8 października 2024
zdjęcie do artykułu ekologiczne ogrzewanie domu

Ekologiczne ogrzewanie domu – dostępne rozwiązania

Wraz ze wzrostem znaczenia rozwiązań ekologicznych, coraz ważniejszy staje się wybór odpowiedniego ogrzewania do domu. Węgiel jest wprawdzie jednym z tańszych sposobów, ale trudno go nazwać opcją proekologiczną. Nowoczesne ogrzewanie to nie tylko inwestycja w ochronę środowiska, ale również nasze zdrowie. Jakie możliwości mamy do wyboru?

Pompa ciepła

Jest to urządzenie, które pobiera ciepło z powietrza, gruntu, czy wody i oddaje je do otoczenia. Najbardziej popularną opcją są pompy pobierające energię z powietrza i ogrzewające wodę w domowej instalacji grzewczej. Rozwiązanie to bazuje na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, więc jest neutralne dla środowiska. Jego wydatnym minusem są koszty samego urządzenia i instalacji, które potrafią wynieść ok. 50 tys. zł. Problem pojawia się również przy dużych mrozach – pompa ciepła może mieć wtedy problem z utrzymaniem temperatury wewnątrz i posiłkować się grzałką elektryczną. To z kolei oznacza wysokie rachunki za energię elektryczną.

Dogodna lokalizacja, dynamiczny rozwój i atrakcyjne ceny nieruchomości – wszystko to, znajdziesz na Targówku. Odwiedź Rynek Pierwotny i rozejrzyj się wśród ofert nowych mieszkań w Warszawie na Targówku Fabrycznym.

Ogrzewanie podłogowe

W tej wersji, ogrzewamy podłogę, która oddaje ciepło całą powierzchnią. W zależności od instalacji wyróżniamy wodne ogrzewanie podłogowe (system rurek, którymi przepływa podgrzana woda) oraz elektryczne w postaci mat, ułożonych przewodów lub folii oporowych. Jest to rozwiązanie korzystne dla zdrowia, ze względu na rozkład temperatury (wyższa przy stopach, niższa przy głowie) i ograniczenie konwekcji, czyli unoszenia rozgrzanych mas powietrza ku górze. Zapobiega to wirowaniu kurzu i pyłków. Do minusów ogrzewania podłogowego należy z pewnością duża bezwładność cieplna – warstwy konstrukcyjne długo się nagrzewają i stygną, dlatego na miłe uczucie ciepła przyjdzie na trochę poczekać. 

Ogrzewanie podczerwienią

Źródła podczerwieni emitują fale elektromagnetyczne pochłaniane przez przedmioty oraz organizmy żywe, które oddają ją w postaci ciepła. Takie ogrzewanie występuje w postaci promienników, paneli albo mat podłogowych. Jest ono bezpieczne i zdrowe, szczególnie dla alergików, bowiem nie powoduje ruchu powietrza. Jego dużą zaletą jest też to, że bardzo szybko w pomieszczeniu pojawia się uczucie ciepła. Ogrzewanie podczerwienią najlepiej sprawdza się w dobrze zaizolowanych budynkach – w starym budownictwie jego efektywność słabnie. Jednak w nowoczesnym domu, koszty takiego ogrzewania porównywalne są z gazowym. Oszczędności na ogrzewaniu generuje fakt, że ogrzane przedmioty długo emitują ciepło.

Mieszkanie w stylu hygge – jak zadbać o komfort i przytulność w domu?

Rekuperator

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją polega na odzysku ciepła z wywiewanego zużytego powietrza i ogrzanie świeżego pobranego z zewnątrz. W tym przypadku również warunkiem efektywności jest porządne ocieplenie budynku, aby maksymalnie ograniczyć straty ciepła. Niestety, dobry rekuperator, który zapewni właściwą obsługę dużego domu, to koszt ok. 20 tys. zł. Dobrą wiadomością jest to, że taka inwestycja się zwróci – w budynkach z zainstalowaną rekuperacją można obniżyć zapotrzebowanie na ciepło nawet do 45% – warto jednak pomyśleć o niej już na etapie budowy domu. Dodatkowo sprawność rekuperatora podniesie zainstalowanie gruntowego wymiennika ciepła.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz