Pomimo pojawiających się w sieci sprzecznych informacji, inwestowanie w nieruchomości nadal uważane jest za opłacalne i w 2019 r. ta tendencja się najprawdopodobniej nie zmieni. Wprost przeciwnie – eksperci uważają, że podaż nieruchomości inwestycyjnych na rynku jest nadal za mała w stosunku do popytu. Pojawiają się też nowe formy tego trendu, np. lokowanie kapitału w condohotele i aparthotele, ale także działki budowlane. Co jest w tej chwili bardziej opłacalne?
Inwestycja w ziemię zawsze opłacalna?
Ziemia użytkowa jest zasobem ograniczonym, dlatego też nie traci na wartości i może się okazać dobrą lokatą kapitału. Decydując się na zakup działki w celach inwestycyjnych, zainteresujmy się przede wszystkim lokalizacją. Czy zapewnia dobry dojazd do kluczowych miejsc? Czy istnieje możliwość poprowadzenia niezbędnych instalacji? Czy położenie jest atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnego nabywcy? Rozważając taki zakup należy także pamiętać, że inwestycja w ziemię jest długoterminowa, nastawiona raczej na bezpieczne ulokowanie kapitału. Jeżeli zależy nam na szybkim zysku wybierzmy inne rozwiązanie. Dobrym pomysłem jest zakup działki w miejscowościach o atrakcyjnych walorach wypoczynkowych i turystycznych, położonych w pobliżu jeziora lub lasu. Osoby decydujące się na inwestowanie w grunty, doceniają przede wszystkim stabilność tego przedsięwzięcia. Wartość tego typu aktywów nie ulega dużym wahaniom. Istnieje też na nie ciągły popyt, czego dowodzą rosnące ceny działek budowlanych. Jeżeli dokonamy zakupu we właściwym momencie, mamy szansę na duży zysk.
Aranżacja łazienki z wykorzystaniem drewna
A może jednak mieszkanie?
Jest to póki co popularniejsza forma lokowania pieniędzy niż inwestycja w ziemię. Mieszkanie można wynająć na krótki lub długi okres czasu, a także wyremontować i odsprzedać z zyskiem. Szczególnie ta druga opcja, czyli tak zwany flip mieszkaniowy, zyskuje sobie zwolenników, ponieważ daje szybki zysk. Dochód z wynajmu zależy w dużym stopniu od miasta, lokalizacji w jego obrębie i od samego “M”. Stopa zwrotu z inwestycji jest największa w centralnych dzielnicach dużych miast. Opłacalny jest również zakup apartamentów wakacyjnych w popularnych kurortach nadmorskich, takich jak Gdańsk, Gdynia, czy Sopot. W okresie letnim większy zysk generuje wynajem krótkoterminowy, natomiast poza sezonem inwestorzy decydują się na wersję długoterminową. Wprawdzie rosnące ceny mieszkań obniżają rentowność najmu, ale nadal jest to najczęściej wybierana forma inwestycji. Regionalne zróżnicowanie rynków jest tak duże, że nie ograniczając się do jednego miasta, możemy znaleźć ofertę, która pozwoli nam zarobić. Taka sytuacja najprawdopodobniej nie zmieni się w ciągu najbliższego roku, dlatego nie warto czekać na obniżki cen.
Sprawdź, czy opłaca się inwestować w nieruchomości nad morzem!