6 maja 2021
zdjęcie do artykułu największe formy budowlane w Polsce

5 największych firm budowlanych 2019 roku

Firm, które od lat budują Polskę oraz wygrywają europejskie, jak i światowe przetargi jest wiele. Lista firm budowlanych jest długa i wiele z nich ma pozytywny wpływ na koniunkturę polskiej gospodarki. Są wśród nich też takie, które notują swoją obecność w prestiżowych, europejskich rankingach. Jednakże co najważniejsze – prognozy dla wszystkich są bardzo optymistyczne.

Grupa Budimex

Niekwestionowanym liderem rankingu niezmiennie  pozostaje Grupa Budimex, na którą składa się sześć spółek: cztery z segmentu budowlanego – Budimex, Mostostal Kraków, Budimex Budownictwo oraz Budimex Kolejnictwo, jedna z segmentu deweloperskiego – Budimex Nieruchomości, a także dwie firmy działające w innych obszarach usług – FB Serwis oraz Budimex Parking Wrocław. Koncern realizuje kontrakty z zakresu szeroko pojętego budownictwa, zarówno drogowego i kolejowego, jak i kubaturowego, przemysłowego i energetycznego. Obecnie Budimex buduje m.in. zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, Trasę Łagiewnicką w Krakowie oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie.

5 rodzajów płytek, które sprawdzą się w Twoim domu

Grupa Strabag

Firma budowlana Strabag na polskim rynku jest obecna od ponad trzech dekad. Jest wykonawcą wielu projektów infrastrukturalnych, zarówno w obszarze drogownictwa, jak i kolei, a także inwestycji kubaturowych. Wśród obecnie realizowanych przez firmę kontraktów znajduje się budowa licznych odcinków dróg ekspresowych, m.in. S7 (na odcinku Napierki–Mława) oraz dwóch o znaczeniu międzynarodowym, tj. S61 (Via Baltica) Ostrów Mazowiecka–Szczuczyn oraz S19 (Via Carpatia) na dwóch odcinkach: od węzła Kraśnik Południe do węzła Janów Lubelski Północ i od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie. Strabag realizuje także prace w ramach modernizacji linii kolejowej E30 Kraków–Rudzice.

Skanska

Firma budowlana Skanska należy do czołówki światowych firm działających w sektorze budowlano-deweloperskim. W Polsce działa od początku lat 70. XX w., ale firmę założono jeszcze w 1887 r. Szwedzkie przedsiębiorstwo występuje w roli generalnego wykonawcy w projektach wielu krajów europejskich oraz Ameryki Północnej, na obu kontynentach zatrudniając około 40 tys. pracowników. Skanska m.in. modernizuje aktualnie kilka linii kolejowych w Polsce (m.in. 287 Nysa–Opole oraz 62 Charsznica–Wolbrom–Jaroszowiec Olkuski), buduje obwodnicę Obornik i odpowiada za powstanie High5ive– kompleksu biurowców w centrum Krakowa.

Drzewa alejowe do ogrodu – TOP 5 propozycji

Grupa PORR

Grupę PORR tworzą spółki Porr Polska Construction S.A. oraz Porr Polska Infrastructure S.A. Firma na europejskim rynku budowlanym działa od 1869 r. W Polsce skupia się na realizacji inwestycji kolejowych i kubaturowych, jednak ostatnio uzupełnia swój portfel zamówień także o kontrakty drogowe. Wśród ważnych inwestycji realizowanych przez Grupę w Polsce przede wszystkim należy wymienić jeden z największych projektów tunelowych w Polsce – tunel w Świnoujściu, obiekt tunelowy pod cieśniną Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin.

Grupa Erbud

Firma budowlana Erbud działa w obszarze budownictwa kubaturowego, inżynieryjno-drogowego, przemysłowego, a także inżynierii i serwisu dla energetyki. Kontrakty realizuje zarówno na rynku polskim, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Wśród pozyskanych przez firmę zamówień jest m.in. projekt i budowa drogi S3 na odcinku od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do granicy państwa.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image