20 czerwca 2024

Czy warto inwestować w mikrokawalerki?

W ostatnim czasie inwestowanie w nieruchomości stało się sprawdzonym sposobem na lokowanie kapitału. Przede wszystkim kupowanie mieszkania pod wynajem lub ponowną sprzedaż za wyższą cenę może przynieść zdecydowanie większy zysk, niż ktokolwiek by się spodziewał. Od kilku lat ogromnym zainteresowaniem cieszą się kawalerki, a w szczególności mikrokawalerki. Czy taka inwestycja jest naprawdę opłacalna? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule poniżej. 

Moda na miniaturowe kawalerki przyszła z Zachodu. Jeden z pierwszych projektów tego typu nieruchomości został wykonany przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Najmniejsze wśród tamtejszych mieszkań mają zaledwie 12 m2. Mikrokawalerki zaczęły pojawiać się także w innych polskich miastach. Warto wspomnieć, że na przestrzeni kilku ostatnich lat deweloperzy zaczęli budować mikrokawalerki m.in. na warszawskim Wilanowie. Dużą popularnością cieszą zarówno nowe mieszkania w Warszawie, jak i miniaturowe kawalerki. 

Czym charakteryzuje się mikrokawalerka?

Warto wspomnieć o tym, że żeby mikrokawalerka była atrakcyjna zarówno dla inwestorów, jak i przyszłych nabywców, należy spełnić kilka warunków. Na rynku nieruchomości znajduje się wiele kawalerek, jednak przez niekorzystną lokalizację, lub mało atrakcyny wystrój, nie wykorzystują one swojego ogromnego potencjału. Czym charakteryzuje się modna w tym sezonie mikrokawalerka? Na samym początku warto wspomnieć o jej położeniu – powinna być usytuowana w miejscu, w którym mieszkańcy będą mieli dostęp do wszelkich udogodnień. Przykładowo, idealną lokalizacją będzie centrum miasta – ze względu na bliskość infrastruktury miejskiej i wielu punktów usługowych, taka nieruchomość będzie najbardziej rozchwytywana. 

Drugim aspektem jest zdecydowanie wystrój, a także funkcjonalny układ przestrzeni mieszkania. Niewątpliwie jest to jedna z najważniejszych kwestii, gdyż ze względu na mały metraż – kawalerka powinna być przemyślanie zaprojektowana oraz urządzona. Ważne jest to, aby wydawała się, na znacznie większą niż w rzeczywistości jest. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dodatków aranżacyjnych, a także wyposażenia meblowego, zdecydowanie uda się optycznie powiększyć kawalerkę. Ponadto dobra mikrokawalerka powinna posiadać małą piwnicę, w której będzie można również mieć małą piwnicę lub komórkę lokatorską, w której można przechowywać rzeczy i nie zabierać przestrzeni w mieszkaniu.

Ile kosztują mikrokawalerki? 

Kolejną ważną kwestią jest cena mikrokawalerek. Ze względu na niewielki metraż, koszt takich lokali potrafi być niekiedy zaskakująco niski. Przykładowo we Wrocławiu negocjacje zaczynają się już od 100 tys. zł, natomiast w Warszawie od 140-150 tys. zł. Zatem nic dziwnego, że stale rośnie popyt na mikrokawalerki. Często takie mieszkania są jedyną opcją na zakup własnego lokalu, gdyż te większe i znacznie droższe są poza ich zasięgiem. Warto jednak przyjrzeć się jak wygląda cena za metr kwadratowy np. w Krakowie. W stolicy małopolski za m2 należy zapłacić ok. 8-12 tys., a w Warszawie 7-9 tys. zł. Oznacza to, że wartości te znacznie przekraczają średni koszt zakupu metra kwadratowego mieszkań o zdecydowanie większych metrażach.  

Sprawdź ofertę dostępnych nieruchomości na portalu:

https://rynekpierwotny.pl/

Miniaturowe kawalerki – inwestycja na lata?  

Przed zakupem każdej nieruchomości warto zrobić listę “za i przeciw”, ponieważ z reguły ma być to inwestycja na lata. Jeśli chodzi o mikrokawalerki,  niewątpliwie jest to na pewno dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zakupić większą liczbę takich lokali, a następnie czerpać zyski z krótkoterminowego najmu. Dlatego w głównej mierze oferty deweloperów, którzy skupiają się tylko i wyłącznie na budowaniu budynków z samymi kawalerkami skierowane są właśnie do takich osób, które  do osób, które chcą zwyczajnie na nich zarabiać. Ponadto położone w dobrej lokalizacji, a także wykonane w wysokim standardzie, potrafią przynieść dwukrotnie większe zyski niż “zwykłe mieszkanie”.  

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz