17 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu najdroższe budynki świata

TOP 5 najdroższych budynków świata

Najdroższa, wzniesiona przez człowieka budowla kosztowała… 100 mld dolarów. Za taką kwotę można byłoby wybudować 215 Stadionów Narodowych! Na liście rekordowo drogich obiektów, którą opracował Fly Abu Dhabi, są meczety, hotele, kasyna. Ich budowa pochłonęła miliardy, a niekiedy dziesiątki miliardów dolarów.

1. Abraj Al Bait

Koszt budowy: 15 mld dolarów. Niekwestionowanym liderem jest kompleks Abraj al-Bajt w Arabii Saudyjskiej. To drugi najwyższy budynek świata, ale ma na koncie wiele innych rekordów, m.in. budynek o największej powierzchni, zegar o największej na świecie tarczy itd.

2. Marina Bay Sands

Koszt budowy: 5,7 mld dolarów. Niezwykły hotel znajduje się w Singapurze. Składa się z trzech wysokościowców połączonych dachem, na którym mieści się najdłuższy podwyższony basen na świecie.

3. The Wynn Resorts

Koszt budowy: 4,1 mld dolarów. Nie gdzie indziej, jak w w Las Vegas znajduje się hotel z kasynem, który uznaje się za najbardziej luksusowy obiekt tego typu na świecie.

4. The Cosmopolitan

Koszt budowy: 3,9 mld dolarów. Znów udajemy się na bulwar Strip w Las Vegas, gdzie znajduje się luksusowy The Cosmopolitan. Mieszczą się w nim hotel, kasyno, jak również luksusowe mieszkania prywatne.

5. Freedom Tower

Koszt budowy: 3,8 mld dolarów. Wieża Wolności to jeden z czterech nowych wieżowców powstających w miejscu zniszczonych 11 września 2001 r. budynków Word Trade Center. Niebotyk ma 541 metrów, czyli 1776 stóp. 1776 był rokiem ogłoszenia Deklaracji Niepodległości USA.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz