Jak urządzić pokoje dla dzieci w różnym wieku? W artykule przedstawiamy kilka pomysłów!
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakim wyzwaniem jest urządzenie pokoju dla dziecka, zanim na poważnie się do tego nie zabierzemy. Setki różnorodnych projektów dostępnych na stronach internetowych mogą przyprawić o potężny ból głowy. W zależności od zasobności portfela zdecydować możecie się na różne rozwiązania. Nie sztuką jest wydać mnóstwo pieniędzy na gotowy projekt, sztuką jest znaleźć takie pomysły, które sprawią radość dziecku, ale nie doprowadzą nas do bankructwa.
Urządzamy pokój dla noworodka
Nowy członek rodziny, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko to ogromna rewolucja. Młodzi rodzice stają przed wyzwaniem urządzenia kącika bądź samodzielnego pokoju dla noworodka. W tym wypadku zdecydowanie sprawdzi się zasada: im mniej, tym lepiej. Maluszek nie potrzebuje wokół siebie zbyt wielu przedmiotów, o czym wielu z Was często zapomina. Kiedy już podejmiecie decyzję o kolorystyce (bardzo dobrze sprawdzają się jasne, pastelowe kolory oraz biele) warto pomyśleć o meblach. Najważniejszym wyposażeniem pokoju noworodka jest łóżeczko. Wybierając je, zwróćcie uwagę na to, z czego zostało wykonane – to z płyty MDF będzie lżejsze, drewniane będzie jednak trwalsze. Kolejnym krokiem jest wybór materaca, choć wiele gotowych łóżeczek posiada takowy w zestawie. Materac powinien być przede wszystkim nowy, wykonany z antyalergicznego, przyjaznego dla skóry materiału (lateks, łuska gryki bądź kokos). Wybierając pozostałe wyposażenie kierujcie się rozsądkiem. Może warto pokusić się o odnowienie używanych mebli, które za bezcen dostać można na pchlim targu? Lub też pomyśleć o takich, które będą służyły dziecku dłużej niż tylko przez dwa lata, zanim nie okaże się, że musicie kupić nowe? To, co noworodkowi potrzebne poza łóżeczkiem i wygodnym materacem, to przewijak, który umieścić można na łóżeczku, bądź niewielkiej komodzie. Warto pomyśleć też o zaaranżowaniu spokojnego miejsca do karmienia z wygodnym stołkiem na nogi oraz odpowiednim oświetleniu – świetnie sprawdzają się kontakty z funkcją regulacji poziomu światła. Dekorowanie to już kwestia indywidualna – zależna oczywiście od płci maluszka i fantazji rodziców.
Pokój przedszkolaka
Jeśli urządzacie pokój przedszkolaka, powinniście pamiętać o podzieliniu przestrzeni na trzy strefy – do nauki, do zabawy i do spania. Każda ze stref spełniać będzie bardzo ważne funkcje w życiu dziecka, warto więc dobrze to przemyśleć. Najważniejszym aspektem jest jednak bezpieczeństwo malucha i tym przede wszystkim należy się kierować. Kiedy wybierzecie już kolorystykę ścian i staniecie przed wyborem odpowiedniej podłogi, pamiętajcie, że powinna być ona antypoślizgowa. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się wykładzina dywanowa – ciepła, bezpieczna i nie droga, choć może nie najłatwiej spiera się z niej plamy po dziecięcych zabawach. Wybierając meble, warto zastanowić się, czy uda nam się przerobić te, które już posiadamy – czasem wystarczy zmienić kolor i gałki meblowe, aby otrzymać zaskakujący efekt. Dla tych, którzy majsterkują, przerobienie łóżeczka niemowlaka, na łóżko przedszkolaka nie stanowić będzie problemu. Kupując nowe łóżko warto zainwestować w takie, które rosło będzie razem z dzieckiem, aby uniknąć dodatkowych kosztów wraz ze zmieniającymi się potrzebami dziecka. Decydując się na meble, pamiętajcie, aby nie miały szklanych elementów, ostrych krawędzi i były wykonane z solidnego materiału. Ta zasada dotyczy każdej ze stref w pokoju malucha.
Pokój nastolatka
Jeśli wydawało Wam się, że urządzenie pokoju młodszego dziecka jest trudne, to nie próbowaliście jeszcze urządzać królestwa nastolatka. Każdy młody człowiek w wieku dojrzewania potrzebuje swojej własnej przestrzeni. Pokój nastolatka to jego azyl, miejsce gdzie spędza mnóstwo czasu i ma swój własny święty spokój. Urządzając go, powinniśmy kierować się przede wszystkim zdaniem dziecka, bo to ono powinno dobrze się w nim czuć – oczywiście w granicach rozsądku. Planując remont, zaangażujmy dziecko w plany projektowe, sprawdźmy co chciałoby zmienić, co mu się podoba, a czego zdecydowanie nie chce. Dzięki temu łatwiej będzie podzielić koszty i uniknąć bankructwa. Dzieci cechuje bowiem wspaniała wyobraźnia, która może okazać się bardzo kosztowna, a tego przecież nie chcecie. W pokoju nastolatka najważniejsza jest funkcjonalność. Dwie ważne strefy to strefa spania i strefa do nauki. To, w jaki sposób pokój zostanie zaaranżowany zależy najczęściej od hobby nastolatka i tego co mu się aktualnie podoba – młodzi ludzie bardzo dobrze czują się w pokoju, który jest odzwierciedleniem ich zainteresowań. Nie warto inwestować jednak w urządzanie pokoju, tylko i wyłącznie pod kątem hobby, bo jak wiecie te w młodym wieku bywają bardzo zmienne. Warto zaaranżować wszystko tak, aby w razie zmiany zainteresowań móc szybko wymienić plakaty, zamiast zrywać tapety, które dla dziecka są już zupełnie passé.