21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu mieszkanie w stylu hygge

Mieszkanie w stylu hygge

Hygge to wynalazek duński. Duńczycy, będący podobno najszczęśliwszym narodem świata, przenoszą umiejętność rozkoszowania się prostymi przyjemnościami również na aranżację mieszkania. Duński dom to przytulna enklawa, gdzie możemy zatonąć w puszystym kocu z ulubioną książką i filiżanką gorącej czekolady. Jak urządzić mieszkanie w stylu hygge?

Naturalne kolory i materiały

Hygge nawiązuje do harmonii i natury, dlatego urządzając pokój w tym stylu, postaw na pastelowe kolory, zapewniające relaks i komfort dla oka. Będą to przede wszystkim szarości, beże, odcienie bieli i koloru kremowego. Jeżeli czujesz się źle bez intensywnych barw w otoczeniu, wybierz błękit lub zieleń – pamiętaj jednak, że zdominują one nastrój pomieszczenia. Na początek wprowadź jedynie akcent w zdecydowanym kolorze – na przykład pomaluj jedną ścianę.

Hygge to również naturalne materiały – szczególnie drewno i kamień. Drewniane meble nie muszą być idealnie nowe, postarzane drewno recyklingowane jest bardzo modne, a jednocześnie ekologiczne. Oprócz tego zainwestuj w drewniane podłogi – mogą to być lite deski, parkiet, czy mozaika. Ogromną zaletą drewna jest jego unikalność, zarówno pod względem koloru, jak i rysunku słojów – w naturze nie występują dwa identyczne fragmenty. 

Warszawska Praga to dzielnica z klimatem, która radykalnie zmienia swoje oblicze. Chcesz być częścią tej metamorfozy? Odwiedź Rynek Pierwotny i wybierz swoje “M” spośród nowych mieszkań w Warszawie na Kamionku.

Nastrojowe oświetlenie

Światło to bardzo ważny element hygge. Powinno być ciepłe, najlepiej rozproszone, aby wprowadzić klimat przytulności i miękko podkreślić kolory i kształty. Zamiast pojedynczej lampy dającej białe, zimne światło, zainwestuj w kilka niezależnych lampek albo jeszcze lepiej – świeczek, emitujących przytłumiony słaby blask. Jako oświetlenie w stylu hygge sprawdzą się również latarenki, ażurowe lampiony i cotton balls.

Jeżeli masz taką możliwość, zainstaluj w salonie kominek. Jest on nieodzownym elementem aranżacji duńskiego domu. To nie tylko źródło ciepła i nastrojowego światła, tworzącego przytulną atmosferę – widok i zapach wesoło trzaskającego drewna kojarzy się z bezpieczeństwem i domowym komfortem. Jeżeli w Twoim domu nie sprawdzi się tradycyjny kominek, rozważ opcję elektryczną albo biokominek.

Mieszkanie bezczynszowe – co trzeba o nim wiedzieć?

Dekoracje i dodatki

Zamiłowanie Duńczyków do naturalnych surowców przekłada się również na dodatki. Należą do nich na przykład wiklinowe kosze, metalowe wazony, czy skórzane dywany. W roli dekoracyjnej dobrze sprawdzą się futrzaste narzuty, wełniane pledy i puszyste poduszki – gładkie lub wzorzyste, w bawełnianych lub lnianych poszewkach. Tkaniny powinny być otulające i miłe w dotyku – za ich pomocą stworzysz swój przytulny kącik relaksacyjny. Stolik i szafki ozdób bibelotami, które wywołują miłe skojarzenia – na przykład zdjęciami bliskich. W tym aspekcie hygge jest bardzo kobiecym stylem aranżacyjnym. Wystrzegaj się natomiast krzykliwych kontrastów i ostrych zestawień – działają one rozpraszająco i nie sprzyjają odpoczynkowi.

Rośliny

Otaczając się nimi, naprawdę odpoczywamy. Ich obecność poprawia nastrój i jakość powietrza, jakim oddychamy – zadbaj zatem, aby ulubione kwiaty, zarówno doniczkowe, jak i cięte, zawsze Ci towarzyszyły. Dobrym i praktycznym pomysłem jest posadzenie ziół takich jak lawenda, rozmaryn, czy mięta. Jeżeli bardzo brakuje Ci natury w domu, postaw również na motywy roślinne na poduszkach i narzutach. 

Oceń ten artykuł!

One thought on “Mieszkanie w stylu hygge

Dodaj komentarz