20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu kraje dobre na emeryturę

TOP 5 krajów dobrych na emeryturę

Wybór kraju w którym spędzi się emeryturę to bardzo ważna decyzja. Jest wiele rzeczy do przemyślenia i kilka opcji, które należy mieć na uwadze. Przede wszystkim emeryt powinien wybrać kraj który ma wiele do zaoferowania: ciepła pogoda, dobry system opieki zdrowotnej, mnóstwo atrakcji do zwiedzania, dobra jakość komunikacji, niezły stosunek jakości do ceny, a nawet życzliwość mieszkańców czy poziom trudności integracji ze społecznością.

1. Panama.
Panama zajęła pierwsze miejsce w naszym rankingu przede wszystkim ze względu na ogromną ilość zniżek z jakich mogą tu korzystać emeryci: 50% zniżki na bilety do kina i wydarzenia sportowe, 30% zniżki na transport publiczny, 25% zniżka na abonament telefoniczny oraz niskie rachunki za energię elektryczną i wodę. Średnia temperatura miesięczna w tym kraju wynosi 26-28 °C na nizinach i ok. 17–10 °C w górach. Pogoda jest tu przyjemna zarówno latem jak i zimą. Nie brakuje plaż, na których można się wygrzewać oraz kąpać się w ciepłej wodzie.

TOP 5 największych firm żeglugowych świata

2. Ekwador.
Jeżeli chcesz żyć jak król przy niskich kosztach utrzymania, to powinieneś się wybrać do Ekwadoru. Ten kraj ma do zaoferowania jedne z najniższych kosztów życia na Ziemi. Wynajęcie apartamentu z jedną sypialnią w centrum miasta powinno cię kosztować około 340 dolarów (trochę ponad tysiąc złotych). Dużym plusem jest niezwykle bogaty ekosystem (około 10% gatunków roślin i zwierząt żyje w Ekwadorze) oraz wysoka średnia temperatura roczna wynosząca w stolicy kraju Quito (2850 m n.p.m.) około 15 °C i ponad 25 °C w częściach nizinnych kraju.

3. Malezja.
Na trzecim miejscu umieściliśmy Malezję – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, graniczące między innymi z Tajlandią i Singapurem. Mieszkanie poza centrum Kuala Lumpur (stolica Malezji) możemy wynająć już za około 1400 złotych – w mniejszych miastach i miejscowościach cena będzie jeszcze mniejsza. Tutejsi ludzie maja reputacje bardzo przyjaznych, a wielu z nich mówi po angielsku. Chrześcijanie stanowią około 9,5% ogółu ludności, także nie ma tu problemów ze znalezieniem kościołów katolickich.

TOP 5 największych producentów złota na świecie

4. Kostaryka.
Kostaryka może się pochwalić wspaniałą lokalizacją: w Ameryce Środkowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. To kraj w którym panuje wieczne lato: średnie roczne temperatury wynoszą ok. 26 °C na wybrzeżu i 18-20 °C na wyższych wysokościach. Można tu wygodnie żyć nawet za około 3000 złotych miesięcznie (w tym wynajem mieszkania w stolicy kraju, rachunki i jedzenie) dlatego kraj upodobali sobie emeryci ze Stanów Zjednoczonych (20 000 emerytów każdego roku przeprowadza się z USA do Kostaryki). Co więcej, Kostaryka to kraj w którym dominuje chrześcijaństwo.

5. Hiszpania.
Jeżeli chcesz wypoczywać w komfortowych warunkach, a nie chcesz wyjeżdżać poza Europe, powinieneś spędzić emeryturę w Hiszpanii. To dobry wybór dla emerytów, którzy chcą się relaksować na słońcu i cieszyć się wszystkimi zachodnimi udogodnieniami. W ostatnich latach doszło tu do załamania rynku nieruchomości, dlatego ceny mieszkań i domów są bardzo niskie. W wielu miejscach kupisz dom lub mieszkanie o powierzchni 100+ m2 za mniej niż 100 000 złotych! Nic dziwnego, że niektórzy Polacy decydują się sprzedać to co mają w Polsce i wyprowadzić do Hiszpanii.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz