16 września 2024
zdjęcie do artykułu jak dbać o klinkier

Jak dbać o klinkier?

Cegła klinkierowa to trwały, a jednocześnie estetyczny materiał, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Wykonuje się z niego elewacje domów, ogrodzenia, podmurówki oraz tarasy. Prawidłowo zadbany, ma szansę stać się prawdziwą wizytówką każdej posesji. Jak sprawić aby nie stracił dobrego wyglądu?

Jak odnowić boazerię w domu? Sprawdź nasze sposoby.

Na etapie prac budowlanych

W przypadku klinkieru wiele zależy już od prawidłowego wykonania. Podczas układania cegieł nie należy używać wapna, ponieważ powoduje to powstawanie białych zacieków. Podłoże powinno być suche i trwałe. W roli spoiwa używa się specjalnej zaprawy przeznaczonej do tego materiału – gwarantuje to trwałość i estetykę. Zarówno na etapie składowania, jak i późniejszych prac, należy klinkier chronić przed wilgocią. Utrudnia ona pracę z cegłami, obniża trwałość zaprawy i przyczynia się do powstawania wykwitów. Z kolei duże nasłonecznienie może przyspieszać wiązanie zaprawy, co z kolei wpływa na powstawanie rys i spękań. Aby się przed tym uchronić, należy świeżo ułożone cegły okryć folią i, w zależności od temperatury i wilgotności, usunąć ją dopiero po 3-4 godzinach.

Odkryj zalety elewacji z klinkieru – przeczytaj nasz artykuł

Następnie – impregnacja

Aby jeszcze lepiej chronić klinkier przed wykwitami, zaciekami i nalotami, możemy pokryć go preparatem zabezpieczającym. Uszczelnia on strukturę powierzchni i ułatwia utrzymanie jej w czystości. Na rynku jest dostępnych wiele specjalistycznych środków, dzięki którym osiągniemy ten cel. Wnikają one w strukturę materiału, zabezpieczając go od środka oraz wydobywając głębię koloru. Pamiętajmy, aby wybrać preparat, który nie będzie wpływał na naturalne właściwości klinkieru, czyli, innymi słowy, pozwalał mu „oddychać” i oddawać wilgoć. Po odpowiednim zabezpieczeniu, klinkier będzie zabezpieczony przed wilgocią i przebarwieniami. Dokonując impregnacji, zwróćmy szczególną uwagę na miejsca szczególnie narażone na działanie wody opadowej – balustrady, schody i parapety. Nie zapominajmy o uzupełnianiu ubytków w spoinach, aby jeszcze lepiej zabezpieczyć wykonaną z klinkieru powierzchnię.

A jeśli już pojawi się problem…

Najpopularniejszym problemem, z jakim muszą się mierzyć posiadacze klinkierowych elewacji, czy tarasów, są białe wykwity. Powstają one jako skutek wytrącania się substancji chemicznych zawartych w zaprawie spoinowej. W zależności od stopnia zaawansowania problemu, możemy po prostu umyć powierzchnię zwykłą wodą, używając myjki ciśnieniowej. Warto to robić regularnie, nie dopuszczając do utrwalania zabrudzeń. Może się zdarzyć, że ta metoda nie zadziała i wtedy warto sięgnąć po specjalistyczny preparat do czyszczenia. Są one dostępne w postaci koncentratów, co oznacza, że przed użyciem należy je rozcieńczyć. Lekko zwilżamy klinkierową powierzchnię wodą, następnie nanosimy środek i czyścimy szczotką. Na koniec całość należy dobrze spłukać wodą.

Domowe sposoby raczej nie pomogą nam również w przypadku gdy na klinkierze zagnieżdżą się mchy lub porosty. Dzieje się to głównie w miejscach stale narażonych na wilgoć i trudno wysychających. W walce z nimi powinniśmy zastosować preparat grzybobójczy, który trwale usunie nieproszonych gości razem z zarodnikami. Należy dokładnie wyszorować nim całą powierzchnię, po czym zmyć ją wodą z dodatkiem detergentu i zaimpregnować, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się mikroorganizmów.

Bogata oferta nowych domów na sprzedaż w Poznaniu – sprawdź Rynek Pierwotny.pl

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz