25 maja 2024
zdjęcie do artykułu najpiękniejsze budowle romańskie

5 najpiękniejszych budowli romańskich w Polsce

Na XII i początek XIII w. przypada szczytowy okres rozwoju architektury romańskiej w Polsce. Monumentalne, kamienne kościoły obok religijnych spełniały funkcje obronne, były miejscem zjazdów książąt i biskupich synodów. Budowle romańskie to dziś często rekonstrukcje z autentycznymi pozostałościami, wkomponowane w obecną bryłę detale, czasem nawet schowane pod ziemią relikty. Ich znaczenie jest jednak równie duże jak kościołów w Spirze, Bambergu czy Vezelay. 

Kolegiata w Tumie

To jeden z najwspanialszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Kolegiata w Tumie powstała w XII wieku w pobliżu średniowiecznego grodu. To tu działało pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów. Według legendy, w budowie kościoła przeszkadzał sam diabeł Boruta.

TOP 5 najdroższych budynków świata

Kościół w opactwie w Sulejowie

Opactwo cystersów w Sulejowie ufundowano w XII wieku. W 1232 r. powstał kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego, a bryła pozostaje od tego czasu w niezmienionym kształcie. Podobno Kazimierz Sprawiedliwy zgubił się tam w pogoni za jeleniem, a podczas burzy usłyszał z nieba głos, by zbudował w tym miejscu kościół. Gdy wstał, zobaczył dwanaście lwów, a te doprowadziły go do kompanów. Potem w kościele znalazło się podobno dwanaście rzeźb lwów.

Zamek Piastowski w Legnicy

Zamek w Legnicy jest z pewnością jednym z kilku najstarszych w Polsce, a według niektórych historyków być może nawet najstarszym (najbardziej prawdopodobne jest, że to zamek we Wleniu jest najstarszy). Legnicką warownię zbudowano pod koniec XII wieku a już w 1172 roku strawił ją pożar.

Poznaj zabytki architektury sakralnej w Polsce

Rotunda św. Gotarda w Strzelinie

Ten przepiękny przykład architektury romańskiej i jeden z najstarszych polskich kościołów to zbudowana w XII lub XIII wieku Rotunda św. Gotarda w Strzelinie. W środku można wciąż znaleźć wyposażenie. Ten romański zabytek od zawsze zachwycał historyków. Niektórzy myśleli, że jest to pozostałość dawnej baszty obronnej.

Zamek Wleń

Prawdopodobnie najstarszy zamek w Polsce znajduje się we Wleniu na Dolnym Śląsku. Twierdza zwana także zamkiem Lenno pięknie wznosi się nad okolicą. Strategicznie położona warownia przeszła renowację, dzięki czemu można się nią cieszyć na dłużej.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz