24 czerwca 2021
zdjęcie do artykułu Syndrom Chorego Budynku

Syndrom Chorego Budynku – czym jest?

Określenie Syndrom Chorego Budynku (SBS, z ang. sick building syndrome) odnosi się do zespołu dolegliwości odczuwanych przez człowieka podczas długotrwałego przebywania w konkretnym budynku. Po raz pierwszy pojawiło się w literaturze medycznej lat 70-tych w odniesieniu do budowanych wówczas wieżowców biurowych, często wznoszonych ze szkodliwych materiałów i z wadliwą wentylacją. W 1982 roku WHO uznała Syndrom Chorego Budynku za faktyczne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

SBS – skąd się bierze?

Źródłem SBS jest zła jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy i pracujemy. Wynika ona z nagromadzenia zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych wskutek zbyt słabego lub nieprawidłowego działania wentylacji. SBS może być również spowodowane hałasem, wibracjami lub niekorzystnymi zjawiskami radiacyjnymi.

Źródłem zanieczyszczeń biologicznych są organizmy żywe – bakterie, pleśnie i grzyby rozwijające się na sprzętach. Ocenia się, że grzyby odpowiedzialne są za ⅓ dolegliwości ze strony układu oddechowego związanych ze złą jakością powietrza – wydzielają szkodliwe dla człowieka mykotoksyny. Do innych zanieczyszczeń organicznych należą produkty uboczne oddychania i pocenia się – zwłaszcza wydychany przez nas dwutlenek węgla.

Za zanieczyszczenia chemiczne odpowiadają głównie materiały budowlane i wykończeniowe, jak na przykład kleje, lakiery, farby oraz elementy wyposażenia – meble i wykładziny. Do najbardziej niebezpiecznych związków chemicznych emitowanych przez budynek należą toluen, ksylen, formaldehyd, benzen i styren.

Szukasz komfortowego mieszkania nad Bałtykiem? Sprawdź ofertę mieszkań na sprzedaż w Juracie.

Jakie objawy powoduje SBS?

Do typowych objawów związanych ze złą jakością powietrza w budynku należą:

  • bóle i zawroty głowy
  • omdlenia
  • mdłości
  • dolegliwości alergiczne: zapalenie śluzówek, przewlekłe zapalenia krtani, oskrzeli, suchy kaszel
  • migreny, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji 
  • przesuszenie skóry i śluzówek

Kluczową kwestią w zdiagnozowaniu Syndromu Chorego Budynku jest występowanie objawów tylko w danym budynku. Jeżeli objawy ustępują po opuszczeniu pomieszczenia na kilka dni, najpewniej związane są ze złą jakością powietrza w środku. Według WHO, Syndrom Chorego Budynku dotyczy przeważnie obiektów nowych lub modernizowanych, szczególnie tych ze skomplikowanymi systemami wentylacyjnymi.

Sala kinowa w domu – jak ją urządzić?

Jak sobie pomóc?

Na początek warto często wietrzyć pomieszczenie w którym przebywamy i pracujemy – spowoduje to wymianę powietrza w środku. Jeżeli obawiamy się otwierania okien w związku ze smogiem, zainwestujmy w oczyszczacz powietrza, który zlikwiduje problem po wietrzeniu. Drugą ważną kwestią jest prawidłowo działająca i regularnie czyszczona wentylacja – w zaniedbanych przewodach wentylacyjnych lubią się namnażać grzyby i pleśnie. Dodatkowo zadbajmy o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w naszym domu lub środowisku pracy. Optymalne wskaźniki dla naszego zdrowia to 21°C i wilgotność na poziomie 40-60%. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, ustawmy w pomieszczeniu kwiaty doniczkowe, które oczyszczają powietrze, takie jak skrzydłokwiat, paproć, bluszcz, czy dracena.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image