24 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu centra finansowe świata

5 największych centrów finansowych świata

Co sprawia, że miasto może się nazywać centrum finansowym? Czy jest to strategiczna lokalizacja, obecność dużych przedsiębiorstw i nowoczesna infrastruktura? Właściwie wszystkie miasta nazywane centrami finansowymi posiadają te kilka cech i wiele innych. Aby miasto mogło nosić miano centrum finansowego powinno posiadać: dużą koncentracje instytucji finansowych, handlowych oraz rozwinięta infrastrukturę. Miasto powinno się wykazywać zdolnością generowania dużej liczby krajowych i międzynarodowych transakcji handlowych.

1. Londyn, Wielka Brytania.

Londyn to obecnie najczęściej odwiedzane miasto świata. Pomyśleć, że jego początki były bardzo skromne. Rozpoczynał od niewielkiej rzymskiej osady, nie szczędziły go zarazy, ogień i II Wojna Światowa. Mimo wszystko, żadna z tych przeciwności nie przeszkodziła miastu stać się największym centrum finansowym świata. Jest to obszar metropolitalny mogący pochwalić się wysokim wskaźnikiem PKB. Co więcej Londyn jest domem dla wielu instytucji ubezpieczeniowych, finansowych i banków. Jedno z najlepszych miejsc na prowadzenie działalności gospodarczej.

2. Nowy Jork, Stany Zjednoczone.

Nowy Jork jest nadal najważniejszym centrum finansowym w Stanach Zjednoczonych, to właśnie w tym miejscu znajduje się słynna Wall Street oraz Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych. Największe branże obecne w tym mieście to: finanse i usługi, wydawnictwa, nieruchomości, media, rozrywka, telekomunikacja, produkcja i handel. To właśnie w Nowym orku swoją siedzibę m osiem z dziesięciu największych firm inwestycyjnych świata. To również miasto w którym działa ponad 200 banków, reprezentujących każde znaczące państwo.

3. Hongkong.

Z małej wioski rybackiej, Hongkong stał się jednym z największych centrów finansowych na świecie, z największą koncentracją głównych siedzib firm operujących w regionie Azji i Pacyfiku – wszystko stłoczone na bardzo niewielkiej przestrzeni. Gospodarka Hongkongu jest powszechnie uznawana za gospodarkę o największej wolności na świecie: nie wspominając o niskich podatkach i wolnym handlu. Honkong jest również uznawane za miejsce w którym najłatwiej pozyskać kapitał. Nic dziwnego, że PKB tego miasta wzrosło 87-krotnie od 1961 roku.

TOP 5 krajów, w których najlepiej prowadzić biznes

4. Singapur.

Będąc malutkim miastem-państwem, z niewielką ilością zasobów naturalnych, trzeba się bardzo natrudzić aby osiągnąć sukces finansowy. Przed Singapurem stało wiele wyzwań, a jednak rządzącym i mieszkańcom udało się odnieść sukces i zrobić z miasta największy port świata i jedno z największych centrów finansowych. Dziś Singapur jest miejscem specjalizującym się w wielu dziedzinach: elektronika, rafinacja ropy naftowej, chemia, inżynieria mechaniczna i wiele innych. Jego lokalizacja w Azji Południowo-Wschodniej jest atrakcyjna dla międzynarodowych firm, w szczególności gdy w grę wchodzą koszty.

5. Tokio, Japonia.

Japońskie Tokio jest jednym z tych miast, które mogą się pochwalić wysokim standardem życia mieszkańców. Również to miasto rozpoczynało od niewielkiej wioski rybackiej. Jeszcze bardziej niesamowite jest to, że miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1923 roku i bombardowań sił alianckich podczas II Wojny Światowej. Dziś działają tu jedne z największych banków i firm inwestycyjnych świata. Tokio ma również wiele do powiedzenia w takich branżach jak elektronika i telekomunikacja. Poza tym Tokijski infrastruktura komunikacyjna i transportowa jest jedną z najlepszych na świecie.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz