8 października 2024
zdjęcie do artykułu wieżowce Warszawa

TOP 5 najwyższych budynków w Warszawie

W Warszawie znajduje się około 50 budynków mających ponad 65 metrów wysokości (w tym 8 najwyższych obiektów w kraju). Sprawia to, że stolica Polski należy do najwyższych miast Europy – wyprzedzają ją jedynie: Moskwa, Paryż, Frankfurt nad Menem i Londyn. Przedstawiamy przewodnik po warszawskich budynkach sięgających nieba.

Pałac Kultury i Nauki – 237 m

Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Warszawie, a jednocześnie w całej Polsce. Jego wysokość całkowita wynosi 237 metrów, natomiast wysokość do poziomu dachu – 180 metrów. Liczy 43 kondygnacje i mieści m.in. kino, teatry, muzea i uczelnie wyższe. Został wybudowany w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Do dziś ze względu na socrealistyczną formę i znaczenie historyczne budzi wiele kontrowersji, co nie zmienia faktu, że stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych i znanych budowli stolicy.

Warsaw Spire – 220 m

Znajdujący się przy pl. Europejskim kompleks biurowców Warsaw Spire jest niższy od PKiN o zaledwie 17 cm. W skład zarządzanego przez belgijską firmę Ghelamco architektonicznego trio wchodzą 180-metrowy wieżowiec (licząc iglice obiekt ma 220 m) oraz dwa mniejsze budynki nieprzekraczające 55 m. Zaprojektowany przez biuro Jaspers & Eyers Partners oraz Projekt Polsko-Belgijską Pracownię Architektoniczną kompleks został otwarty niespełna trzy lata temu. Dysponuje powierzchnią 60 tys. m², a na 49 piętrach znajdują się biura rozmaitych firm i organizacji oraz parking podziemny na 1000 miejsc. Warsaw Spire jest otwarty także dla mieszkańców stolicy – mogą oni zrelaksować się na zielonym placu z elementami małej architektury oraz przy zlokalizowanym tam sztucznym jeziorku.

Sprawdź ofertę mieszkań na sprzedaż w Warszawie https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/warszawa/

Warsaw Trade Tower – 208 m

Wieżowiec znajduje się przy ul. Chłodnej 51, w dzielnicy Wola. Powstawał w latach 1997–1999 według projektu MWH Architekci oraz RTKL. Spośród 45 kondygnacji, trzy znajdują się pod ziemią (parking na 300 samochodów). Powierzchnia budynku to łącznie 44 tys. m², z czego zdecydowaną większość (42,3 tys. m²) zajmują biura. Trzy lata temu zakończyła się gruntowna modernizacja obiektu, w wyniku której zmieniono częściowo wystrój wnętrz i zaaranżowano przestrzeń konferencyjną i rozrywkową.

Q22 – 195 m

Powstały w 2016 r. wieżowiec przy Al. Jana Pawła II 22 to inwestycja Echo Investment. 42-piętrowy obiekt może pochwalić się blisko 54 tys. m² powierzchni użytkowej. Za projekt biurowca odpowiedzialni są Kuryłowicz & Associates oraz Buro Happold. Pod tajemniczą nazwą budowli kryje się inspiracja architektów, którzy podczas projektowania odnieśli się do kryształu kwarcu (ang. Quartz), który przypominać ma konstrukcja Q22.

Złota 44 – 192 m

Budynek przy ul. Złotej mierzy 192 metry i zajmuje 52 kondygnacje. To najwyższy w Warszawie (a jednocześnie w całej Unii Europejskiej) obiekt mieszkalny. Znajduje się w nim 287 luksusowych apartamentów, z których każdy jest inny. Do dyspozycji mieszkańców niebawem oddane będą również: basen, sauna, centrum spa i klub fitness. Średnia cena 1 m² apartamentu to 28 tysięcy złotych. Złota 44 zdobyła w prestiżowym konkursie International Property Awards 2015 główne nagrody aż w 3 kategoriach: Najlepsza Inwestycja Mieszkaniowa, Najlepszy Apartament i Projekt Wnętrz Apartamentów Pokazowych.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz