26 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu inwestycje w condo

Różne oblicza inwestycji w condo

Inwestycje w stylu condo z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Z uwagi na satysfakcjonującą stopę zwrotu oraz zabezpieczenie inwestycji w formie aktu notarialnego uznawane są za stosunkowo bezpieczną formę inwestycji. Pierwszym skojarzeniem, jakie niesie ze sobą condo, jest przede wszystkim hotel. Rzeczywistość pokazuje jednak, że ten segment rynku potrafi mieć różne oblicza.

Rozważania na ten temat powinniśmy zacząć od pytania: czym tak naprawdę jest condo? To nic innego jak skrót słowa condominium, co z łaciny można przetłumaczyć jako „współpanowanie”. Najprościej rzecz ujmując, klasyczne condo powinniśmy rozumieć jako nieruchomość, która nie należy do jednego właściciela. Współcześnie, condo powinniśmy traktować jako charakterystyczny system własności, zgodnie z którym nieruchomość podzielona jest na poszczególne jednostki, gdzie każda ma swojego właściciela. Nieruchomości te często są wynajmowane osobom trzecim, przez co ich zakup w systemie condo traktowany jest jako inwestycja. Rzeczywistość pokazuje, że to rozwiązanie jest coraz popularniejsze również w Polsce.

Idealne miejsce na inwestycję w nieruchomość? Krowodrza w Krakowie! V dzielnica odkrywa swoje nowe oblicze – dowiedz się więcej o tym urokliwym miejscu.

Najszybciej rozwijającym się sektorem na rynku condo są hotele. Condohotel, jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem wcześniej wspomnianego tradycyjnego condominium oraz klasycznego hotelu. Takie nieruchomości wyglądają i funkcjonują jak tradycyjne hotele. Jest to uwarunkowane tym, że każdy pokój hotelowy, pomimo tego, że posiada innego właściciela, jest zarządzany przez jednego operatora hotelu pod jedną spójną marką. Przez to wynajmowany lokal funkcjonuje jako standardowy pokój hotelowy, a turysta ani przez moment nie czuje różnicy i nie jest w stanie określić, czy znajduje się w tradycyjnym hotelu, czy condohotelu. Operator ponadto bierze na siebie obowiązki związane z promocją i zarządzaniem całym obiektem.

Prężnie rozwijający się w Polsce rynek turystyczny pokazuje, że condo to nie tylko hotele czy aparthotele, ale również wille, które od wcześniej opisanych nieruchomości różnią się tym, że inwestor nie pozyskuje na własność wyłącznie pokoju hotelowego, czy apartamentu, ale kupuje również dom razem z gruntem. kominkiem i tarasem, do których przynależą działki o powierzchni od 700 do 1400 m2. Podobnie jak w przypadku condohotelu, deweloper zapewnia obsługę nieruchomości, a stałe zyski po stronie inwestora szacowane są na poziomie 6% rocznie, liczone od kwoty netto nieruchomości.

Rośliny zimozielone w ogrodzie – jakie wybrać?

Kolejnym ciekawym przykładem pokazującym, że condo jest niebywale dynamicznym sektorem rynku, są prywatne akademiki. Jednym z nich jest otwarty w styczniu 2019 r. Gdański Harward, który proponuje inwestycję w mikroapartamenty o powierzchniach od 12 m2 do 23 m2 z własnymi łazienkami i aneksami, których ceny zaczynają się od 196 tys. zł brutto, a stopa zwrotu szacowana jest na poziomie od około 6-7% w skali roku. Zasady, na których opiera się inwestycja, nie różnią się znacząco od tych opisanych wcześniej. Podobnie, jak w przypadku condohotelu czy willi – to operator zajmuje się obsługą, promocją oraz wynajmem nieruchomości w imieniu właściciela. 

W ostatnich czasach pojawia się jednak wiele wątpliwości wobec tej formy lokowania kapitału, więc należy również wymienić czynniki ryzyka, które każdy inwestor powinien rozważyć:

  • operator obiektu. Condo to wieloletnia inwestycja, a więc wybór wiarygodnego i doświadczonego partnera, który odpowiadać będzie za zapewnienie zwrotu z zainwestowanego kapitału należy do pierwszych czynności do wykonania. Liczy się przede wszystkim doświadczenie operatora. O wiele łatwiej prognozować sukces inwestycji, jeżeli nasze pieniądze powierzymy operatorowi, którego rzetelność zweryfikował już rynek.
  • lokalizacja obiektu. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę dwa aspekty położenia hotelu, willi czy akademika. Po pierwsze jak duża jest konkurencja. Nawet najlepszy obiekt może mieć problemy z zapewnieniem inwestorom stałych wypłat, jeżeli wokół powstało już wiele konkurencyjnych obiektów, biorących udział w wojnie cenowej. Po drugie położenie, które w sposób naturalny zapewni obłożenie. Nadmorskie czy górskie kurorty mogą być równie rentowne jak obiekty położone w pobliżu popularnych atrakcji turystycznych jak muzea, skanseny czy parki rozrywki.
  • plan operacyjny. Wypłaty zysku inwestorów będą generowane z bieżącego obłożenia hotelu, a także z przychodów z dodatkowej infrastruktury obiektu. Należy więc zweryfikować to, jak operator obiektu planuje zapewnić jego obłożenie i jak zaplanował źródła przychodów. Sprawna promocja czy atuty dodatkowe obiektu wśród których jest centrum konferencyjne, doskonała kuchnia, centrum SPA czy baseny na pewno przyczynią się do przyciągnięcia klientów poza najwyższym sezonem. 

Decydujesz się na inwestycję? Największą listę ofert mieszkań na sprzedaż na Krowodrzy w Krakowie znajdziesz na Gethome.pl

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz