20 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu drzewa do ogrodu

Drzewa alejowe do ogrodu – TOP 5 propozycji

Drzewa wymagają starannego doboru. Mogą zbytnio zacieniać ogród, a jesienią zasypywać go liśćmi, szyszkami i nasionami. Czasem chorują, a innym razem zbyt mocno się rozrastają. Mimo wszystkich tych niedogodności drzewa zawsze jednak będą dobrymi duchami naszego ogrodu. Za systematyczne przycinanie i odpowiednie pielęgnowane odwdzięczą się pięknem, którego nie da nam żadna inna roślina.

1. Kasztanowiec zwyczajny

To gatunek, który wyrasta do 20-30 metrów wysokości. Ma gęstą i rozbudowaną koronę, dlatego idealnie nadaje się na drzewo alejowe i do nasadzeń miejskich. Drzewo kwitnie w maju ozdobnymi i estetycznymi kwiatostanami w białym kolorze. Ciemnozielone liście na jesień zmieniają barwę na żółto-pomarańczowo. Kasztanowiec zwyczajny jest mało wymagający, jeśli chodzi o glebę, może rosnąć nawet w zanieczyszczonym, miejskim środowisku, nie przeszkadzają mu niskie temperatury. Idealne stanowisko dla tego gatunku jest słoneczne, ale w częściowo zacienionym też będzie się dobrze rozwijać. Jedynym wrogiem kasztanowca zwyczajnego jest susza.

5 najwyższych wieżowców świata

2. Klon zwyczajny

Druga propozycja drzewa alejowego to klon zwyczajny. Wyrasta on na wysokość od 18 do 30 metrów i szerokość 12 metrów. Za sprawą niewielkich wymagań glebowych i dużej odporności na zanieczyszczenia powietrza jest chętnie wybierany do obsadzania przestrzeni miejskich, jak również terenów prywatnych posesji. Najłatwiej przyjmują się sadzonki klonu zwyczajnego ze szkółki drzew o wysokości minimum 1 metra (optymalna wartość to 3 metry). Okrągły lub parasolowaty pokrój korony to idealny kształt do obsadzenia alei.

3. Buk pospolity

Buk pospolity, nazywany również bukiem zwyczajnym, to nasza trzecia propozycja drzewa alejowego. Dorosły okaz może osiągnąć do 25-30 metrów wysokości. Zielone liście zmieniają swój kolor w sezonie jesiennym na żółty lub rdzawy. Zimą buk nie zrzuca liści, co jest niewątpliwym atutem i podnosi poziom estetyczny alejki, która jest nim obsadzona. Buk jest drzewem stosunkowo wymagającym w uprawie – idealne dla niego warunki wzrostu to duża wilgotność powietrza, ciepły klimat (bez przymrozków) oraz żyzna i wilgotna gleba. Znosi dobrze zarówno kwaśne, jak i zasadowe gleby oraz zróżnicowany poziom zaciemnienia: może to być zarówno stanowisko słoneczne, jak również półcieniste.

Gdzie zamieszkać we Wrocławiu? TOP 5 osiedli.

4. Wiąz holenderski

Wiąz holenderski, potocznie nazywany również żółtym wiązem holenderskim, to nasza czwarta propozycja drzewa alejowego. Okazy liczące powyżej 10 lat mogą osiągnąć wysokość do 8 metrów i szerokość do 4 metrów. Jakie wymagania stanowiskowe ma wiąz holenderski? Jest odporny na suszę, a jego glebowe wymagania są niewielkie – ten gatunek będzie rosnąć praktycznie na każdym rodzaju podłoża (idealna to żyzna, o średnim poziomie wilgotności i przepuszczalna). Najbardziej optymalny poziom nasłonecznienia to stanowisko z dużą ilością słońca (wtedy zalecane jest regularne podlewanie) lub półzacienione.

5. Grab pospolity

Grab pospolity to gatunek idealny na drzewo alejowe. Może osiągać wysokość do 30 metrów, a szeroka i rozłożysta korona sprawia, że drzewo jest chętnie wybierane do obsadzania takich terenów. Grab pospolity jest łatwy w formowaniu i przycinaniu, dlatego nietrudno o nadanie mu pożądanego kształtu. To gatunek drzewa średnio wymagającego, jeśli chodzi o warunki do prawidłowego wzrostu i zabiegi pielęgnacyjne. Idealna gleba to żyzna i świeża, o odczynie zasadowym, ale może być to również podłoże wapienne, suche lub gliniasto-piaszczyste. Grab pospolity jest odporny na bardzo niskie temperatury, dlatego bez problemu przetrwa polską zimę.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz