratisu w postaci miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej. Jest to z pewnością warte rozważenia, ale nie należy takiego podejścia brać za pewnik. Zdarza się bowiem, że mieszkania parterowe potrafią być nawet droższe od usytuowanych wyżej, właśnie ze względu na dodatkową powierzchnię w postaci ogródka.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz