16 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu jak pielęgnować oczko wodne

Jak pielęgnować oczko wodne w ogrodzie?

Zadbane oczko wodne jest niewątpliwie wizytówką każdego ogrodu. Aby przez cały czas cieszyć się jego widokiem, powinniśmy poświęcić trochę czasu i zatroszczyć się o bytujące w nim rośliny i ryby. Należy je także regularnie czyścić. Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?

Rośliny

Trudno sobie wyobrazić oczko wodne bez roślin. Stanowią one jego główną ozdobę, ale także produkują cenny tlen. Wybierając roślinność do naszego oczka, pamiętajmy o tym, że każdy gatunek ma konkretne wymagania w zależności od strefy głębokości zbiornika. Przyjmuje się, że rośliny powinny zajmować nie więcej niż 1/3 powierzchni oczka. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się mieszanka gliny i piasku – żyzna gleba sprzyja rozwojowi glonów. Nasze rośliny będą prawdopodobnie potrzebować nawozów aby mogły się pięknie rozwijać. Nie używajmy do tego celu preparatów chemicznych, bowiem są one szkodliwe dla zwierząt zamieszkujących oczko. Rozważmy zainstalowanie tych roślin, które utrudniają namnażanie glonów. Będą to, na przykład, grzybienie, mięta wodna, rdestnica, trzcina i rzęśl. Latem i jesienią skupmy się na przycinaniu okazów, które tego wymagają, a także uzupełnianiu powstałych braków w szacie roślinnej.

Jakie są dodatkowe opłaty przy zakupie mieszkania? – sprawdź

Ryby

Obecność rybek ma niebagatelne znaczenie dla ekosystemu naszego oczka wodnego. Odżywiają się one owadami i larwami żerującymi na roślinach, tak więc przyczyniają się do ich ochrony. Ponadto rybie odchody mają działanie użyźniające. Wybierając gatunki  do oczka wodnego, skupmy się na tych, które są odporne na wahania temperatur. Są to, na przykład, słonecznica, różanka, karaś i karp koi. Pamiętajmy, że aby ryby mogły egzystować w zbiorniku, musi on mieć co najmniej metr głębokości. Nie należy też przesadzać z ich ilością – powinny móc swobodnie poruszać się w wodzie. Uważajmy z dokarmianiem rybek – nie zjedzony przez nie pokarm może zalegać na dnie i stać się pożywką dla glonów. Może się zdarzyć, że nasze rybki zaatakowane zostaną przez grzyby albo inne mikroorganizmy – wtedy należy zaopatrzyć się w sklepie zoologicznym w specjalny preparat zwalczający tę przypadłość.

Czyszczenie oczka wodnego

Największym problemem w przypadku oczek wodnych są glony. Szczególnie dobrze rozwijają się w zbiornikach płytkich i pozbawionych roślin. Najlepiej nie dopuścić do tego, żeby się w ogóle pojawiły. W tym celu instalujemy w oczku filtr wraz z pompą tłoczącą do niego wodę. Im większy i bardziej zasiedlony zbiornik, tym większa powinna być wydajność urządzeń filtrujących. Jeśli jednak glony już się pojawiły, możemy je usunąć mechanicznie – czyli za pomocą siatki – lub stosując preparaty chemiczne i lampy UV. Jesienią skupmy się na usuwaniu z powierzchni oczka zwiędłych liści. Pomocny będzie w tym skimmer, pamiętajmy tylko o regularnym oczyszczaniu jego kosza. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną siatkę lub folię zatrzymującą liście. Ważne jest również usuwanie mułu z dna zbiornika. Możemy to zrobić ręcznie – należy wtedy odłowić rybki, odpompować mniej niż 2/3 wody i wybrać szlam szuflą. Prościej będzie jednak skorzystać ze specjalnego odkurzacza do oczek wodnych.

Chcesz aby Twój ogród wyglądał pięknie o każdej porze roku? Dowiedz się, jakie krzewy wybrać.

Przygotowanie oczka wodnego do zimy

Każda zima to trudny okres w życiu naszego oczka, dlatego już jesienią poświęćmy trochę czasu, aby je do niej przygotować. Pamiętajmy, że w zbiorniku mogą zimować jedynie rośliny mrozoodporne. Przenosimy je w głębszą część oczka. Gatunki wrażliwe na zimno zabieramy do domu. Podobnie sytuacja wygląda z pompami – jeżeli producent gwarantuje ich odporność na mróz, mogą zostać w oczku. W przeciwnym wypadku demontujemy je. W związku z tym, że w zbiorniku zostają rośliny i ryby, musimy zadbać o to, aby nie zamarzł. Wykorzystujemy do tego celu styropianowe krążki, które umieszczamy na powierzchni wody. Dobrze sprawdzą się również grzałki – choć są one znacznie droższe – i pompy lodowe. Poruszają one wodę, zapobiegając jej zamarznięciu i mogą pracować w temperaturze do -20 stopni.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz