16 września 2024
zdjęcie do artykułu Syndrom Chorego Budynku

Syndrom Chorego Budynku – czym jest?

Określenie Syndrom Chorego Budynku (SBS, z ang. sick building syndrome) odnosi się do zespołu dolegliwości odczuwanych przez człowieka podczas długotrwałego przebywania w konkretnym budynku. Po raz pierwszy pojawiło się w literaturze medycznej lat 70-tych w odniesieniu do budowanych wówczas wieżowców biurowych, często wznoszonych ze szkodliwych materiałów i z wadliwą wentylacją. W 1982 roku WHO uznała Syndrom Chorego Budynku za faktyczne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

SBS – skąd się bierze?

Źródłem SBS jest zła jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy i pracujemy. Wynika ona z nagromadzenia zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych wskutek zbyt słabego lub nieprawidłowego działania wentylacji. SBS może być również spowodowane hałasem, wibracjami lub niekorzystnymi zjawiskami radiacyjnymi.

Źródłem zanieczyszczeń biologicznych są organizmy żywe – bakterie, pleśnie i grzyby rozwijające się na sprzętach. Ocenia się, że grzyby odpowiedzialne są za ⅓ dolegliwości ze strony układu oddechowego związanych ze złą jakością powietrza – wydzielają szkodliwe dla człowieka mykotoksyny. Do innych zanieczyszczeń organicznych należą produkty uboczne oddychania i pocenia się – zwłaszcza wydychany przez nas dwutlenek węgla.

Za zanieczyszczenia chemiczne odpowiadają głównie materiały budowlane i wykończeniowe, jak na przykład kleje, lakiery, farby oraz elementy wyposażenia – meble i wykładziny. Do najbardziej niebezpiecznych związków chemicznych emitowanych przez budynek należą toluen, ksylen, formaldehyd, benzen i styren.

Szukasz komfortowego mieszkania nad Bałtykiem? Sprawdź ofertę mieszkań na sprzedaż w Juracie.

Jakie objawy powoduje SBS?

Do typowych objawów związanych ze złą jakością powietrza w budynku należą:

  • bóle i zawroty głowy
  • omdlenia
  • mdłości
  • dolegliwości alergiczne: zapalenie śluzówek, przewlekłe zapalenia krtani, oskrzeli, suchy kaszel
  • migreny, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji 
  • przesuszenie skóry i śluzówek

Kluczową kwestią w zdiagnozowaniu Syndromu Chorego Budynku jest występowanie objawów tylko w danym budynku. Jeżeli objawy ustępują po opuszczeniu pomieszczenia na kilka dni, najpewniej związane są ze złą jakością powietrza w środku. Według WHO, Syndrom Chorego Budynku dotyczy przeważnie obiektów nowych lub modernizowanych, szczególnie tych ze skomplikowanymi systemami wentylacyjnymi.

Sala kinowa w domu – jak ją urządzić?

Jak sobie pomóc?

Na początek warto często wietrzyć pomieszczenie w którym przebywamy i pracujemy – spowoduje to wymianę powietrza w środku. Jeżeli obawiamy się otwierania okien w związku ze smogiem, zainwestujmy w oczyszczacz powietrza, który zlikwiduje problem po wietrzeniu. Drugą ważną kwestią jest prawidłowo działająca i regularnie czyszczona wentylacja – w zaniedbanych przewodach wentylacyjnych lubią się namnażać grzyby i pleśnie. Dodatkowo zadbajmy o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w naszym domu lub środowisku pracy. Optymalne wskaźniki dla naszego zdrowia to 21°C i wilgotność na poziomie 40-60%. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, ustawmy w pomieszczeniu kwiaty doniczkowe, które oczyszczają powietrze, takie jak skrzydłokwiat, paproć, bluszcz, czy dracena.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz