16 września 2024
zdjęcie do artykułu wirus a ceny mieszkań

Jak COVID-19 wpłynie na ceny mieszkań?

Epidemia koronawirusa wystraszyła nabywców mieszkań – w marcu znacznie zmalało zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Inną kwestią jest to, że banki zaostrzyły warunki przyznawania kredytów. Czy epidemia odbije się na cenach mieszkań, które w poprzednim roku sięgały zenitu?

Jak prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny, ceny mieszkań na polskim rynku mogą spaść po raz pierwszy od ośmiu lat. Jednym z głównych czynników, który na nie wpływa, jest ogólna koniunktura gospodarcza. W Polsce ostatni spadek cen mieszkań miał miejsce podczas spowolnienia w 2012 roku, a kiedy koniunktura zaczęła się poprawiać, ich ceny zaczęły nieprzerwanie rosnąć. Teraz – w opinii ekspertów PIE – można się spodziewać, że przy rosnącym bezrobociu i wolniejszym wzroście płac spowodowanym przez pandemię stawki za 1 mkw. na polskim rynku spadną lub przynajmniej ich wzrost zostanie wyhamowany.

Jak koszty budowy wpływają na ceny mieszkań?

Marcowe statystyki BIK wskazywały na spadające zainteresowanie kredytami hipotecznymi. W marcu tego roku liczba wnioskowanych kredytów mieszkaniowych była o 7,6 proc. niższa w porównaniu z marcem 2019 roku. Co istotne, w analizach wyraźnie wyróżniają się okresy sprzed pandemii i w jej trakcie. Liczba wniosków w dniach 16–22 marca spadła o 19,1 proc. w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego oraz o 12,9 proc. w stosunku do ostatniego tygodnia przed pandemią (9–15 marca). Jednak ostatnie dane BIK z okresu 30 marca – 5 kwietnia wskazują, że liczba zapytań o wnioskodawców ubiegających się o kredyt mieszkaniowy wzrosła o blisko 18 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. W ujęciu rocznym wynik nadal jest ujemny.

Epidemia nie zastopowała inwestycji mieszkaniowych w Łodzi

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz