21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu Polacy za granicą

TOP 5 zagranicznych miast, w których mieszka najwięcej Polaków

Poza granicami RP żyje około 20 milionów osób o narodowości polskiej. Do Polonii zaliczani są ci wszyscy, którzy przechowują tradycje polskie i przejawiają zainteresowanie dla polskiej kultury i polskich interesów narodowych. Wiemy, że emigracja Polska trwa już ponad dwieście lat. Przyjmując, ze w Polsce mieszka blisko 40 milionów Polaków, a w świecie 12 do 15 milionów, stanowimy naród przeszło 50 milionowy. Niemal jedna czwarta Polaków żyjących poza granicami kraju, sytuuje nas w świecie jako czwartą emigrację po chińskiej, niemieckiej i włoskiej.

Chicago

9 292 875 Polaków, a nieoficjalnie nawet 10,6 mln – tyle zamieszkuje USA. Najwięcej osiedliło się w Chicago, które jest drugim największym polskim miastem świata po Warszawie z liczbą około miliona zamieszkujących je Polaków. Według nieoficjalnych źródeł, Polaków i osób pochodzenia polskiego w Chicago może być nawet do dwóch milionów.

Zdecydowana większość tych osób urodziła się w Stanach Zjednoczonych. Tych, którzy przyjechali z Polski, jest około 500 tys w całym kraju. W Chicago są nie tylko polskie kościoły, stowarzyszenia, gazety, sklepy czy muzea. Są całe polskie dzielnice, takie jak Avondale, na którą Polacy mówią Jackowo od znajdującej się tam parafii św. Jacka.

5 największych lotnisk świata

Nowy Jork

Pora na Nowy Jork, gdzie mieszka podobno nawet milion Polaków. Oficjalnie chodzi jednak nie o samo miasto, a o New York City Metropolitan Area, czyli całą metropolię liczącą nie tylko ścisłe centrum, ale także tereny ościenne.

New York City Metropolitan Area obejmuje tereny stanów Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Connecticut. Ponad milion Polaków i osób pochodzenia polskiego w samym mieście Nowy Jork nie mieszka i nie mieszkało.

W ścisłym obszarze miasta Nowy Jork mieszka niecałe 200 tys. Polaków (dane z 2018 r.), a liczba ta spada (kilka lat temu było to ponad 200 tys. Polaków, z czego ok. 3/4 rodziło się w Stanach). Polacy wyjeżdżają z Nowego Jorku nie tylko z sentymentu, ale m.in. ze względu na rosnące koszty życia.

Zagłębie Ruhry

Pora na wyjątek w naszym zestawieniu – nie jest to miasto, a zagłębie ośrodków przemysłowych, do których zaliczają się m.in. Dortmund, Essen, Duisburg, Bochum, Gelsenkirchen i Oberhausen.

W skali Polski to tak jakbyśmy mówili o konurbacji górnośląskiej, zamiast jedynie np. o Katowicach.

Kilkaset tysięcy Polaków i osób pochodzenia polskiego mieszka w liczącym ponad 5 mln mieszkańców Zagłębiu Ruhry. Szukali tam przede wszystkim pracy. Wraz z ościennymi miejscowościami, Zagłębie Ruhry tworzy największą konurbację Niemiec, gdzie mieszka nawet ok. 12 mln osób.

W Niemczech mieszka od 1,5 do 2 mln Polaków, z czego oficjalnie w Nadrenii Północnej Westfalii osiedliło się ich ponad 700 tys. To właśnie kraj związkowy, gdzie znajdziemy Zagłębie Ruhry.

TOP 5 najchętniej odwiedzanych miast świata

Kurytyba

Oficjalnie ponad 400 tys. Polaków, a nieoficjalnie nawet 700 tys. osób pochodzenia polskiego zamieszkuje Kurytybę – najbardziej polskie z Brazylijskich miast. Zwane jest ono czasami Chicago Ameryki Południowej.

Zielona metropolia stała się domem emigrantów z Polski, którzy jeszcze pod koniec XIX wieku tłumnie przybywali do Ameryki Południowej. Osiedlali się na oferowanych przez rządy Brazylii i Argentyny dzikich dotąd działkach. Pracowali na plantacjach i na roli, budowali swoje społeczności i swoją tożsamość kulturową.

Dziś Brazylia to trzecie największe skupisko Polonii za granicą. Według różnych źródeł osób polskiego pochodzenia jest w Brazylii od 1,5 mln. do nawet 3 milionów.

Z Kurytyby pochodzi m.in. piłkarz Thiago Cionek, który posiada brazylijskie, a od 2011 r. także polskie obywatelstwo. Jego pradziadowie, Agata Sykulska i Franciszek Cionek, przed I wojną światową osiedlili się w Kurytybie.

Londyn

Według danych Brytyjskiego Urzędu Statystycznego z 2018 roku, w Wielkiej Brytanii mieszka obecnie rekordowa liczba Polaków – 1 milion 21 tysięcy. Najwięcej z nich zatrzymuje się w Londynie. Ilu? Oficjalne i nieoficjalne statystyki są rozbieżne.

Zarejestrowanych pracowników z Polski jest w Londynie ponad 200 tysięcy (stan na koniec 2018 r.). Jednak ta wielkość nie oddaje rzeczywistej liczby naszych rodaków w tym mieście. Nie mówi nawet dokładnie ilu Polaków legalnie pracuje w Londynie, bo te 200 tysięcy zarejestrowanych jest w Working Registration Scheme, który został zniesiony kilka lat temu.

W rzeczywistości jest nas w Londynie dużo więcej, nieoficjalne statystyki mówią o 500 tys. polskich obywateli. Tych pracujących legalnie, na czarno jak i nie pracujących w ogóle.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz