24 lutego 2024
zdjęcie do artykułu największe formy budowlane w Polsce

5 największych firm budowlanych 2019 roku

Firm, które od lat budują Polskę oraz wygrywają europejskie, jak i światowe przetargi jest wiele. Lista firm budowlanych jest długa i wiele z nich ma pozytywny wpływ na koniunkturę polskiej gospodarki. Są wśród nich też takie, które notują swoją obecność w prestiżowych, europejskich rankingach. Jednakże co najważniejsze – prognozy dla wszystkich są bardzo optymistyczne.

Grupa Budimex

Niekwestionowanym liderem rankingu niezmiennie  pozostaje Grupa Budimex, na którą składa się sześć spółek: cztery z segmentu budowlanego – Budimex, Mostostal Kraków, Budimex Budownictwo oraz Budimex Kolejnictwo, jedna z segmentu deweloperskiego – Budimex Nieruchomości, a także dwie firmy działające w innych obszarach usług – FB Serwis oraz Budimex Parking Wrocław. Koncern realizuje kontrakty z zakresu szeroko pojętego budownictwa, zarówno drogowego i kolejowego, jak i kubaturowego, przemysłowego i energetycznego. Obecnie Budimex buduje m.in. zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, Trasę Łagiewnicką w Krakowie oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie.

5 rodzajów płytek, które sprawdzą się w Twoim domu

Grupa Strabag

Firma budowlana Strabag na polskim rynku jest obecna od ponad trzech dekad. Jest wykonawcą wielu projektów infrastrukturalnych, zarówno w obszarze drogownictwa, jak i kolei, a także inwestycji kubaturowych. Wśród obecnie realizowanych przez firmę kontraktów znajduje się budowa licznych odcinków dróg ekspresowych, m.in. S7 (na odcinku Napierki–Mława) oraz dwóch o znaczeniu międzynarodowym, tj. S61 (Via Baltica) Ostrów Mazowiecka–Szczuczyn oraz S19 (Via Carpatia) na dwóch odcinkach: od węzła Kraśnik Południe do węzła Janów Lubelski Północ i od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie. Strabag realizuje także prace w ramach modernizacji linii kolejowej E30 Kraków–Rudzice.

Skanska

Firma budowlana Skanska należy do czołówki światowych firm działających w sektorze budowlano-deweloperskim. W Polsce działa od początku lat 70. XX w., ale firmę założono jeszcze w 1887 r. Szwedzkie przedsiębiorstwo występuje w roli generalnego wykonawcy w projektach wielu krajów europejskich oraz Ameryki Północnej, na obu kontynentach zatrudniając około 40 tys. pracowników. Skanska m.in. modernizuje aktualnie kilka linii kolejowych w Polsce (m.in. 287 Nysa–Opole oraz 62 Charsznica–Wolbrom–Jaroszowiec Olkuski), buduje obwodnicę Obornik i odpowiada za powstanie High5ive– kompleksu biurowców w centrum Krakowa.

Drzewa alejowe do ogrodu – TOP 5 propozycji

Grupa PORR

Grupę PORR tworzą spółki Porr Polska Construction S.A. oraz Porr Polska Infrastructure S.A. Firma na europejskim rynku budowlanym działa od 1869 r. W Polsce skupia się na realizacji inwestycji kolejowych i kubaturowych, jednak ostatnio uzupełnia swój portfel zamówień także o kontrakty drogowe. Wśród ważnych inwestycji realizowanych przez Grupę w Polsce przede wszystkim należy wymienić jeden z największych projektów tunelowych w Polsce – tunel w Świnoujściu, obiekt tunelowy pod cieśniną Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin.

Grupa Erbud

Firma budowlana Erbud działa w obszarze budownictwa kubaturowego, inżynieryjno-drogowego, przemysłowego, a także inżynierii i serwisu dla energetyki. Kontrakty realizuje zarówno na rynku polskim, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Wśród pozyskanych przez firmę zamówień jest m.in. projekt i budowa drogi S3 na odcinku od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do granicy państwa.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz