28 marca 2024
zdjęcie do artykułu dom na podmokłej działce

Budowa domu na podmokłej działce

Działki zlokalizowane nad jeziorem mają dla inwestorów swój nieodparty urok, zwłaszcza, że często kuszą też przystępną ceną. Jednak takie położenie ma swoje wady – budowa domu na podmokłej działce może się okazać dość skomplikowana i wymagająca większej ilości zabiegów. Czy warto budować na takiej działce? Jakie działania trzeba przedtem wykonać?

Badanie gruntu

Zanim zdecydujemy się na zakup malowniczej działki podmiejskiej po wyjątkowo okazyjnej cenie, sprawdźmy, czy nie rosną na niej rośliny, które upodobały sobie podmokłe podłoże, jak na przykład wierzby, olchy, sitowie, macierzanka, czy rozchodnik. Oględziny najlepiej przeprowadzać wiosną – wtedy poziom wód jest najwyższy i najłatwiej zaobserwować, z czym przyjdzie nam mieć do czynienia.

Niezależnie od samodzielnych oględzin, warto zainwestować w badania geotechniczne. Pozwolą one ocenić z jakim rodzajem gruntu mamy do czynienia, a także określić poziom wód gruntowych oraz stopień ich podnoszenia w danej porze roku. Są to dodatkowe koszty dla inwestora, ale warto je wykonać.

Jak zabezpieczyć podmokły teren?

Jeżeli teren nie jest wyjątkowo podmokły, można spróbować podnieść wysokość działki przez nawiezienie ziemi. Zazwyczaj konieczne jest przetransportowanie na miejsce kilkudziesięciu wywrotek piasku i gruzu. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach, należy najpierw usunąć z działki wierzchnią warstwę gleby – na ten temat musi się wypowiedzieć geotechnik. 

Innym sposobem na zabezpieczenie terenu przed wodą jest odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni na działce. Planując ogród rozważmy utworzenie sztucznych wałów i pagórków, szczególnie od tej strony, od której grozi nam zalanie. Stworzą one naturalną barierę przeciwpowodziową. W najniższym punkcie działki możemy wykopać staw lub oczko wodne, do których będzie trafiał nadmiar wód gruntowych.

Jaki dom na podmokłej działce?

Zdecydowanie odradza się budowanie na podmokłych działkach domów podpiwniczonych – wszelkie pomieszczenia usytuowane pod poziomem gruntu będą zalewane. Najlepiej więc zainwestować w wolnostojący budynek gospodarczy lub przeznaczyć na ten cel poddasze.

Pod względem konstrukcyjnym, na terenach podmokłych, najlepiej sprawdzą się domy o lekkiej, ale solidnej budowie – na przykład szkieletowe. Fundamenty powinny być poszerzone, pogłębione i zaizolowane. Ponieważ budynek wzniesiony na takiej działce ma tendencję do osiadania, dobrze jest ustabilizować konstrukcję słupkami wzmacniającymi. Można także zastosować mocniejszy i szybciej wiążący beton i lepik do ochrony ław fundamentów. Warto swoje decyzje konsultować ze specjalistami ds. budownictwa.

Drenaż i system odwodnień

W przypadku, gdy wilgotność działki jest naprawdę wysoka, warto rozważyć drenaż gruntu. W zależności od głębokości gromadzenia się wody, można zastosować drenaż opaskowy lub odwodnienie liniowe.

Drenaż opaskowy stosuje się w sytuacji, gdy wysoki jest poziom wód gruntowych. Na system ten składają się:

  • rury drenarskie
  • płyty drenarskie
  • studzienki rewizyjne
  • geowłóknina

Jeżeli woda gromadzi się głównie na powierzchni, warto wykonać system odwodnień liniowych. Projektuje się go tak, aby zachować spadek terenu o wielkości ok. 3 promile na 1 m. System ma postać zagłębionych w ziemi korytek przykrytych rusztem. Jego zakończenie tworzy studzienka magazynowa, do której spływa woda.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz