21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu mieszkanie w stylu skandynawskim

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Mieszkania Skandynawów słyną przede wszystkim z tego, że są jasne, wygodne, przyjazne i rodzinne. Mało w nich luksusu, ale mają za to ponadczasowy charakter. W dodatku styl skandynawski to aranżacja funkcjonalnego i przestronnego mieszkania. Jego klimat nawiązuje do chłodnej klimatycznie, ale za to domowej atmosfery z Północy.

Styl prowansalski i rustykalny – co trzeba o nich wiedzieć?

Styl skandynawski charakteryzuje się czystością formy i jasną kolorystyką wnętrza, najlepiej  w postaci stonowanych barw w odcieniach bieli, szarości i brązu. Oczywiście akcentem uzupełniającym ten wystrój jest naturalne drewno.

Boho Chic – aranżacje nie tylko dla indywidualistów

Jasne wnętrze

Jasne wnętrze to podstawa stylu skandynawskiego. Światło dzienne powinno z łatwością dostawać się do mieszkania, dlatego też zastosowania w takim pokoju nie znajdą ciężkie kotary czy zasłony. Idealne za to będą biały muślin lub prześwitująca płócienna roleta. Dzięki nim uzyskujemy wrażenie, że pomieszczenie jest jasne, przestronne i pełne naturalnego światła.

Aranżacja kuchni – proste zasady

Oświetlenie sztuczne powinno być wykonane w minimalistycznej formie. Najczęściej w takich wnętrzach znajdują się szklane lub metalowe lampy, czy papierowe abażury. Dodatkowe oświetlenie zapewniają liczne świece i lampiony, które stanowią także bardzo dobry element dekoracyjny.

Urządzamy kuchnię w stylu angielskim – garść inspiracji

Kolorystyka

Aby uzyskać pełny efekt oświetlenia Skandynawowie malują na biało zarówno ściany, jak i podłogi. W ich mieszkaniach nie brakuje też białych mebli. Chętnie sięgają także po drewno, ale przeważnie są to gatunki o jasnym wybarwieniu, takie jak sosna, klon czy brzoza.

Oczywiście jasne wnętrze nie wyklucza używania kolorów. Mile widziane, choć głównie w tkaninach i dodatkach są pastele, ale także mocniejsze akcenty jak czerwone, czarne czy niebieskie barwy.

Meble

Mieszkanie skandynawskie jest przede wszystkim funkcjonalne i przestronne. Wpływa na to tradycyjna oszczędność mieszkańców Północy. W tym stylu chętnie łączy się meble i sprzęty z różnych okresów. Należy jednak zwrócić uwagę, aby były one lekkie i wykonane z surowego drewna lub lakierowane. Do przemalowania można wykorzystać stare krzesła, które łatwo jest pomalować samodzielnie.

Jak zaaranżować mieszkanie na poddaszu?

Dodatki

Typowe dla skandynawskich wnętrz są dodatki w postaci poduszek czy narzut wykonane z naturalnych tkanin jak len czy bawełna. Powoduje to, że dom staje się przytulniejszy i tworzy się przyjemny, ciepły klimat. Wnętrze zwykle ożywiają bazujące na kontraście świeczniki, ramki na zdjęcia czy wazony na kwiaty charakteryzujące się przeważnie designerska formą. Ważną rolę odgrywają także sezonowe kwiatki takie jak np. róże, tulipany i stokrotki.

Tkaniny używane w stylu skandynawskim powinny mieć naturalne odcienie, gładkie lub drukowane wzory. Tutaj można odważnie zestawiać kratki, pasy i kwiaty, gdzie wspólnego charakteru nada jednolity kolor.

Rodzinne wnętrze

Styl skandynawski jest rodzinny i przyjazny. Idea bierze się stąd, że mieszkańcy z  Północy nadzwyczaj cenią sobie te wartości. Dlatego, myśląc co koniecznie powinno znaleźć się w wyposażeniu takiego wnętrza nie zapominajmy o dużym stole, przy którym będą mogli zasiąść wszyscy domownicy. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz