7 maja 2021

Ogród działkowy, czy działki rekreacyjne?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu po długim tygodniu pracy, jest coraz częstszym marzeniem mieszkańców, a zwłaszcza większych aglomeracji. Zazwyczaj działka rekreacyjna jest świetną alternatywą do wyjazdów wakacyjnych. Warto zastanowić się nad taką inwestycją, czy faktycznie domownicy będą z niej korzystali. Drugim z rozwiązań jest posiadanie ogródka działkowego. W większości przypadków takie działki są zdecydowanie trudniejsze do zdobycia. Jakie konsekwencje pociąga za sobą wybór każdego z rozwiązań. Sprawdź różnice pomiędzy ogrodem działkowym a działką rekreacyjną. 

Czy warto zainwestować w ogród działkowy? 

Zanim podejmiesz decyzje zakupu takiego ogrodu, warto zastanowić się nad samym pojęciem –  czym tak naprawdę charakteryzuje się ogród działkowy. Należy pamiętać, że większość takich działek w Polsce, a zwłaszcza tych, które znajdują się w miastach, bądź na jego obrzeżach, to Rodzinne Ogródki Działkowy – należą one do Polskiego Związku Działkowców. Tak, więc, aby skorzystać i mieć w posiadaniu taki ogródek, należy albo go odkupić lub wystosować odpowiednie zapytanie o dostępność do zarządu, który kieruje danym ogrodem. Warto wspomnieć, iż wadą tego drugiego rozwiązania jest czas oczekiwania na wolną działkę, ponieważ w praktyce wygląda to tak, że wszystkie są już zajęte. 

W pierwszej kolejności należy wpisać się na listę oczekujących i cierpliwie czekać na zwolnienie któregoś z terenu. Na drugie rozwiązanie więcej osób decyduje się, gdyż jest ono znacznie szybsze. Jednak jedną z najważniejszych kwestii, jest to, że w rzeczywistości po nabyciu takiego ogrodu działkowego, nie przysługują takiej osobie żadne prawa do własności, a dany obszar w ciągu dalszym należy do Polskiego Związku Działkowców. Zatem, czy jest to opłacalna inwestycja? Decydując się na zakup ogrodu działkowego, są dwie możliwości do wyboru. Pierwszą z opcji jest zakup takiego ogródka od osoby prywatnej, która to już odgórnie ustala cenę, bądź też starać się o umowę dzierżawy w zarządzie ROD. 

Co to jest działka rekreacyjna?

Alternatywą dla ogrodu działkowego jest działka rekreacyjna. Według ustawy “Prawo Budowlane” określana jest, jako kategoria pomiędzy działką budowlaną a rolą. Jakie są różnice względem ogródka działkowego? Charakterystyczną cechą jest status właścicielski – w praktyce oznacza to, że w przeciwieństwie do ogródka działkowego, osoba, która dokonała zakupu, może uzyskać pełne prawo do własności swojej działki rekreacyjnej. 

Warto wspomnieć również o tym, że pomimo tego, że po zakupie takiej działki osoba jest jej prawnym właścicielem – na drodze można napotkać pewne przeszkody. Dotyczą one głównie ograniczeń co do wznoszenia na jej powierzchni budynków. To co zostanie tam wybudowane, zależy przede wszystkim od planu zagospodarowania przestrzeni, a także warunków zabudowy – takie dokumenty przygotowuje miasto lub gmina. 

Oczywiście, jak każda działka ma także wiele plusów i minusów. Ponadto warto dodać, że działka rekreacyjna wiąże się przede wszystkim z dodatkowymi obowiązkami w postaci dbania i pielęgnowania takiego terenu.Teren należy odpowiednio zagospodarować, regularnie uprawiać, a jeśli jest to konieczne to inwestować w działkę, tak aby stworzyć niepowtarzalny klimat i miejsce do codziennego odpoczynku. Trzeba, także wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja, która będzie sporo kosztować.  

Poszukujesz więcej informacji na temat działek? Sprawdź artykuł na Gethome:

https://gethome.pl/blog/dzialka-co-powinienes-wiedziec/

Ciesz się wyjątkowym miejscem i zdecyduj – działka rekreacyjna, czy ogród działkowy?

Podsumowując, zarówno inwestycja w ogród działkowy, jak i działkę rekreacyjną ma swoje wady i zalety. Działka rekreacyjna zdecydowanie wymaga o wiele większego nakładu finansowego, niżeli ogródek działkowy. Druga opcja jest lepszym rozwiązaniem, jeśli przyszli nabywcy chcą cieszyć się terenem zielonym, w obrębie miasta. Decydując się na zakup działki rekreacyjnej, zakres uprawnień zdecydowanie się poszerza, a dodatkowo zyskuje się prawo do jej własności. Niezależnie od wyboru, jest to świetne rozwiązanie na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image