21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu najwyższe wieżowce świata

5 najwyższych wieżowców świata

Ludzkość od zawsze czuła potrzebę pobijania kolejnych rekordów. Jedną z dziedzin, w której widać to na co dzień jest budownictwo. Architekci prześcigają się w pomysłach na budowę najwyższego budynku świata. W przeciągu ostatnich lat znacząco zmieniła się lista najwyższych konstrukcji. Poniżej przedstawiamy listę najwyższych drapaczy chmur.

1. Burj Khalifa – Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wysokość: 829 m

Liczba pięter: 163

Rok ukończenia: 2010

Od dekady zbudowany za kwotę 1,5 mld dol. Burj Khalifa jest najwyższym budynkiem na świecie. Centralny rdzeń oraz trzy ramiona, z których składa się dubajski wieżowiec, to nawiązanie do kwiatu pustyni.

Gdzie zamieszkać we Wrocławiu? TOP 5 osiedli.

2. Abradż al-Bajt  – Mekka, Arabia Saudyjska

Wysokość: 601 m

Liczba pięter: 120

Rok ukończenia: 2012

Jest to postmodernistyczny kompleks hotelowy, wzniesiony według projektu zespołu architektów biura architektonicznego SL Rasch. Obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Świętego Meczetu. Jest to też najwyższy hotel na świecie, ma też najwyżej umieszczony zegar wieżowy na naszym globie.

3. One World Trade Center – Nowy Jork, USA

Wysokość: 541 m

Liczba pięter: 94

Rok ukończenia: 2014

One World Trade Center to najwyższy budynek w Ameryce Północnej. Jest jednym z czterech drapaczy chmur, które mają powstać w miejscu wież World Trade Center, zniszczonych w wyniku zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku. Wysokość tego drapacza chmur to wg amerykańskiej miary 1776 stóp, co symbolicznie nawiązuje do roku ogłoszenia Deklaracji niepodległości USA.

TOP 5 najpiękniejszych kamienic warszawskich

4. Guangzhou Chow Tai Fook Finance Centre – Kanton, Chiny

Wysokość: 530 m

Liczba pięter: 111

Rok ukończenia: 2016

530 m liczy jedna z dwóch wież Guangzhou Twin Towers, druga ma 439 m wysokości. W obiekcie znajdziemy hotel, biura i sklepy. W części podziemnej ulokowano też stację metra.

5. Citic Tower – Pekin, Chiny

Wysokość: 527,7 m

Liczba pięter: 109

Rok ukończenia: 2018

W tym najwyższym budynku w Pekinie ulokowano biura, apartamenty mieszkalne i pokoje hotelowe. Na szczycie wieżowca ma powstać ogród. Obiekt nazywany jest popularnie “China Zun”.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz