17 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu architektura warmii i mazur

5 perełek architektury Warmii i Mazur

Największym skarbem Warmii i Mazur są oczywiście jeziora ze Śniardwami, Mamrami, Jeziorakiem czy Nidzkim na czele. To również nieuregulowane rzeki, jak Krutynia czy Pisa, dzikie lasy pełne zwierząt, jak Puszcza Borecka i Romincka, wzgórza, bagna i kanały. Nie brakuje tu też niezwykłych budowli, jak kwatera Hitlera w Gierłoży, wiadukty w Stańczykach, twierdza i mosty w Giżycku czy kanały Elbląski i Mazurski. Jakie architektoniczne skarby kryje jeszcze ta kraina?

Drogosze – pałac Dönhoffów

Region kojarzy się przede wszystkim z gotyckimi zamkami, które podczas swojego panowania budowali Krzyżacy. Ale na Warmii i Mazurach można znaleźć również rezydencje tamtejszej arystokracji, a do najbardziej okazałych należał pałac w Drogoszach. Budowę pałacu zlecił Bogusław Fryderyk von Dönhoff. Budynek utrzymany był w stylu barokowym, chociaż później wielokrotnie go przebudowywano. Ze względu na wielkość oraz zgromadzone przez właścicieli działa sztuki pałac nazywano Wschodniopruskim Wersalem. Jak głosi legenda, pałac posiada 12 kominów, tyle, ile miesięcy w roku, 52 komnaty – ile tygodni, 365 okien – ile jest dni w roku, 4 kolumny – ile jest pór roku oraz 7 balkonów, odpowiadających ilości dni w tygodniu.

5 najpiękniejszych budowli romańskich w Polsce

Orneta – kościół św. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Czy kościół może przypominać zamek? Ten w Ornecie może sprawiać takie wrażenie, a wszystko przez rozmach, z jakim biskup Herman z Pragi chciał ozdobić swoją siedzibę. Nie wszyscy wiedzą, że w XIV wieku nieduże obecnie miasteczko pełniło rolę stolicy województwa warmińskiego. Dzięki temu dzisiaj możemy oglądać naprawdę piękną budowlę, której zewnętrzne ściany zdobią ceramiczne dekoracje. Równie bogate jest jego wnętrze, gdzie można zobaczyć na przykład barokowy główny ołtarz i ambonę, rokokowy ołtarz różańcowy czy gotycki krzyż.

Chcesz zamieszkać na Wawrze? Dowiedz się więcej o dzielnicy.

Frombork – Wzgórze Katedralne

Miasto, położone nad Zalewem Wiślanym, rozsławiła osoba Mikołaja Kopernika oraz tamtejsze Wzgórze Katedralne. Przepiękny zespół gotyckich budowli do dzisiaj przyciąga turystów, którzy zachwycają się XIV-wieczną strzelistą archikatedrą z bogatym wyposażeniem. Oprócz niej zabudowę wzgórza stanowi Wieża Radziejowskiego ze słynnym Wahadłem Foucaulta i punktem widokowym na szczycie, Wieża Kopernika, w której mieściło się mieszkanie astronoma, oraz dawny Pałac Biskupi. Obecnie w ostatnim budynku mieści się muzeum.

TOP 5 najdroższych budynków świata

Święta Lipka – sanktuarium maryjne

Sanktuarium w Świętej Lipce to jedno z największych miejsc kultu na Warmii i Mazurach. Niewielka miejscowość leży na trasie z Reszla do Kętrzyna i stanowi obowiązkowy przystanek dla wszystkich turystów podróżujących tą drogą. Znajdujący się tam kościół to przykład przepięknego budownictwa sakralnego doby baroku. Uwagę zwraca już przepiękna kuta brama, a samo wnętrze po prostu zapiera dech. Ściany sanktuarium zdobią barwne freski oraz bogate wyposażenie. Jednym z jego najcenniejszych elementów są imponujące organy. Ich dźwięku można posłuchać latem podczas Świętolipskich Wieczorów Muzycznych.

Mieszkania na sprzedaż w Olsztynie sprawdź portal Gethome

Lidzbark Warmiński – Zamek Biskupów Warmińskich

Wśród zachwycających budowli regionu nie mogło zabraknąć zamku. Zapraszamy więc do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie znajduje się dawna rezydencja biskupów warmińskich. Budowę rozpoczęto zaraz po przeniesieniu stolicy biskupstwa z Ornety, nowa siedziba musiała więc być okazała. Składał się na nią zarówno zamek, jak i przylegające budynki, takie jak spichlerze, wozownia, stajnia, młyn, tartak i kuźnia. Całość otoczono zostało fosą i murami obronnymi, zupełnie niezależnymi od miasta. Najsłynniejszym mieszkańcem zamku był Ignacy Krasicki, duchowny, ale i wybitny oświeceniowy twórca, autor bajek i poematów heroikomicznych. Obecnie znajduje się tam muzeum, w którym można zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie warmińskich biskupów i towarzyszących im dworów.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz