20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu jak odświeżyć mieszkanie wiosną

Jak odświeżyć mieszkanie na wiosnę?

Nadejście wiosny zachęca nas do wprowadzenia zmian w naszym otoczeniu. Najczęściej oznacza to wiosenną metamorfozę mieszkania, w którym chcemy wprowadzić pogodny nastrój. Sezonowe odświeżenie wnętrza nie musi wcale oznaczać generalnego remontu i wysokich kosztów. Wystarczą niewielkie zmiany, abyśmy poczuli się lepiej i weselej. Jak przygotować mieszkanie na wiosnę?

Generalne porządki

Pierwszym krokiem w celu wiosennego odświeżenia mieszkania jest przeprowadzenie gruntownych porządków. Warto, korzystając z dłuższych dni, umyć okna, wyprać zasłony, dokładnie odkurzyć dywany, przetrzeć meble i zmyć podłogi. Jest to również dobry czas, aby przejrzeć nagromadzone rzeczy i zdecydować, co chcemy zostawić, a czego się pozbyć. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z zalegających bibelotów – porządki w tym zakresie pomogą nam ponownie zorganizować przestrzeń i wygospodarować miejsce tam, gdzie do tej pory go nie było.

Toruń to niewątpliwie piękne miasto, a nowe inwestycje wpisują się w jego architektoniczne bogactwo. Sprawdź oferty nowych mieszkań w Toruniu.

Kolory

Najprostszym sposobem na zaproszenie wiosny do naszego mieszkania, jest odświeżenie ścian za pomocą optymistycznych kolorów – soczystej zieleni i energetycznej żółci. Świetnie sprawdzą się również gorące czerwienie i pomarańcze. Jeżeli obawiamy się, że intensywne barwy przytłoczą nasz salon lub sypialnię, postawmy na ich pastelowe wersje albo pojedyncze akcenty kolorystyczne, które nie zdominują aranżacji. Natomiast jeśli chcemy wprowadzić znaczące zmiany, rozważmy położenie na ściany tapety lub fototapety. Ogromna ilość wzorów i motywów dostępnych na rynku sprawi, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Rośliny

To one są prawdziwymi reprezentantami wiosny. To dobry moment, żeby zaopatrzyć się w kwiaty doniczkowe lub zioła. W domu możemy hodować lawendę, bazylię, tymianek, rozmaryn, miętę i melisę. Wiosennego charakteru naszym wnętrzom nadadzą natomiast pięknie kwitnące kwiaty, które możemy posadzić w różnokolorowych doniczkach. Inną ważną zaletą posiadania roślin w domu jest to, że filtrują one powietrze, wyłapując zanieczyszczenia. Takie działanie wykazują, na przykład bluszcz, skrzydłokwiat, dracena i chryzantema. Jeżeli nie mamy czasu i możliwości zadbać o prawdziwe kwiaty, zaopatrzmy się w sztuczne, wstawiając je do kolorowego wazonu.

Powierzchnia mieszkania – jak ją obliczyć?

Wiosenne dodatki

Postawmy przede wszystkim na akcesoria w świeżych świetlistych kolorach – mogą to być wszelkiego rodzaju tekstylia, jak na przykład narzuty, zasłony, czy poszewki na poduszki, ale również takie drobnostki jak serwetnik, pojemnik na mydło, czy wazon. W wiosenny trend doskonale wpisują się motywy roślinne i kwiatowe, warto więc ozdobić ściany grafikami, czy obrazami z tym właśnie wzorem. Wiosenny charakter mają również bambus i wiklina – kosze z tych materiałów mogą nam posłużyć do przechowywania różnych drobiazgów. Optymistyczne wrażenie sprawi zastawa stołowa z motywem owoców lub warzyw. Pamiętajmy tylko, żeby nie przedobrzyć z ilością i rozmaitością wzorów, bo osiągniemy wrażenie chaosu i niespójności.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz