14 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu farby ceramiczne

Farby ceramiczne – czy warto?

Na rynku dostępnych jest wiele farb, które można z powodzeniem wykorzystać w domu. Są wśród nich takie, które mają specyficzne właściwości. Dzięki nim możemy osiągnąć efekt, nie tylko dekoracyjny, ale również wysoce praktyczny. Do takich produktów należą farby ceramiczne. Co trzeba o nich wiedzieć?

Farba ceramiczna – czyli jaka?

Farby ceramiczne należą do nowej generacji farb do wnętrz. Są to farby lateksowe wzbogacone o ceramiczne granulki. Pełnią one rolę mikrowypełniaczy, wnikających w strukturę wykonanej powłoki – dzięki nim staje się ona twarda i odporna na ścieranie. Farby ceramiczne produkowane są na bazie żywic akrylowych zawieszonych w wodzie z dodatkiem cząsteczek ceramicznych i pigmentów. Niektórzy producenci dodają też do swoich produktów substancje bakterio- i grzybobójcze oraz wchłaniające formaldehyd z powietrza. Sprawdzą się one doskonale w sypialni, czy w pokoju dziecięcym, gdzie jakość powietrza ma ogromne znaczenie.

Właściwości farb ceramicznych

Farby ceramiczne tworzą na pomalowanej powierzchni bardzo twardą powłokę, odporną na odpryski, wgniecenia i zarysowania. Niewątpliwą zaletą jest to, że jest ona plamoodporna i nie wchłania zabrudzeń, a gdy już ulegnie zaplamieniu, można ją łatwo wyszorować. Powierzchnię pokrytą farbą ceramiczną, można czyścić nawet z wykorzystaniem detergentów – kolor nie wyblaknie i się nie odbarwi. Dzięki temu, na dłużej zachowuje ona czystość i świeżość.

Plamy na powłoce z farby ceramicznej należy wyczyścić mniej więcej do 15 minut po zabrudzeniu. Używamy do tego celu mokrej gąbki z dodatkiem detergentu lub bez. Wyczyszczone miejsce osuszamy delikatnie ręcznikiem papierowym i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Pamiętajmy, że efektywność usuwania plam z powierzchni chropowatych może być ograniczona.

Farby ceramiczne charakteryzują się dobrą elastycznością i przyczepnością – z ich pomocą możemy zamaskować nierówności podłoża. Należą one do farb, które pozwalają ścianom “oddychać” (chociaż ich właściwości w tym zakresie są gorsze niż farb akrylowych). Są odporne na wilgoć, dlatego dobrze sprawdzą się w łazience. Tworzą gładką powłokę, na której nie osadza się kurz – ich antystatyczność sprawia, że polecane są do pomieszczeń zamieszkanych przez alergików.

Łatwe malowanie

Farby ceramiczne są łatwe w aplikacji i bardzo wydajne. Ze względu na gęstą konsystencję, nie chlapią podczas malowania i doskonale kryją. Aby jak najdłużej cieszyć się wymarzonym efektem, należy najpierw oczyścić podłoże, które będziemy malować – musi ono być suche, odtłuszczone i pozbawione kurzu. Farba ceramiczna jest od razu gotowa do użycia – nie należy jej rozcieńczać ani mieszać z innymi farbami. Nanosi się ją w dwóch warstwach, w odstępie minimum dwóch godzin. Najlepiej robić to w jednym kierunku, np. z góry na dół, metodą “mokro na mokro”, czyli tak, aby każdy kolejny pas farby zachodził delikatnie na poprzedni. Pamiętajmy, że pełnię swoich właściwości farby ceramiczne osiągają dopiero po 28 dniach.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz