28 marca 2024
zdjęcie do artykułu balkon francuski czym jest

Balkon francuski – czym jest i jak go urządzić?

Balkon francuski coraz częściej można spotkać na elewacjach naszych domów. Nic dziwnego – to bardzo efektowny detal architektoniczny, otwierający widok, a przy tym tańszy w wykonaniu od typowego balkonu.

Balkon francuski – czyli jaki?

Balkon francuski (balustrada francuska, portfenetr) – rodzaj balkonu ograniczonego jedynie do okna balkonowego i balustrady. Balkon francuski, podobnie jak tradycyjny balkon, umożliwia pełne doświetlenie pomieszczenia, ale nie nadaje się do wykorzystywania w celach rekreacyjnych. Ozdobna balustrada może służyć jako element dekoracyjny elewacji. Balkony francuskie stosowane były już w pałacach okresu baroku, a obecnie rozwiązania tego typu wykorzystywane są często w budownictwie mieszkaniowym.

Balkon francuski nie ma płyty betonowej wysuniętej z lica ściany, więc nie powiększa wnętrza domu, ale pozwala wyglądać na świat. Nie można nań wyjść tak jak na tradycyjny balkon. Można tylko stanąć na progu drzwi. Czasem na dole takiego balkonu umieszcza się skrzynki z kwiatami. Przeszklenie w balkonie francuskim ma balustradę, która obok zapewniania bezpieczeństwa pełni również funkcję dekoracyjną.

W kształtowaniu efektu wizualnego bardzo ważną rolę odgrywa balustrada. Zazwyczaj przyjmuje ona bardzo prosta formę. Najczęściej wykonuje się ją z metalu, na przykład ze stali nierdzewnej lub aluminium. Coraz częściej można też spotkać balkon francuski z balustradą z bezpiecznego szkła laminowanego, które nawet gdy się stłucze, pozostaje sklejone i nie rozpadnie się na drobne kawałki mogące pokaleczyć osoby przebywające pod balkonem. Grubość szkła powinna wynosić ponad 8 mm. Zadaniem balustrad jest nie tylko ochrona przed wypadnięciem, można je także wykorzystać do wietrzenia pościeli, zaś w sezonie letnim warto na nich zawiesić kwietniki i ozdobić je roślinami, na przykład kaskadowymi pelargoniami lub surfiniami.

Zalety balkonu francuskiego

Główną zaletą balkonów francuskich jest ich cena. Okna francuskie zazwyczaj nie posiadają podestu ani płyty balkonowej, więc już w momencie budowy odchodzi nam ta wystająca część budynku. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, gdyż składają się z drzwi balkonowych bądź wysokiego okna oraz zabudowy okiennej typu portefenetre czyli balustrady przymocowanej do elewacji. Ich kolejną istotną zaletą jest bez wątpienia to, że dostarczają dużo więcej światła do pomieszczeń niż tradycyjne balkony. Z tego względu świetnie odnajdą się w przypadku wąskich i dużych pomieszczeń. Balkon francuski tak samo jak tradycyjny jeśli jest odpowiednio zabezpieczony balustradami będzie bezpieczny dla każdego, zwłaszcza dla dzieci.

Przeczytaj również: Balkon tradycyjny jak zabudować

Jak wygląda montaż?

Specjaliści zalecają, aby montaż balkonów francuskich przeprowadzić, gdy elewacja jest już gotowa. Mocowanie balustrady nie jest trudne i sprowadza się do kilku kroków. Na początku należy wywiercić odpowiedniej wielkości otwory w ścianie oraz usunąć z nich zanieczyszczenia. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie do otworów kleju silikonowego, a następnie śruby mocującej oraz stalowej nakładki. Teraz pozostaje już mocowanie słupków pionowych oraz wprowadzenie pomiędzy nie sztachetek. Na koniec należy przykręcić górną krawędź. Jest to przykładowy sposób montażu prostego balkonu francuskiego składającego się z poziomych poręczy. Mocowanie konstrukcji szklanych lub drewnianych może nieco różnić się od opisanego wyżej sposobu. Do każdej zakupionej balustrady powinna być dołączona instrukcja montażu. Jeśli taka nie została załączona, warto skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem i zasięgnąć szczegółowych informacji na temat mocowania danego typu balkonu francuskiego.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz