Właśnie ruszyła kolejna edycja katowickiej odsłony programu “Mieszkanie za remont”, dzięki której gmina może się pozbyć niedoinwestowanych lokali komunalnych.
Działa to w ten sposób, że beneficjent programu pokrywa kosztu remontu, bądź adaptacji lokalu w zamian za wynajem mieszkania na korzystnych warunkach. Taki lokator może uzyskać prawo własności do lokalu, jeżeli będzie w danym miejscu mieszkał przez minimum 5 lat.
Ile kosztują remonty bloków w Polsce?
Jest to już druga edycja programu, będącego cenną inwestycją dla miasta. Może ono w ten sposób czerpać zysk z niewykorzystywanych do tej pory lokali. Przyszli lokatorzy na swoje barki biorą remont, a później zostają mieszkańcami, którzy płacą podatki w Katowicach.
Władze Katowic od 2016 przeznaczyły na ten cel prawie 300 lokali. 27 stycznia br. ogłoszono kolejne 40 nieruchomości, które można uzyskać w zamian za remont. To głównie mieszkania znajdujące się w Śródmieściu, Koszutce, Piotrowicach i Szopienicach.
Mieszkanie na wynajem w Olsztynie – czy się opłaca?
Warunkiem zawarcia umowy najmu lokalu po przeprowadzeniu remontu przez najemcę jest spełnienie przez wnioskodawcę następujących kryteriów:
- dochodowego,
- braku prawa własności do innego lokalu mieszkalnego,
- brak zobowiązania finansowego z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego