24 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu odnawianie mebli

Odnawianie mebli – krok po kroku

Renowacja starych mebli to proces długotrwały, ale wcale nie taki skomplikowany. Przy odrobinie zaangażowania i cierpliwości możemy osiągnąć świetne rezultaty, a przy okazji zaangażować się w niezwykle pożyteczne hobby. Może nawet znaleźć sposób na ciekawy biznes? Podpowiadamy jak się do tego zabrać.

Przygotowanie powierzchni

Aby rozpocząć prace renowacyjne, należy najpierw usunąć z mebla stare warstwy farby, bądź lakieru oraz nagromadzone zanieczyszczenia. Możemy to zrobić na kilka sposobów:

  • papier ścierny – jest to najpopularniejszy materiał, z którego przyjdzie nam korzystać. Pierwsze warstwy usuwamy za pomocą papieru gruboziarnistego o granulacji ok. 100, następnie wygładzamy papierem drobnoziarnistym (ok. 200). Pamiętajmy, aby szlifować wzdłuż, a nie w poprzek słojów.
  • szlifierka – w zależności od rodzaju powierzchni, z którą pracujemy, możemy skorzystać ze szlifierki oscylacyjnej (powierzchnie płaskie) lub mimośrodowej (powierzchnie wypukłe). Za pomocą tego urządzenia szybko pozbędziemy się łuszczącej się farby lub oleju.
  • środki chemiczne – spulchniają one warstwy farby lub lakieru, sprawiając, że stare powłoki można później w prosty sposób usunąć szpachelką.

Największy wybór nieruchomości na sprzedaż i wynajem w sieci – sprawdź portal Gethome

Pamiętajmy o tym, że cała powierzchnia powinna być zeszlifowana równomiernie. W przypadku mebli fornirowanych lub ze sklejki wykażmy szczególną ostrożność – są one delikatniejsze od mebli z litego drewna. Po zakończeniu szlifowania należy dokładnie odkurzyć oczyszczoną powierzchnię i przetrzeć ją wilgotną szmatką.

Wypełnianie ubytków

Jeżeli nasz mebel posiada uszkodzenia lub ubytki, należy się tym zająć. Na tym etapie pozbywamy się również korników, jeśli się pojawiły. Używamy do tego celu specjalistycznych preparatów chemicznych.

Po wyeksmitowaniu korników, możemy się zabrać za wypełnianie uszkodzeń w drewnie. Robimy to za pomocą szpachli – jest to preparat z mączki drzewnej, który zasklepia ubytki. Po nałożeniu i wyschnięciu, delikatnie wyrównujemy powierzchnię papierem ściernym. Pamiętajmy o tym, żeby dobrać odpowiednią szpachlę do określonego rodzaju drewna. Jest ona mniej wytrzymała od kitu, ale jednocześnie daje bardziej estetyczny efekt.

Zabudowa balkonu – o czym trzeba pamiętać?

Bejcowanie i lakierowanie

Kiedy już pozbyliśmy się starej warstwy lakieru i uzupełniliśmy ubytki, możemy zadbać o wykończenie. Jeżeli preferujemy styl prowansalski i rustykalny oraz zależy nam na nadaniu delikatnego koloru, który podkreśli słoje, użyjmy bejcy. Wnika ona w drewno powoli i równomiernie, dzięki czemu warstwa jest jednolita. Aby dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię drewna, pokryjmy ją lakierem. Tworzy on warstwę chroniącą przed działaniem czynników atmosferycznych, zwłaszcza promieni UV. W sprzedaży dostępne są lakierobejce, łączące cechy obu tych preparatów, przez co są wygodniejsze w użyciu. Jeżeli marzy nam się wyraźniejszy efekt, użyjmy farby – najlepiej sprawdzą się w tej roli farby akrylowe i kredowe. Są one bezpieczne, nie wydzielają przykrego zapachu i dobrze pokrywają malowaną powierzchnię.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz