8 października 2024
zdjęcie do artykułu budowa domu zimą

Budowa domu zimą – jakie prace można wykonać?

Zimą większość inwestorów decyduje się przerwać prace na budowie i przełożyć je na wiosnę. Tymczasem często nie bywa to konieczne. Można prowadzić niektóre prace wewnątrz budynku, a jeżeli temperatura sprzyja – również na zewnątrz. Za kontynuowaniem robót zimą przemawia też większa dostępność firm wykonawczych. Jakie prace budowlane można wykonać zimą, a jakie lepiej odłożyć na następny sezon?

Prace ziemne

Należą one do tych, których nie da się wykonać, kiedy panują ujemne temperatury. Zamarznięty grunt uniemożliwi wykopanie fundamentów. Jeżeli natomiast fundamenty już powstały, należy je zabezpieczyć, kładąc na dnie słomiane maty lub styropian. Najlepiej jednak zabetonować ławy fundamentowe i zabezpieczyć grunt pod nimi specjalnym środkiem izolacyjnym, zabezpieczającym przed przemarzaniem. Zapobiegnie to powstawaniu tzw. wysadzin mrozowych. Jeżeli nasz dom jest podpiwniczony, pamiętajmy również o tym, aby osłonić folią otwory okienne i zejście do piwnicy.

Szukasz mieszkania na dobrze zlokalizowanym osiedlu, łączącym rozwiniętą infrastrukturę i funkcję wypoczynkową? Sprawdź naszą ofertę mieszkań na sprzedaż w Warszawie na Bródnie.

Ocieplanie domu i tynkowanie elewacji

To ten typ prac, które można wykonać, ale trzeba to robić etapami, w zależności od temperatury i przy użyciu odpowiedniej chemii budowlanej. Cementowa zaprawa zimowa umożliwi nam umocowanie płyt styropianowych i wykonanie warstwy zbrojącej, bowiem działa nawet w temperaturze 0°. Warunkiem jest jednakże, aby w przeciągu następnych 8 godzin, temperatura nie spadła poniżej -5°. Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie ocieplenia zimą, musimy się liczyć z tym, że styropian może do wiosny zżółknąć, a jego warstwa zewnętrzna się pokruszy – trzeba będzie ją zeszlifować. Natomiast wełny mineralnej nie zostawiajmy na zimę bez zabezpieczenia, bowiem jeżeli przemoknie, straci swoje właściwości izolacyjne.

Drzwi i okna

W tym przypadku zdania są podzielone. Okna można wstawiać nawet w temperaturze do -10°, bowiem zastosowanie specjalnej zimowej pianki chroni przed działaniem mrozu. Ze wstawieniem drzwi docelowych, specjaliści radzą poczekać, ponieważ mogą się one zniszczyć podczas prac prowadzonych wewnątrz. Najlepiej zabezpieczyć wejście płytą OSB z zawiasami i kłódką. 

Kilka trików na przytulne wnętrze zimą – przeczytaj nasz artykuł

Prace wewnątrz domu

Warunkiem prowadzenia robót w środku jest ogrzanie pomieszczeń i zapewnienie sprawnej wentylacji, która będzie odprowadzała wilgoć. Pamiętajmy, żeby nie rozpalać w środku ognia – wnętrze domu możemy ogrzać za pomocą piecyka węglowego lub nagrzewnic. W tak przygotowanych pomieszczeniach możemy murować ściany działowe, tynkować, kłaść płytki, układać podłogi i prowadzić prace instalacyjne. Aby tynkowanie przebiegało bez przeszkód, zadbajmy aby utrzymać temperaturę na poziomie przynajmniej 15° i wilgotność powietrza poniżej 70%.

Zimowe materiały budowlane

Materiały budowlane, których używamy zimą, muszą mieć zwiększoną zawartość cementu, co przyspiesza czas wiązania. Nie powinno się zimą stosować zapraw wapiennych, a wapienno-cementowe tylko w pomieszczeniach, gdzie temperatura nie spada poniżej -10°. Dodatkowo trzeba do nich dodać specjalne mieszanki przyspieszające twardnienie i wiązanie. Zwiększają one również mrozoodporność i wodoszczelność, co przyda się w przypadku pogorszenia warunków pogodowych. Zastosowanie innowacyjnych materiałów i technologii sprawia, że budowę nowoczesnego domu możemy kontynuować także zimą.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz