Spędzanie czasu na świeżym powietrzu po długim tygodniu pracy, jest coraz częstszym marzeniem mieszkańców, a zwłaszcza większych aglomeracji. Zazwyczaj działka rekreacyjna jest świetną alternatywą do wyjazdów wakacyjnych. Warto zastanowić się nad taką inwestycją, czy faktycznie domownicy będą z niej korzystali. Drugim z rozwiązań jest posiadanie ogródka działkowego. W większości przypadków takie działki są zdecydowanie trudniejsze do zdobycia. Jakie konsekwencje pociąga za sobą wybór każdego z rozwiązań. Sprawdź różnice pomiędzy ogrodem działkowym a działką rekreacyjną.
Czy warto zainwestować w ogród działkowy?
Zanim podejmiesz decyzje zakupu takiego ogrodu, warto zastanowić się nad samym pojęciem – czym tak naprawdę charakteryzuje się ogród działkowy. Należy pamiętać, że większość takich działek w Polsce, a zwłaszcza tych, które znajdują się w miastach, bądź na jego obrzeżach, to Rodzinne Ogródki Działkowy – należą one do Polskiego Związku Działkowców. Tak, więc, aby skorzystać i mieć w posiadaniu taki ogródek, należy albo go odkupić lub wystosować odpowiednie zapytanie o dostępność do zarządu, który kieruje danym ogrodem. Warto wspomnieć, iż wadą tego drugiego rozwiązania jest czas oczekiwania na wolną działkę, ponieważ w praktyce wygląda to tak, że wszystkie są już zajęte.
W pierwszej kolejności należy wpisać się na listę oczekujących i cierpliwie czekać na zwolnienie któregoś z terenu. Na drugie rozwiązanie więcej osób decyduje się, gdyż jest ono znacznie szybsze. Jednak jedną z najważniejszych kwestii, jest to, że w rzeczywistości po nabyciu takiego ogrodu działkowego, nie przysługują takiej osobie żadne prawa do własności, a dany obszar w ciągu dalszym należy do Polskiego Związku Działkowców. Zatem, czy jest to opłacalna inwestycja? Decydując się na zakup ogrodu działkowego, są dwie możliwości do wyboru. Pierwszą z opcji jest zakup takiego ogródka od osoby prywatnej, która to już odgórnie ustala cenę, bądź też starać się o umowę dzierżawy w zarządzie ROD.
Co to jest działka rekreacyjna?
Alternatywą dla ogrodu działkowego jest działka rekreacyjna. Według ustawy “Prawo Budowlane” określana jest, jako kategoria pomiędzy działką budowlaną a rolą. Jakie są różnice względem ogródka działkowego? Charakterystyczną cechą jest status właścicielski – w praktyce oznacza to, że w przeciwieństwie do ogródka działkowego, osoba, która dokonała zakupu, może uzyskać pełne prawo do własności swojej działki rekreacyjnej.
Warto wspomnieć również o tym, że pomimo tego, że po zakupie takiej działki osoba jest jej prawnym właścicielem – na drodze można napotkać pewne przeszkody. Dotyczą one głównie ograniczeń co do wznoszenia na jej powierzchni budynków. To co zostanie tam wybudowane, zależy przede wszystkim od planu zagospodarowania przestrzeni, a także warunków zabudowy – takie dokumenty przygotowuje miasto lub gmina.
Oczywiście, jak każda działka ma także wiele plusów i minusów. Ponadto warto dodać, że działka rekreacyjna wiąże się przede wszystkim z dodatkowymi obowiązkami w postaci dbania i pielęgnowania takiego terenu.Teren należy odpowiednio zagospodarować, regularnie uprawiać, a jeśli jest to konieczne to inwestować w działkę, tak aby stworzyć niepowtarzalny klimat i miejsce do codziennego odpoczynku. Trzeba, także wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja, która będzie sporo kosztować.
Poszukujesz więcej informacji na temat działek? Sprawdź artykuł na Gethome:
https://gethome.pl/blog/dzialka-co-powinienes-wiedziec/
Ciesz się wyjątkowym miejscem i zdecyduj – działka rekreacyjna, czy ogród działkowy?
Podsumowując, zarówno inwestycja w ogród działkowy, jak i działkę rekreacyjną ma swoje wady i zalety. Działka rekreacyjna zdecydowanie wymaga o wiele większego nakładu finansowego, niżeli ogródek działkowy. Druga opcja jest lepszym rozwiązaniem, jeśli przyszli nabywcy chcą cieszyć się terenem zielonym, w obrębie miasta. Decydując się na zakup działki rekreacyjnej, zakres uprawnień zdecydowanie się poszerza, a dodatkowo zyskuje się prawo do jej własności. Niezależnie od wyboru, jest to świetne rozwiązanie na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.