16 września 2024
zdjęcie do artykułu powierzchnia mieszkania jak obliczyć

Powierzchnia mieszkania – jak ją obliczyć?

Metraż jest jednym z najważniejszych czynników na jaki zwracamy uwagę, kupując mieszkanie. Ostatecznie od tej wartości zależy cena lokalu. Jednak czasem okazuje się, że powierzchnia użytkowa zawarta w umowie różni się od tej rzeczywistej. Jak ją wyliczyć?

Powierzchnia użytkowa mieszkania

Powierzchnię użytkową mieszkania definiuje się na kilka sposobów, w zależności od źródła przepisów. Generalnie jest to powierzchnia wszystkich pomieszczeń przeznaczonych do zaspokajania potrzeb związanych z przeznaczeniem lokalu. Wiele jednak zależy od tego w jakim celu dokonujemy pomiaru i do jakich przepisów się odnosimy. I tak, na przykład, według ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego do powierzchni użytkowej mieszkania nie zaliczają się balkony, tarasy, loggie, antresole, strych i piwnica. Zazwyczaj informacja o powierzchni użytkowej lokalu znajduje się w akcie notarialnym i księdze wieczystej.

Rzeszów dynamicznie się rozwija, a liczba inwestycji w tym mieście wzrasta. Sprawdź oferty nowych mieszkań w Rzeszowie.

Jak obliczamy powierzchnię użytkową mieszkania?

W przypadku pomieszczeń pozbawionych skosów, o wysokości powyżej 2,20 m, obliczenia dokonujemy dodając do siebie metraże poszczególnych pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach, licząc po obrysie ścian. Nie uwzględniamy grubości ścian, kominów i tym podobnych elementów.

W przypadku poddasza lub pomieszczenia ze skosami, obliczenia będą zależeć od wysokości danej przestrzeni. Powierzchnię tych, które mają wysokość powyżej 2,20, obliczamy w standardowy sposób. W przypadku tych, które mają pomiędzy 2,20 a 1,40 m, metraż dzielimy na pół. Przestrzeni poniżej 1,40 m nie uwzględniamy w wyliczeniach. 

Pomieszczenia ze skosami mogą się okazać problematyczne w obliczeniach – w tym bowiem przypadku na powierzchnię użytkową składa się metraż przestrzeni o pełnej wysokości i połowa tegoż metrażu o wysokości pomiędzy 1,40 a 2,20 m.

Studnia na działce – budowa i formalności

Powierzchnia mieszkania deweloperskiego

Przy zakupie mieszkania od dewelopera, pomiar powierzchni ma ogromne znaczenie, ponieważ bezpośrednio przekłada się na cenę. Ze względu na różne wyznaczniki mierzenia powierzchni, należy sprawdzić, który z nich przyjął deweloper. Informujący o tym zapis powinien znajdować się w umowie.

I tak, pomiaru można dokonać na dwa sposoby: albo na wysokości 1 m w nieotynkowanym mieszkaniu, pomijając balkon, albo wzdłuż podłogi w lokalu już wykończonym – wtedy doliczamy powierzchnię balkonu lub loggii.

W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego bywa tak, że powierzchnia użytkowa projektowa różni się od rzeczywistej. Jest to spowodowane różnicą pomiędzy planem, który powstał na początku, a efektem finalnym prac budowlanych. Jest to całkiem częste zjawisko, ale w trosce o ochronę klientów Polski Związek Firm Deweloperskich zaznaczył, że różnica ta nie powinna wynosić więcej niż 2%. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz