Wrocław od dobrych kilku lat wzbogaca się o kolejne inwestycje. W stolicy Dolnego Śląska powstają coraz odważniejsze i nowocześniejsze obiekty zaprojektowane przez renomowane pracownie, ale również wśród starszych budynków można znaleźć takie, które przykuwają uwagę.
Sedesowce
Sedesowce to potoczna nazwa sześciu 16-sto piętrowych wieżowców, które zaprojektowała Jadwiga Grabowska-Hawrylakowa wraz ze swoim zespołem (Zdzisławem Kowalskim i Włodzimierzem Wasilewskim), wybudowanych przez Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego w latach 1967-1975. Budynki zlokalizowane są na osiedlu mieszkaniowym przy pl. Grunwaldzkim 4-20 oraz ul. Marii Curie-Skłodowskiej 15. O tym, że budowle są ciekawe świadczyć może również drobny fakt, że cały kompleks na pl. Grunwaldzkim został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.
TOP 5 najciekawszych budynków z miedzi
Dom na kurzej stopie
Inaczej trzonolinowiec – zwany też “wisielcem” – który mieści się przy ul. Tadeusza Kościuszki 72 (róg ul. Dworcowej).
Autorami tego – zrealizowanego w latach 1961-67 – projektu byli Andrzej Skorupa i Jacek Burzyński. Ich pracę doceniono przyznając wrocławskiemu trzonolinowcowi tytuł Domu Roku 1967.
Budynek posadowiony jest na masywnym żelbetowym trzonie, na którym osadzono kwadratowe platformy pełniące rolę stropów, zawieszone na dwunastu stalowych linach mocowanych do szczytu budynku i kotwionych na parterze. Co jest charakterystyczne dla tego typu budowli, każda z 11-stu kondygnacji powstała od góry do dołu – a nie tak jak w tradycyjnym budownictwie – od fundamentów do dachu. Osiągnięto konstrukcję lekką, smukłą, której przestrzeni wewnętrznej nie ograniczały grube ściany nośne i słupy, która jak na tamte czasy miała imponującą wysokość 41 metrów.
Sprawdź najdroższe i najtańsze dzielnice Wrocławia
Mezonetowiec
Mezonetowiec to kolejny projekt jaki współtworzyła Jadwiga Grabowska-Hawrylak, jednak tym razem z Edmundem Frąckiewiczem oraz Igorem i Marią Tawryczewskimi w ramach Miastoprojektu. Ten budynek mieszkalno-usługowy – apartamentowiec właściwie – został wzniesiony w latach 1958-60 przy ul. Kołłątaja. Jego unikalność doceniono, bo w 2017 roku wpisano go do rejestru zabytków.
Zamysł projektowy jaki wcielono w nim w życie to przełomowa myśl architektury czasów PRL-u, jest to bowiem jedyny polski przykład z tego okresu (końca lat 50-tych), w którym zaprojektowano nowatorskie rozwiązanie w postaci mieszkań dwupoziomowych. To właśnie od tego układu funkcjonalnego Mezotenowiec wziął zresztą swoją nazwę – mezoneta – które oznacza dokładnie tyle co mieszkanie dwupoziomowe ze schodami, ulokowane wewnątrz bloku mieszkalnego.
TOP 5 najlepszych ośrodków SPA
Sky Tower
Sky Tower – drapacz chmur, który mieści się przy ul. Powstańców Śląskich 95 na Osiedlu Południe – to najnowsza konstrukcja w tym zestawieniu. Autorem projektu było Studio Architektoniczne Fold, które rozwinęło koncepcję Dariusza Dziubińskiego. Budowany był w latach 2007-2012. Mający 212 metrów wieżowiec jest aktualnie najwyższym budynkiem we Wrocławiu, a na jego 49-tym piętrze zlokalizowano najwyższy punkt widokowy w Polsce. Przy dobrej pogodzie – podobno- dostrzec go można nawet ze Śnieżki, a w zaledwie kilka lat od otwarcia stał się symbolem nowoczesnego Wrocławia.
Silver Tower Center
Przestrzeń do pracy, hotel z designem niczym z Alicji w Krainie Czarów, część handlowa na parterze i nowoczesne centrum konferencyjne z zapleczem gastronomicznym to wrocławski Silver Tower Center. Wielofunkcyjny obiekt zaprojektowała pracownia Maćków Pracownia Projektowa.
Sprawdź ofertę firmy Domax Development – Osiedle Zakątek Pilczycki to kameralna inwestycja w zachodniej części Wrocławia.
Ten nowoczesny kompleks powstał w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego PKP, przy Placu Konstytucji 3 Maja. Przed budynkiem Silver Tower Center powstał przestronny publiczny plac z zielenią i małą architekturą, na którym w sezonie letnim będą mogły funkcjonować restauracyjne ogródki. Jego wyjątkową ozdobą jest zabytkowy słup ogłoszeniowy z lat 30. XX w., starannie odrestaurowany.
TOP 5 najciekawszych biurowców w Polsce
Współczesna architektura Wrocławia to nie tylko budynki odziedziczone po niemieckich projektantach. Oprócz projektów, które na stałe wpisały się w kanon europejskiego modernizmu z początków XX wieku, stolica Dolnego Śląska ma wiele do zaoferowania także tym, którzy szukają jego rodzimego, powojennego oblicza. Wystarczy zrobić sobie krótki spacer po Wrocławiu, aby lepiej poznać różnorodną architekturę miasta o bardzo skomplikowanej przeszłości.