19 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu zabudowa balkonu

Zabudowa balkonu – o czym trzeba pamiętać?

Zabudowa balkonu to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Pozwala wygenerować dodatkową przestrzeń użytkową, którą możemy dowolnie wykorzystać, chroni przed utratą ciepła, a także podnosi poziom bezpieczeństwa. Co trzeba wiedzieć, zanim podejmiemy taką decyzję?

Rodzaje zabudowy

Do zabudowania balkonu możemy wykorzystać różne materiały. Najczęściej wybierane jest szkło, ponieważ taka konstrukcja w najmniejszym stopniu wpływa na wygląd elewacji. Wiele osób wybiera stylową i elegancką zabudowę drewnianą, zwłaszcza, jeżeli takie elementy pojawiają się również w konstrukcji budynku. Dużą popularnością cieszy się również zabudowa pleksi lub PCV – jest lekka i łatwa do utrzymania w czystości.

Duża przestrzeń, wygoda i świetna lokalizacja – sprawdź na Gethome.pl ofertę domów do wynajęcia w Warszawie

W przypadku zabudowy szklanej mamy do wyboru dwie opcje: ramową i bezramową. W systemie ramowych szyby osadzone są w aluminiowych lub drewnianych profilach i przesuwają się po torze prowadnicy. Przesuwne skrzydła wyposażone są dodatkowo w uszczelki szczoteczkowe, które zabezpieczają przed kurzem i hałasem. Znacznie nowsze, a przy okazji droższe rozwiązanie stanowi system bezramowy. W tym przypadku zabudowa pozbawiona jest pionowych profili. Tafle szkła przesuwają się po osobnych torach i składają do wewnątrz. Sprawia to, że konstrukcja jest bardziej estetyczna i praktycznie niewidoczna z zewnątrz. Ten system ma też tę zaletę, że można go zastosować do zabudowy po łuku.

Należy pamiętać, że wielkość i rodzaj szklanych tafli powinny być dobrane tak, aby wytrzymały siłę wiatru działającą na budynek. Warto postawić na szkło hartowane i elementy mocujące wykonane ze stali nierdzewnej, co zapewni wytrzymałość całej konstrukcji.

Pozwolenie na zabudowę balkonu

W zależności od projektu i zakresu prac, nasza zabudowa balkonu może wymagać pozwolenia wydanego przez odpowiednie organy. W przypadku lekkiej konstrukcji z aluminium lub pleksi, której wysokość nie przekracza 3 metrów potrzebujemy jedynie zezwolenia spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ nasza instalacja będzie ingerowała w wygląd elewacji. Natomiast w przypadku masywnej przebudowy, konieczne okaże się złożenie wniosku o zezwolenie w gminie lub starostwie. Jeżeli odpowiedni organ nie wniesie sprzeciwu w przeciągu 30 dni, można rozpocząć rozbudowę i urządzanie balkonu. W przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków, niezbędne będzie uzyskanie zgody od konserwatora zabytków.

Jakie okna do domu wybrać? – przeczytaj nasz artykuł

Zalety zabudowanego balkonu

  • dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać do przechowywania różnych sprzętów, np. rowerów, dziecięcych zabawek albo innych sprzętów sezonowych
  • możliwość urządzenia domowej oranżerii – duża część roślin doniczkowych nie lubi suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach, a na takim balkonie zazwyczaj temperatura jest niższa
  • dodatkowa ochrona przed hałasem, wiatrem, deszczem i śniegiem
  • możliwość zagospodarowania w strefę wypoczynkową, która może stać się przedłużeniem salonu
  • zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom – otwarty balkon nie do końca zapewnia ochronę bawiącym się maluchom 
Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz