5 grudnia 2024
technologiczne rozwiązania w mieszkaniu

Bezprzewodowe i przewodowe technologie w mieszkaniu

Wydawać by się mogło, że żyjemy w świecie bezprzewodowym, gdzie dominuje WiFi, telefony, piloty i podobne urządzenia. Jednak wciąż nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez przewodów.

Instalacja elektryczna jest podstawowym elementem każdego domu, a prawidłowo działająca jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo. Warto o tym pamiętać już na etapie prac nad koncepcją każdego z pomieszczeń.

Planując zamontowanie instalacji elektrycznej lub modernizując istniejącą, należy zwrócić szczególną uwagę na projekt instalacji oraz prawidłowy montaż. Te zadania powinniśmy zlecić doświadczonemu elektrykowi, który posiada odpowiednie uprawnienia. Część z urządzeń możemy natomiast zastąpić bezprzewodowymi. Nie obędzie się natomiast bez przeznaczenia odpowiednich miejsc na gniazdka elektryczne.

Bezprzewodowe rozwiązania

Jeszcze niedawno koszty instalacji systemów domu inteligentnego, dla większości z nas były  za drogie. Wpływała na to również konieczność rozprowadzenia wielu przewodów łączących poszczególne moduły systemu, co sprawiało, że mogły się na niego zdecydować jedynie osoby na nowo stawiające dom. Dziś wiele elementów nie wymaga żadnej ingerencji w instalacje. Oznacza to, że współczesne bezprzewodowe systemy są stabilne i wygodne, a także coraz tańsze.

Obecnie jedną z wielu zalet bezprzewodowych systemów jest ich bardzo prosty montaż. System opiera się na modułach montowanych do puszek, pod tradycyjnymi włącznikami. Wyklucza to ryzyko ingerencji w zewnętrzny wygląd ścian. Cały system chowany jest pod tradycyjnymi włącznikami światła, rolet czy gniazd. Producenci mogą dostarczyć także moduły zasilane bateryjnie. Dzięki temu możemy umieścić dowolny włącznik nawet tam, gdzie nigdy nie był planowany i nie doprowadzono zasilania.

W różnych systemach bezprzewodowego inteligentnego domu stosuje się inny protokół transmisji danych. Te najlepsze na rynku rozwiązania pokrywają mieszkanie tzw. siecią mesh. Oznacza to, że każdy moduł włożony do puszki jest przekaźnikiem sygnału generowanego przez użytkownika czy system, przez co nawet peryferyjnie położone moduły są w stanie komunikować się ze sobą. Moduły mogą osiągać zasięgi na poziomie nawet dwóch kilometrów. Ogromną zaletą systemów bezprzewodowych jest również możliwość dobudowy, kiedy będziemy potrzebowali kolejnych rozwiązań.

Przykładowe rozwiązania bezprzewodowe do naszego domu to m.in. zdalne sterowanie oświetleniem LED, zegar astronomiczny sterujący roletami, harmonogram pracy ogrzewania, czy symulacja obecności użytkownika, podczas gdy nie ma go w domu, system alarmowy, sterowanie bramami oraz podlewaniem ogrodowym.  

Przewody

Do tej pory nie znaleźliśmy skutecznych metod bezpiecznego przesyłu prądu bez użycia przewodów. Jedynym wyjątkiem jest ładowanie indukcyjne, powszechnie stosowane w elektrycznych szczoteczkach do zębów. Zaczyna się natomiast pojawiać ono także w smartfonach. Na tej podstawie możemy ocenić, w jakim kierunku będzie się rozwijała technologia ładowania gadżetów elektronicznych.

Jednak wiele przedmiotów w mieszkaniu potrzebuje prądu, jak choćby bezprzewodowa ładowarka jak wyczerpie jej się moc. Bezpieczna instalacja elektryczna zaczyna się od właściwego projektu, który jest nieodłącznym elementem każdej dokumentacji budowlanej. Już na etapie projektowania musimy przewidzieć wiele aspektów, takich jak m.in. rozmieszczenie włączników do światła i gniazd elektrycznych.

Stworzenie schematu instalacji elektrycznej należy powierzyć doświadczonemu fachowcowi. Będzie on w stanie określić optymalny przebieg przewodów i liczbę punktów elektrycznych. Zaleca się, by okablowanie oraz punkty elektryczne były ulokowane zgodnie z wytycznymi inwestora. Te wykonywane bez uzgodnień zwykle wymagają późniejszej modernizacji – niekiedy wykonania całego schematu od nowa.

Projektowanie schematu instalacji znacznie ułatwi nam posiadanie wstępnego projektu każdego pomieszczenia. Znając lokalizację sprzętów AGD, mebli i urządzeń RTV, lepiej zaprojektujemy i dostosujemy optymalną lokalizację oświetlenia, gniazd elektrycznych i miejsc prowadzenia przewodów.

Najważniejsze jest, aby pomyśleć o wprowadzeniu kilku gniazdek nad blatem w kuchni, co najmniej dwa trzeba umieścić blisko łazienkowego lustra, a w sypialni warto mieć gniazdka po obu stronach łóżek. W salonie z kolei musimy zadbać o przynajmniej kilka gniazdek w pobliżu telewizora, ale warto też przydadzą się te ukryte w podłodze.

Ostrzeżenie!

Źle wykonana instalacja stanowi zagrożenie dla mieszkańców, dlatego też tak istotne jest wybranie odpowiedniego specjalisty, który prawidłowo poprowadzi instalację elektryczną w domu. Jak przy wyborze ekipy remontowej warto polegać tylko na sprawdzonych firmach, które posiadają na rynku dobrą opinię lub tych poleconych przez znajomych.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz