20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu najbezpieczniejsze kraje świata

5 najbezpieczniejszych krajów świata

Rozważając kondycję danego kraju często skupiamy się na czynnikach finansowych: budżecie państwa, PKB w przeliczeniu na mieszkańca, zadłużeniu czy stopie bezrobocia. Niewielu ludzi zwraca uwagę na wskaźnik przestępczości w przeliczeniu na mieszkańca, który jest bardzo ważny kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo osobiste.

1. Islandia: 93,45 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Patrząc na to, że Islandia zajęła pierwsze miejsce w rankingu bezpieczeństwa osobistego, można wysnuć wniosek, że wskaźnik przestępczości jest najniższy wtedy, kiedy jest najzimniej. Islandczycy są jednym z najbardziej przyjaznych narodów świata. Jeżeli zobaczą osobę, która potrzebuje podwózki, to chętnie ją ze sobą zabiorą i jeszcze porozmawiają w drodze. Większe ryzyko od przestępców stwarza sama matka natura. Zimą na Islandię docierają niedźwiedzie polarne, wiec trzeba uważać by nie podejść do nich za blisko.

TOP 5 krajów dobrych na emeryturę

2. Szwecja: 93,35 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Kraje skandynawskie znane są z bardzo niskiego wskaźnika przestępczości i dużego bezpieczeństwa. Osoby wybierające się do Szwecji w celach turystycznych czy w poszukiwaniu pracy mogą się czuć bardzo bezpiecznie. Największym zagrożeniem w kraju wydaje się być przemoc związana z alkoholem, drobne kradzieże i rabunki. Jednakże nawet to zagrożenie jest bardzo niskie, przynajmniej w porównaniu do innych części świata. Tutaj również natura stwarza większe zagrożenie od człowieka.

3. Norwegia: 92,75 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Nie powinno nikogo dziwić, że sąsiad Szwecji, Norwegia jest również wysoko na liście najbezpieczniejszych krajów świata wg Social Progress Imperative. W Norwegii natura stwarza większe zagrożenie dla życia człowieka niż przestępcy. Wiele osób, szczególnie turystów, umiera każdego roku w górach lub nad morzem – zwykle po tym jak zostali ostrzeżeni przed zagrożeniem występującym w danym miejscu. Śmierć można tu ponieść na lodowcu, w wyniku uderzenia w łosia, a nawet z powodu trudnych warunków podogowych.

TOP 5 największych firm żeglugowych świata

4. Szwajcaria: 92,75 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
To nie jest zaskakujące, że Szwajcaria jest jednym z najbezpieczniejszych krajów świata, zwłaszcza biorąc pod uwagę tutejszą kulturę. Kto był w Szwajcarii na wakacjach, ten wie, że naród ten jest bardzo życzliwy – takiego nastawienia można się było spodziewać po ludziach zamieszkujących ten neutralny kraj. Kobiety nie muszą obawiać się samodzielnej podróży po Szwajcarii, zaś sami kierowcy są bardzo zdyscyplinowani i bardzo rzadko popełniają poważne wykroczenia drogowe.

5. Dania: 92,56 Wskaźnik Bezpieczeństwa Osobistego.
Kopenhaga to stolica i największe miasto Danii, będące jednocześnie jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie. Mężczyźni i kobiety mogą czuć się bezpiecznie poruszając się ulicami Kopenhagi i podróżując po Danii. Kraj ma bardzo niskie wskaźniki przestępczości – największym problemem wydaje się być działalność kieszonkowców, którzy są obecnie w każdym większym mieście. Dlatego lepiej nie trzymać przy sobie większej gotówki, tylko korzystać z kart kredytowych.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz