20 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu rośliny odporne na suszę

Rośliny ogrodowe odporne na suszę

Zachodzące obecnie zmiany klimatyczne – łagodne zimy i suche, upalne lata – zmuszają właścicieli ogrodów do przewartościowania systemów upraw, które sprawdzały się wcześniej. Dostosowanie się do nowych warunków czasem wymaga jedynie większej pieczołowitości w nawadnianiu i nawożeniu, ale w niektórych przypadkach może spowodować poważne zmiany w tkance ogrodu. Jednym z pomysłów na to, aby nasz ogród wyglądał pięknie, nawet pomimo braku deszczu, jest posadzenie w nim roślin odpornych na suszę.

Przetrwanie w trudnych warunkach

Rośliny odporne na suszę nazywamy kserofitami. Pierwotnie występują one na terenach, gdzie panuje okresowy niedobór wody – na stepach, pustyniach i wydmach. W miejscach tego typu woda jest dobrem luksusowym, dlatego rośliny musiały wykształcić szereg przystosowań, które umożliwiają im przetrwanie w takich warunkach. Przykładowo rojniki i rozchodniki wykształciły mięsiste i zgrubiałe liście, w których magazynują wodę. Z kolei tamaryszek ma bardzo drobne listki, co pozwala maksymalnie ograniczyć powierzchnię parowania. Robinia posiada bardzo ciekawą umiejętność manewrowania powierzchnią liści w zależności od kierunku padania promieni słońca. Jałowce radzą sobie z oszczędzaniem wody poprzez wytwarzanie bardzo głębokiego systemu korzeniowego, który sięga głęboko do wód gruntowych.

Marzysz o własnym domu z ogrodem w krainie lasów i jezior? Sprawdź ofertę domów na sprzedaż w Chojnicach w Gethome.pl.

Rośliny odporne na suszę – przykłady

W warunkach niskiej dostępności wody sprawdzą się, na przykład rojniki i rozchodniki. Niektóre z nich to efektowne rośliny okrywowe, które będą się pięknie prezentować na ogródkach skalnych i skarpach. Znajdziemy wśród nich zarówno niewielkie, jak i całkiem wysokie gatunki – wszystkie one zachwycają różnorodnością kształtów i kolorów. 

Spośród pięknie kwitnących bylin ogrodowych suszę dobrze znoszą: sasanka ogrodowa, aster alpejski, dzwonek karpacki, miłek wiosenny, wilczomlecz złocisty i szarotka alpejska. Doskonale w takich warunkach poradzą sobie również gatunki śródziemnomorskie, takie jak popularne i lubiane zioła: lawenda, tymianek i szałwia.

Syndrom Chorego Budynku – czym jest?

W naszym ogrodzie nie może zabraknąć krzewów. Na suszę odporne są, na przykład pigwowce, lilaki, szczodrzeńce, tamaryszki, pięciorniki krzewiaste oraz jałowce. Mają one różne okresy kwitnienia, co sprawi, że nasz ogród będzie wyglądał bardzo efektownie od wiosny do jesieni.

Z okresowymi suszami dobrze radzą sobie drzewa iglaste, takie jak modrzew, jodła kalifornijska, świerk kłujący oraz sosna zwyczajna. Spośród drzew liściastych mamy do wyboru brzozy, robinie i klony.

Łąka zamiast trawnika

Aby trawnik wyglądał efektownie i zachwycał soczystą zielenią, należy go obficie nawadniać. Jeżeli przewidujemy uciążliwą, długotrwałą suszę, zrezygnujmy z trawnika w ogrodzie i postawmy na łąką kwietną. Wysoka różnorodność roślin jednorocznych i wieloletnich, a nawet pięknie kwitnących chwastów również będzie cieszyć oko i dobrze poradzą sobie one z brakiem wody. Pamiętajmy tylko, aby przed założeniem łąki, rozłożyć warstwę żyznego podłoża – ziemia z dużą ilością próchnicy utrzymuje wodę w pobliżu korzeni roślin.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz