26 stycznia 2020
zdjęcie do artykułu mieszkanie na parterze plusy i minusy

Mieszkanie na parterze – zalety i wady

Jednym z wielu czynników, które bierzemy pod uwagę przy zakupie mieszkania, jest kondygnacja na której ono się znajduje. Wiele osób naturalnie wyklucza lokale położone na parterze – z tego powodu cena za metr takiego lokum jest niższa niż w przypadku “M” usytuowanych wyżej. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Jakie są plusy i minusy parterowych mieszkań?

Zimno i niebezpiecznie

Podstawowe zarzuty przeciwko mieszkaniom parterowym dotyczą najczęściej tego, że są one chłodniejsze i bardziej narażone na włamania, niż lokale wyżej położone. Faktycznie, fizyczne usytuowanie w mniejszej odległości od ziemi wpływa zarówno na komfort cieplny, jak i na bezpieczeństwo, ale ma to znaczenie głównie na starszych osiedlach. Obecnie deweloperzy starają się zapewnić dodatkowe ocieplenie najniższym kondygnacjom, a całe osiedle otoczyć ochroną w postaci ogrodzenia i monitoringu. Niektórzy z nich stosują rozwiązania w postaci “wysokiego parteru”, czyli de facto usytuowania parteru na poziomie pierwszego piętra. Wtedy najczęściej kondygnację najniższą zajmują lokale usługowe.

Problemem parterowych mieszkań jest również hałas i brak prywatności. Na starszych osiedlach, takie lokale położone są często przy klatkach schodowych, co sprawia, że mieszkańcom cały czas towarzyszą odgłosy z ulicy, placu zabaw, zatrzaskiwania drzwi wejściowych, czy też dźwięk domofonu. Dodatkowo, okna w takim mieszkaniu znajdują się praktycznie na wysokości ludzkiego wzroku, co może się okazać niekomfortowe dla osób dbających o swoją prywatność. Nie jest to zatem rozwiązanie dla wysoce wrażliwych – nagromadzenie bodźców w postaci zapachu spalin, hałasu dochodzącego z ulicy i konieczności zasłaniania okien przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów może się okazać prawdziwą męką.

Klimatyczna inwestycja położona nad rzeką Łyną – Villa Jana w Olsztynie zachwyca miłośników stylowego budownictwa

Wygodnie i zielono

Z drugiej strony, mieszkanie na parterze to wygoda, której możemy kiedyś bardzo potrzebować. Dotyczy to głównie osób starszych i niepełnosprawnych, mających ograniczenia ruchowe – z pewnością łatwiej będzie im się dostać do “M” położonego niżej. Do tego dochodzą zwykłe codzienne sytuacje typu przeprowadzka i wnoszenie po schodach ciężkich sprzętów, czy też wózka z dzieckiem. Nie zawsze możemy liczyć na windy, które bywają awaryjne. 

Inną zaletą mieszkania na parterze jest często dodatkowa przestrzeń w postaci ogródka. Po wcześniejszym uzgodnieniu, możemy ten kawałek zieleni wykorzystać jako taras, posadzić tam kwiaty, warzywa, czy drzewka owocowe. Dla osób tęskniących dla naturą i lubiących spędzać czas wolny przy pracy z roślinami, jest to znaczący argument na plus. Pamiętajmy jednak, że wymarzony ogródek również może nam przysporzyć powodów do zdenerwowania – sąsiedzi mogą wyrzucać do niego niedopałki papierosów i inne drobne śmieci, a ich zwierzęta domowe załatwiać w nim potrzeby fizjologiczne.

Farby ceramiczne – czy warto stosować?

Bywa, że argumentem za zakupem mieszkania na parterze jest jego cena – często znacząco niższa. Aby podnieść atrakcyjność najniżej położonych “M”, deweloperzy decydują się również na dodanie gratisu w postaci miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej. Jest to z pewnością warte rozważenia, ale nie należy takiego podejścia brać za pewnik. Zdarza się bowiem, że mieszkania parterowe potrafią być nawet droższe od usytuowanych wyżej, właśnie ze względu na dodatkową powierzchnię w postaci ogródka.

Oceń ten artykuł!
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *