30 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu krzewy do ogrodu jakie wybrać

Krzewy do ogrodu – jakie wybrać?

Są prawdziwą ozdobą naszego ogrodu i doskonale uzupełniają luki w jego aranżacji powstałe po nasadzeniach drzew. Mogą spełniać funkcję czysto dekoracyjną albo obdarzać nas owocami i chronić przed hałasem. Jeżeli posadzimy je przy ogrodzeniu zapewnią nam również prywatność. Na co zwrócić uwagę, wybierając krzewy do ogrodu?

Przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na konkretne egzemplarze, zadajmy sobie pytanie, jaki efekt chcemy osiągnąć. Interesują nas krzewy kwitnące, będące ozdobą? A może owocowe? Czy zależy nam na gatunkach zimozielonych? Jak wysokie mają być? Pamiętajmy przy tym, że ograniczanie się wyłącznie do jednego rodzaju krzewów sprawi, że nasz ogród będzie wyglądał monotonnie. Zamiast tego zainwestujmy w miks gatunków kwitnących o różnych porach roku i iglaków, które pozostaną zielone również zimą.

Przed zakupem krzewów do ogrodu musimy także rozważyć warunki, jakie w nim panują – czy jest bardzo nasłoneczniony, czy może cienisty? Jaka jest w nim gleba? Wybór odpowiednich roślin, dopasowanych  do tych czynników sprawi, że dobrze nam się przyjmą i będą długo pełnić swoją funkcję. Ważną rzeczą jest rozplanowanie przestrzenne – krzewy nie powinny być posadzone zbyt gęsto, ponieważ wtedy będą ze sobą konkurować o światło i wodę. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin płożących.

Jak zaplanować prace w ogrodzie na cały rok? Przeczytaj nasz artykuł!

Jak sadzić krzewy?

Najlepszymi porami na sadzenie krzewów w ogrodzie są wiosna i jesień. Dotyczy to głównie roślin, które kupujemy z odkrytymi korzeniami – trzeba je zasadzić od razu po zakupie. Równie wybredne są nasiona i sadzonki. W przypadku krzewów sprzedawanych w pojemnikach dopuszczalne jest sadzenie w przeciągu całego okresu wegetacyjnego.

Na początek odchwaszczamy glebę, przekopujemy ją i dodajemy nawóz – naturalny lub mineralny. Następnie kopiemy dół i umieszczamy w nim roślinę, uważając aby jej nie uszkodzić. Jeżeli zakupiliśmy krzewy z odkrytymi korzeniami, pamiętajmy aby na kilka godzin wcześniej wstawić je do wody. Teraz wystarczy już tylko przysypać nasz krzew żyzną glebą i obficie go podlać. Jeżeli sadzenie odbywa się wiosną, możemy go też od razu przyciąć.

Dowiedz się jak pielęgnować oczko wodne w ogrodzie

Całoroczna pielęgnacja

Musimy o niej pamiętać, jeśli chcemy się cieszyć pięknymi zadbanymi krzewami w ogrodzie. Wiosną przycinamy nasze rośliny. To utrzyma je w dobrym zdrowiu i pozwoli rosnąć młodym pędom. W ten sposób usuniemy też uszkodzone i chore gałęzie. To również dobry czas, żeby uzupełnić ściółkę i nawieźć podłoże. Latem dbamy przede wszystkim o regularne odchwaszczanie i podlewanie, zwłaszcza podczas upałów. Jesień to głównie czas porządków – zatem usuwamy z trawnika opadłe liście i resztki chwastów. W późniejszym okresie zaczynamy przygotowania do zimy, okrywając wrażliwe krzewy materiałem chroniącym przed mrozem.

Szukasz wymarzonego domu? Sprawdź ofertę portalu Rynek Pierwotny.

Jakie krzewy wybrać?

Na rynku dostępne są najróżniejsze gatunki krzewów do ogrodu, które spełnią nasze oczekiwania. Do najpopularniejszych należą:

  • berberys (atrakcyjny krzew jesienny, jego owoce są przysmakiem wielu ptaków i małych ssaków)
  • jałowiec (oferuje całoroczny kolor, toleruje ubogie gleby o niskiej wilgotności)
  • rododendron (krzew o efektownych, różnokolorowych kwiatach, potrafi osiągać duże rozmiary)
  • kalina koralowa (świetny wybór na żywopłot, ale dobrze czuje się również jako krzew soliterowy)
  • lilak tzw. bez (oprócz pięknego, wiosennego zapachu krzew ten charakteryzuje się wysoką odpornością na choroby)
  • bukszpan wieczniezielony (zimozielony krzew, który można formować w różne kształty)
  • irga błyszcząca (wyjątkowo odporna na susze i mrozy, jeden z najlepszych materiałów na żywopłot)

Polecamy: Jak zadbać o cegłę klinkierową?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz