17 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu sala kinowa w domu

Sala kinowa w domu – jak ją urządzić?

Urządzenie sali kinowej pozwoli w domu nam poczuć namiastkę tej niezastąpionej atmosfery, jaka nam towarzyszy w prawdziwym kinie. Odpowiednio zaaranżowane pomieszczenie sprawi, że będziemy mogli zrelaksować się, uczestnicząc w seansie filmowym w najlepszym wydaniu. Wbrew pozorom urządzenie sali kinowej w domu nie jest czymś niezwykle skomplikowanym – wystarczy dobry projekt. Jak zatem się do tego zabrać?

Wybieramy pomieszczenie

Najlepiej dokonać wyboru już na etapie projektowania domu, ponieważ wymiary i proporcje pomieszczenia przeznaczonego na salę kinową mają duże znaczenie dla akustyki. Plusem jest fakt, że można do tego celu przeznaczyć przestrzeń, którą trudno byłoby wykorzystać w inny sposób – na przykład odizolowaną od stref aktywności domowników i pozbawioną światła dziennego. Pamiętajmy, że na jakość odtwarzanego dźwięku niekorzystnie wpływają gładkie, równoległe ściany – w naszej sali kinowej powinny one być chropowate i nieregularne. Możemy je również wyłożyć matami wygłuszającymi, a w narożnikach zainstalować piramidki ze specjalnej gąbki, która ograniczy odbicia dźwięku. Wielkość pomieszczenia, które wybierzemy nie ma większego znaczenia i uzależniona jest w zasadzie od tego, jaki zestaw kina domowego chcemy w nim zainstalować.

Kameralny komfort i dużo przestrzeni – Hampton Residence Wilanów to propozycja dla osób, które szukają wyjątkowej inwestycji w Warszawie.

Wyposażenie

Wybierając wyposażenie do naszej sali kinowej, pamiętajmy aby dopasować rozmiar ekranu do wielkości pomieszczenia. Generalnie powinien on zostać umieszczony ok. 1 m od poziomu podłogi. Jego wysokość powinna stanowić maksymalnie ½ odległości od najbliższych miejsc siedzących. Najlepiej zaznaczyć na ścianie docelowy zarys ekranu i sprawdzić, czy takie umiejscowienie będzie dla nas optymalne. Ważne jest również rozmieszczenie elementów systemu nagłaśniającego. Będzie to wymagało odpowiedniego poprowadzenia kabli instalacyjnych – nie powinny one znajdować się na widoku.

Do wyposażenia sali kinowej należą również niezbędne meble. Wybierając sofy lub fotele, zastanówmy się ile osób będzie korzystało z niej korzystało. Jeżeli będzie ich więcej, rozważmy zakup foteli, które możemy ustawić w dwóch rzędach. Natomiast w małej sali lepiej sprawdzą się modułowe sofy. Niezbędne okażą się również małe stoliki, na których będzie można ustawić napoje i przekąski. Ważne jest ich właściwe rozmieszczenie, tak aby były pod ręką korzystających z nich osób. 

Dlaczego warto wybrać nieruchomość zamiast lokaty? – dowiedz się więcej

Szafki nie są niezbędne w wyposażeniu sali kinowej, zwłaszcza jeżeli sprzęt RTV stanowią głośniki wbudowane w ścianę. Jeżeli jednak zdecydujemy się na regał, w którym będziemy przechowywać, na przykład, kolekcję płyt DVD, może on stanowić ciekawe uzupełnienie aranżacji.

Oświetlenie

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem tworzenia nastroju w naszej sali kinowej. Najlepiej sprawdzą się lampy umieszczone w suficie, ścianach i podłodze. Starajmy się unikać lamp stojących i wiszących żyrandoli, ponieważ mogą zasłaniać widok. Dobrym pomysłem jest zastosowanie ściemniacza – w ten sposób możemy w komfortowy sposób rozjaśnić światło, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja, a następnie przyciemnić je lub całkowicie wyłączyć na czas seansu.  

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz