Mieszkania na poddaszu, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Choć aranżacja przestrzeni mieszkalnej pełnej skosów z pewnością nie należy do najłatwiejszych, to umiejętnie zaprojektowane ze skosami wnętrze, może stworzyć całkiem przytulny klimat. Jak? Podpowiadamy poniżej.
Najciekawsze budynki na Ursynowie – sprawdź
Postaw na przestrzeń otwartą
Jeśli w naszym mieszkaniu, jest przestrzeń otwarta, a my nie mamy jeszcze jasnego podziału poszczególnych pomieszczeń, najpierw dokładnie zastanówmy się gdzie i jak stworzyć poszczególne strefy. Decydując się na aranżację poddasza powinniśmy w miarę możliwości pozostawić jak najwięcej przestrzeni otwartej, czasem kosztem wydzielonego przedpokoju czy tradycyjnej kuchni zamkniętej. Jeśli nasze mieszkanie posiada strop, to zrezygnujmy z niego i odsłońmy elementy konstrukcyjne, które powiększą optycznie przestrzeń, przy okazji wprowadzając do mieszkania na poddaszu przytulny klimat.
Czy warto wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?
Bez względu na nasze pomysły, istotne jest, by wydzielić strefę wypoczynku od strefy dziennej. Poddasze kocha otwarte przestrzenie, więc jeśli mamy taką możliwość, to ciekawym rozwiązaniem będzie stworzenie kuchni otwartej połączonej z jadalnią i salonem. W ten sposób zniwelujemy pomniejszający wnętrze efekt, wywołany przez ukośne ściany. Jeśli jednak pragniemy by nasz salon był niezależnym pomieszczeniem, to w przypadku poddasza znakomicie sprawdzają się przesuwne ścianki działowe, wykonane najlepiej ze szkła lub plexi. Takie same ścianki, tyle że ze szkła hartowanego matowego, możemy wstawić wyznaczając strefę do spania.
Jaki dach, takie mieszkanie
Z reguły kształt mieszkania na poddaszu w dużej mierze zależy od kształtu dachu. Jeśli nasze mieszkanie przykrywa dwuspadowy dach, to symetryczny kształt uzyskany dzięki skosom zamykającym pomieszczenie na przeciwległych ścianach, nie powinien stwarzać problemów z doborem mebli etc. Dużo trudniej o funkcjonalne rozwiązania w przypadku pokrycia budynku dachem wielopołaciowym, którego przestrzeń posiada liczne skosy. W takiej sytuacji architekci z reguły decydują się na wprowadzenie ścianek, które odcinają najniższe, często bezużyteczne części powierzchni.
Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?
W jasnej palecie barw
Mieszkanie na poddaszu kocha jasną i stonowaną kolorystykę. Ponadto stosując ten sam kolor elementów zabudowy i ściany, sprawimy, iż skosy ścian wizualnie „złagodnieją”, dając wrażenie wyższego pomieszczenia. Mieszkanie na poddaszu pochłania więcej światła, dlatego kolory ścian powinny zachować się w jasnej i ciepłej tonacji barw. Ponadto decydując się na salon w jasnej tonacji, sprawimy, że nasze pomieszczenie wyda się większe, a pochylone ściany, utrzymane w tonacji bieli, beżu, żółci nie będą rzucały się w oczy, sprawiając wrażenia nadmiernie pochyłych. Z kolei ciepłe brązy w parze z bielą sprawią, że mieszkanie ze skosami będzie sprawiało wrażenia bardziej przytulnego.
Meble dokładnie przemyślane
Ogromne znaczenie w aranżacji mieszkania na poddaszu poza kolorystyką ma również odpowiedni dobór mebli, a także ich prawidłowe rozmieszczenie. Tradycyjne meble o klasycznej wysokości mogą zachwiać proporcje takiego mieszkania, dlatego postarajmy się poszukać mebli, nieco niższych, bezpośrednio stawianych na podłodze lub na niezbyt wysokich nóżkach. Na szczęście w ostatnim czasie wielu producentów kompletów wypoczynkowych, stawia na rozwiązania w postaci niskich modułów.
Koszty utrzymania w mieszkaniu i domu – co się bardziej opłaca?
Niska kanapa i fotele w pomieszczeniach na poddaszu sprawdzają się idealnie. Pamiętajmy jednak, że komplet wypoczynkowy powinien być umieszczony tyłem do ściany skośnej, dzięki czemu wstawanie z kanapy nie będzie problematyczne, a my i nasi goście nie nabijemy sobie na głowie guza. Jeśli chodzi o szafki i komody to najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem wydają się meble wykonane na zamówienie pod wymiar. Przydatne mogą okazać się również szafy wnękowe, a także niskie komody, stare skrzynie czy używane kufry. W mieszkaniu na poddaszu nie zapominajmy też o lustrach. Umiejętnie wkomponowane w przestrzeń, optycznie ją powiększą.
Istotny dobór oświetlenia
Urządzając mieszkanie ze skosami ważną rolę odgrywa również dobór odpowiedniego światła. Najlepiej sprawdzi się tu oświetlenie punktowe o żółtej barwie, zarówno w postaci światła górnego, bocznego lub podłogowego. Tradycyjnie wiszące lampy, mogą wizualnie przytłoczyć przestrzeń pełną skosów
Na zasadzie kontrastu – wybieramy dodatki
Ostatnim ważnym elementem urządzania mieszkania na poddaszu jest dobór odpowiednich dodatków. I choć mogą one kolorystycznie nawiązywać do mebli i ścian, to jednak w towarzystwie skosów, lepiej prezentują się dodatki wprowadzone na zasadzie kolorystycznego kontrastu. Wybierając poduszki, narzuty, wazony, czy ramki, zwróćmy uwagę nie tylko na kolor, ale i fakturę.