9 maja 2021
zdjęcie do artykułu najwyższe wieżowce świata

5 najwyższych wieżowców świata

Ludzkość od zawsze czuła potrzebę pobijania kolejnych rekordów. Jedną z dziedzin, w której widać to na co dzień jest budownictwo. Architekci prześcigają się w pomysłach na budowę najwyższego budynku świata. W przeciągu ostatnich lat znacząco zmieniła się lista najwyższych konstrukcji. Poniżej przedstawiamy listę najwyższych drapaczy chmur.

1. Burj Khalifa – Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wysokość: 829 m

Liczba pięter: 163

Rok ukończenia: 2010

Od dekady zbudowany za kwotę 1,5 mld dol. Burj Khalifa jest najwyższym budynkiem na świecie. Centralny rdzeń oraz trzy ramiona, z których składa się dubajski wieżowiec, to nawiązanie do kwiatu pustyni.

Gdzie zamieszkać we Wrocławiu? TOP 5 osiedli.

2. Abradż al-Bajt  – Mekka, Arabia Saudyjska

Wysokość: 601 m

Liczba pięter: 120

Rok ukończenia: 2012

Jest to postmodernistyczny kompleks hotelowy, wzniesiony według projektu zespołu architektów biura architektonicznego SL Rasch. Obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Świętego Meczetu. Jest to też najwyższy hotel na świecie, ma też najwyżej umieszczony zegar wieżowy na naszym globie.

3. One World Trade Center – Nowy Jork, USA

Wysokość: 541 m

Liczba pięter: 94

Rok ukończenia: 2014

One World Trade Center to najwyższy budynek w Ameryce Północnej. Jest jednym z czterech drapaczy chmur, które mają powstać w miejscu wież World Trade Center, zniszczonych w wyniku zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku. Wysokość tego drapacza chmur to wg amerykańskiej miary 1776 stóp, co symbolicznie nawiązuje do roku ogłoszenia Deklaracji niepodległości USA.

TOP 5 najpiękniejszych kamienic warszawskich

4. Guangzhou Chow Tai Fook Finance Centre – Kanton, Chiny

Wysokość: 530 m

Liczba pięter: 111

Rok ukończenia: 2016

530 m liczy jedna z dwóch wież Guangzhou Twin Towers, druga ma 439 m wysokości. W obiekcie znajdziemy hotel, biura i sklepy. W części podziemnej ulokowano też stację metra.

5. Citic Tower – Pekin, Chiny

Wysokość: 527,7 m

Liczba pięter: 109

Rok ukończenia: 2018

W tym najwyższym budynku w Pekinie ulokowano biura, apartamenty mieszkalne i pokoje hotelowe. Na szczycie wieżowca ma powstać ogród. Obiekt nazywany jest popularnie “China Zun”.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image