20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułów kilka trików na przytulne wnętrze zimą

Kilka trików na przytulne wnętrze zimą

Zima to okres, kiedy w domach spędzamy znacznie więcej czasu niż o każdej innej porze roku. Krótkie i mroźne dni zachęcają do pozostania w przytulnym wnętrzu. Podpowiemy Wam dziś jak sprawić, aby Wasze domy zyskały wyjątkowy charakter, a aranżacje umilały Wam długie zimowe wieczory.

Moc kolorów i ciepłych tkanin

Nie od dziś wiadomo, iż barwy, jakimi się otaczamy, mają ogromną moc i wpływają na samopoczucie. Zima to nie tylko piękne śnieżne pejzaże i wysokie ciśnienie powietrza podczas mrozów. To także ciemne, deszczowe i ponure dni, które pogarszają nastrój i często są powodem stanów depresyjnych. Wracając do domu po długim zimowym dniu, powinniśmy otaczać się ciepłymi i przytulnymi barwami, które mogą dobrze wpłynąć na polepszenie samopoczucia.

Otaczanie się ciemnymi, ciężkimi kolorami może nasz nastrój jedynie pogorszyć. Postrzeganie barw to dość skomplikowany proces, który ma dla naszej psychiki bardzo duże znaczenie. Bogatsi o wiedzę możemy w taki sposób zaaranżować otaczające nas wnętrze, aby barwy wpływały na samopoczucie pozytywnie i pomogły przetrwać do wiosny, kiedy to dni staną się dłuższe i świat ponownie będzie kolorowy.

Bemowo odsłania nowe oblicze – chcesz zamieszkać w zielonej, dobrze zlokalizowanej dzielnicy? Sprawdź nasze oferty nowych mieszkań w Warszawie na osiedlu Fort Bema.

Co ciekawe, udowodniono naukowo, że ciepłe i jasne kolory mają na organizm wpływ pobudzający (jest to związane z falą świetlną w barwach – im dłuższa, czyli mi jaśniejszy kolor, tym większy efekt). Znany chromoterapeuta, propagujący koloroterapię, jako jedną z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej, prof. Morton Walker podkreśla, że bodziec w postacie koloru dociera do naszego mózgu i przekazuje przekaźnik nerwowy do narządów wywołujących reakcje hormonalne, takich jak trzustka, tarczyca czy nadnercza. Narząd wewnętrzny, do którego dotarł przekaźnik, reaguje produkcją hormonu, co wprawia w ruch inne narządy wewnętrzne. Warto więc korzystać z naukowych doniesień, aby poprawić jakość naszego życia, zwłaszcza jeśli za oknem szaro, ciemno i ponuro.

Postawcie na jasne kolory, zarówno na ścianach, jak i w dodatkach. Jeśli nie macie ochoty na remont, postarajcie się jak najbardziej rozjaśnić wnętrze elementami wystroju, takimi jak miękkie, ciepłe poduchy, przytulne jasne zasłony, kolorowe kwiaty (o tej porze roku – z kwiaciarni), zielone gałązki świerku czy jodły. Wszelkie jasne i barwne akcenty zdecydowanie wpłyną na przytulny charakter wnętrza i poprawią Wasze samopoczucie. Przyjemnie będzie także odpocząć na kanapie, na której królowały będą miękkie, puszyste i ciepłe dodatki, takie jak poduchy, koce czy narzuty.

Nowe trendy w budownictwie 2020 – czego możemy się spodziewać?

Terapia światłem

Światło słoneczne jest nam do prawidłowego funkcjonowania niezbędne. W okresie zimowym, kiedy słońce wstaje późno i bardzo szybko zachodzi, ograniczony dostęp do promieni słonecznych może być dla wielu powodem złego samopoczucia. Warto pamiętać, że mimo krótkiego dnia, czas spędzony na zewnątrz jest dla naszego zdrowia bezcenny.

Nie powinniście też zapominać o prawidłowym oświetleniu w Waszych domach. Wnętrze zdecydowanie nabierze przytulnego charakteru, jeśli je odpowiednio doświetlicie. Sztuczne światło nie jest oczywiście tak zbawienne dla naszego organizmu, jak naturalne pochodzące z promieni słonecznych, niemniej prawidłowo oświetlone wnętrze również będzie miało wpływ na nasz nastrój. To na co najwięcej z Was narzeka zimą to niekończąca się ciemność, zarówno rano, jak i późnym popołudniem i wieczorem. Kilka godzin, kiedy słońce jest stosunkowo wysoko to bardzo nie wiele w porównaniu z długimi letnimi dniami.

Moda na kompaktowe mieszkania – dlaczego wolimy małe lokale?

Jeśli Wasze mieszkania nie zachęcają do spędzania w nim czasu, warto pomyśleć o nowym oświetleniu, aby nadać mu przytulnego charakteru. Kilka dodatkowych lampek, delikatne światło lampionów czy pachnące świece mogą bardzo pozytywnie odmienić nawet bardzo ponure mieszkanie. Aranżacja wnętrza powinna zachęcać do spędzania w nim czasu. W ciepłym i przytulnym wnętrzu odpoczywa się znacznie lepiej i co ważne, efektywniej.

Decydując się na nowe lampy, pamiętajcie, że światłem też tworzycie nastrój. Zapachy także mają ogromną moc. Możecie za pomocą zapachowych świec powoli wprowadzać się w nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Postawcie na te o zapachach, które przywołują przyjemne skojarzenia, a będziecie zaskoczeni, jak bardzo oddziaływać będzie to na Wasze samopoczucie.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz