26 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu rośliny zimozielone w ogrodzie

Rośliny zimozielone w ogrodzie – jakie wybrać?

Skąpany w śniegu pejzaż ma swój niepowtarzalny klimat, ale warto dodać do niego szczyptę koloru w postaci roślin zimozielonych. Takie połączenie ożywi nasz uśpiony ogród i pomoże nam stworzyć cieszące oko kompozycje, w otoczeniu których będziemy mogli się przechadzać nucąc pod nosem świąteczny szlagier w stylu “Winter Wonderland”.

Czy “zimozielone” znaczy “zimoodporne”?

Niekonieczne. To, że roślina jest mrozoodporna, nie wyklucza faktu, że może źle zareagować na gwałtowne zmiany temperatury i inne niedogodności zimowej aury – mroźne wiatry, suszę fizjologiczną i silne nasłonecznienie. Ważne jest, aby w miarę możliwości wybierać rośliny rodzime, które naturalnie bytują w naszych okolicach. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zimozielonych przybyszy, najprawdopodobniej będziemy musieli pomóc im przetrwać najgorszy okres. Jeżeli problemem są przemarzające korzenie, możemy posadzić w otoczeniu rośliny okrywowe – stworzą one żywą kołdrę dla dolnych partii naszych krzewów – lub obłożyć je korą.

Nowoczesne budownictwo, dobra komunikacja i tereny zielone – wszystko to znajdziesz na Bemowie. Odwiedź Rynek Pierwotny i spośród nowych mieszkań na warszawskim Chrzanowie wybierz swoje wymarzone.

Wymagania roślin zimozielonych

Większość z nich nie jest szczególnie wybredna. Wystarczy im ziemia umiarkowanie żyzna i wilgotna, niemniej jednak przed posadzeniem warto ją odchwaścić i zastosować wieloskładnikowy nawóz, bądź przekompostowany obornik. Warto pamiętać, że niektóre z nich, jak na przykład różaneczniki, wrzosy i kiścienie, wymagają gleby o kwaśnym odczynie. Jeżeli taką nie dysponujemy, możemy spróbować zakwaszania torfem lub po prostu kupić gotowe podłoże przeznaczone do tych gatunków.

Rośliny zimozielone najczęściej sadzimy wiosną, bowiem muszą się dobrze ukorzenić przed zimą. Najlepszym stanowiskiem dla zimozielonych roślin liściastych jest miejsce osłonięte przed ostrym słońcem i suchym wiatrem wschodnim. Pomoże to uchronić je przed suszą fizjologiczną, czyli sytuacją, gdy pod wpływem promieni słonecznych liście odparowują wodę, ale nie są w stanie uzupełnić zapasów ze zmarzniętej ziemi. W czasie odwilży nie zapominajmy o podlewaniu naszych roślin, ponieważ zimowa gleba szybko wysycha.

Drzewa alejowe do ogrodu – TOP 5 propozycji

Jakie rośliny zimozielone wybrać?

Do wyboru mamy zarówno drzewa, jak i krzewy zimozielone, a ci, którym to nie wystarcza, mogą zainwestować również w trawy i byliny spod znaku wiecznej zieleni. Jakie gatunki stworzą ciekawe aranżacje w Twoim ogrodzie?

  • Bukszpan wiecznie zielony – ma niewielkie wymagania, a wygląda bardzo efektownie
  • Mahonia pospolita – gęsty krzew o błyszczących, skórzastych liściach
  • Różanecznik – piękny krzew ozdobny, dobrze znosi zimne temperatury
  • Dąb Turnera – hybryda dębu szypułkowego i ostrolistnego, po którym odziedziczył zimozieloność
  • Jodła szlachetna “Glauca” – stara odmiana jodły o pięknych srebrzystoniebieskich igłach
  • Jałowiec – źródło owoców, które stanowią przysmak ptaków, ale również aromatyczną przyprawę
  • Cis – świetnie nadaje się na żywopłot, czerwone owoce stanowią dodatkowe źródło koloru w smętnym, zimowym krajobrazie
  • Języcznik zwyczajny – piękna paproć o ciemnozielonych, pełnych liściach
  • Ubiorek wiecznie zielony – nie ma wysokich wymagań, wiosną czaruje pięknymi, białymi kwiatami, zaś na zimę zachowuje ciemnozielone liście
Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz